Preminuo kompozitor Zoran Erić
Srpski kompozitor Zoran Erić, dobitnik niza nagrada i priznanja, preminuo je 20. januara u Beogradu u 74. godini, preneli su mediji.
Rođen 1950. u Beogradu, Erić je diplomirao i magistrirao kompoziciju na Fakultetu muzičke umetnosti (FMU), na kojem je svojevremeno bio šef šef Katedre za kompoziciju, prodekan, a potom prorektor i zatim i rektor Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Usavršavao se tokom školovanja na Orfovom institutu u Salcburgu i na majstorskom kursu Vitolda Lutoslavskog u Grožnjanu. Bio je umetnički direktor Beogradskih muzičkih svečanosti.
Erićev opus obuhvata dela različitih žanrova, koja su izvođena širom Evrope, kao i u SAD, Kini i Australiji. Posebno mesto u njegovom opusu zauzima i obiman ciklus muzike za pozorište i film.
Njegova dela izvodili su ugledni domaći i strani orkestri, uključujući gudačke orkestre “Dušan Skovran”, Gudače Gildhola, “Sveti Đorđe”, kao i Zagrebački soliste, 12 čelista Berlinske filharmonije, Kamerni orkestar Detroita, Gudački orkestar Kremlјa, Camerata Serbica, Simfonijski orkestar RTS, Collegium musicum, Beogradsku filharmoniju, Irski kamerni orkestar…
Erić je sarađivao sa rediteljima kao što su Gorčin Stojanović, Nikita Milivojević, Vida Ognjenović, Nebojša Bradić, Ivana Vujić, Milan Karadžić, Haris Pašović, Dejan Mijač, Boro Drašković, Egon Savin… Komponovao je muziku za pozorišne predstave poput Medeje, Magbeta, Procesa, Ptica, Hamleta, Kralja Lira, Život je san, Sna letnje noći, Čekajući Godoa, Ruže vetrova, Simona čudotvoraca, Dame s kamelijama, Banović Strahinje, Karoline Nojber, Korena, Antigone u Njujorku, Maksima Crnojevića, Zveri na mesecu, Frederika, Pogleda u nebo, Egzibicioniste, Galeba, Tvrđave…
Dobitnik je velikog broja nagrada i priznanja za svoje stvaralaštvo, među kojima su Oktobarska nagrada Beograda, YUSTAT Gran pri za pozorišnu muziku, dve Zlatne mimoze za filmsku muziku, dve Sterijine nagrade za pozorišnu muziku i Velika zlatna medalјa Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Četvorostruki je dobitnik najvećeg priznanja u oblasti muzičkog stvaralaštva u Srbiji - Mokranjčeve nagrade.
*Foto: Wikimedia, Meelosh, CC BY-SA 3.0
(SEEcult.org)