• Search form

02.09.2019 | 12:36

Oproštaj od Veličkovića

Oproštaj od Veličkovića

Komemoracija povodom smrti istaknutog slikara Vladimira Veličkovića biće održana 4. septembra u podne u Svečanoj sali Skupštine grada Beograda. Sahrana će biti obavljena u krugu najuže porodice, objavio je Kulturni centar Beograda.

Vladimir Veličković, koji je od sredine 60-ih godina živeo i radio u Parizu, preminuo je 29. avgusta u Splitu u 85. godini.

Rođen 1935. u Beogradu, Veličković je diplomirao 1960. na beogradskom Arhitektonskom fakultetu. Bio je saradnik Majstorske radionice Krste Hegedušića (1962-1963) u Zagrebu, a od 1963. izlagao je samostalno i na kolektivnim izložbama u zemlji i inostranstvu.

Osvojio je 1965. osvojio nagradu Pariskog bijenala, a naredne godine se preselio u Pariz, gde je prvi put samostalno izlagao 1967. godine u Galerie du Dragon.

Realizovao je više od sto samostalnih izložbi širom sveta.

Na Visokoj nacionalnoj školi likovnih umetnosti (École Nationale Supérieure des Beaux-Arts) u Parizu počeo je da radi kao profesor 1983. godine i ostao na tom mestu 18 godina.

Vladimir Veličković, 57. Oktobarski salon, Galerija SANU, 2018. Foto: SEEcult.org

Bio je član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU) i Makedonske akademije nauka i umetnosti (MANU) van radnog sastava, a od 2005. godine i Francuske akademije lepih umetnosti (l’Académie des Beaux Arts de l’Institut de France).

U Galeriji SANU izlagao je 1985. godine, kada je i izabran za člana van radnog, te 2002. i 2013. godine.

Odlikovan je francuskim Ordenom za umetnost i književnost u rangu viteza i Ordenom viteza Legije časti.

Od sredstava koja je dobijao na osnovu priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, osnovao je 2009. godine Fond “Vladimir Veličković” koji je dodeljivao godišnju nagradu za crtež mladim umetnicima, na osnovu konkursa realizovanog u saradnji sa Galerijom Haos.

O Veličkovićevom radu snimljeno je 12 dokumentarnih filmova i objavljeno 15 monografija.

Srpska akademija nauka i umetnosti istakla je da je Veličković ostavio "trajni beleg u oblasti kulture i umetnosti Srbije i njene afirmaciji u svetskim razmerama", a Muzej savremene umetnosti u Beogradu, u čijem je Veličković bio Upravnom odboru, istakao je da je njegov stvaralački doprinos srpskoj, jugoslovenskoj i međunardnoj umetničkoj sceni bio predmet brojnih studija, kritičkih i monografskih tekstova.

Saučešća povodom smrti Veličkovića izrazili su i najviši državni funkcioneri
 
(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r