Retrospektiva Stefanovića u MPU
Retrospektivna izložba Miodraga Stefanovića biće otvorena od 26. avgusta do 15. septembra u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu, a pruža uvid u različite faze stvaralačkog postupka tog beogradskog zlatara - od ideje i inspiracije do finalizacije, otelotvorene u umetnički dizajniranim i oblikovanim komadima nakita.
Postavkom u MPU, Stefanović ujedno obeležava i kruniše tri decenije rada i stvaralaštva.
Kao predstavnik pete generacije uglednih zlatara, Stefanović je porodičnu tradiciju nastavio obrazovanjem i stručnim usavršavanjem na fakultetima u Firenci i Beogradu, da bi izgradio svoj autentični izraz kroz spoj tradicionalnog i savremenog. Upravo polazeći od te osnove, kustoskinja Biljana Jotić, direktorka MPU, razvila je koncept aktuelne postavke.
"Duga je istorija nastanka nakita, a u ovom neprekinutom nizu, koji definiše vezu idejnog i praktičnog, možemo nadovezati i nit vremena, neprekinuti niz koji teče i koji ne može da odvoji vreme, već samo da podstakne specifičnosti doba. Otuda koncept Tradicionalno i savremeno: veština i dizajn, odnosno pokretačka tačka posmatranja izložbe, retrospekcije jednog autorskog izraza u savremenom stvaralačkom smislu kroz stvaralačku veštinu", navela je ona u tekstu u katalogu izložbe "Retrospektiva / Introspektiva / 30 godina".
Miodrag Stefanović je nakon završene Politehničke škole, Odseka za zlatarstvo, nastavio praktično obrazovanje na Akademiji za dizajn nakita Le Arti Orafe u Firenci, a onda je diplomirao na Fakultetu za dizajn u Beogradu, na smeru Industrijski dizajn u klasi profesora Gojka Varde. Redovno izlaže samostalno i u okviru kolektivnih izložbi, mešu kojima je izložba crteža i nakita u Galeriji San Karlo dei Barnabiti u Firenci, zatim izložbe nakita u MPU, Etnografskom muzeju, Galeriji ULUPDS-a u Beogradu, Galeriji Kodre i Prirodoslovnom muzeju Slovenije. Bio je finalista konkursa Funkshion u Majamiju, kao i autor kolekcije nakita za princezu Jelisavetu Karađorđević.
Važna stavka koja ga pozicionira kao aktivnog učesnika savremenog dizajna ogleda se u nakitu Zlatare Stefanović, koja u vreme efermenih pojava prkosi trajanjem i nasleđem. Ta praksa prenošenja znanja, umeća i majstorstva sa generacije na generaciju može se izdvojiti kao posebno mesto posmatranja odnosa prema trajanju i nasleđu u korak sa najsavremenijim tokovima. Stoga, retrospektivna izložba Stefanovića pokreće brojna pitanja i teme za promišljanje u teorijskom smislu, a u praksi pokazuje spoj tradicije i savremenosti, veština i dizajna, navela je Biljana Jotić.
*Foto: Slavko Savić
(SEEcult.org)