174 godine teatra u Kragujevcu
Najstarije srpsko pozorište - Knjaževsko-srpski teatar u Kragujevcu - srpskoj prestonici u vreme kneza Miloša Obrenovića, proslavio je 15. februara 174-godišnjicu dodelom tradicionalnih nagrada i premijerom predstave “Pioniri u Ingolštatu” Marilujze Flajser (Marieluise Fleisser), u režiji Ivane Vujić iz Beograda. Statuetu “Joakim Vujić” dobio je prvak drame Mirko Babić, koji je i rođen u Kragujevcu. U Knjaževsko-srpskom teatru stalno je angažovan od 1972. godine, a poznat je i po brojnim TV i filmskim ulogama.
Najstarije srpsko pozorište - Knjaževsko-srpski teatar u Kragujevcu - srpskoj prestonici u vreme kneza Miloša Obrenovića, proslavio je 15. februara 174-godišnjicu dodelom tradicionalnih nagrada i premijerom predstave “Pioniri u Ingolštatu” Marilujze Flajser (Marieluise Fleisser), u režiji Ivane Vujić iz Beograda.
Statuetu “Joakim Vujić” dobio je prvak drame Mirko Babić, koji je i rođen u Kragujevcu. U Knjaževsko-srpskom teatru stalno je angažovan od 1972. godine, a poznat je i po brojnim TV i filmskim ulogama.
Babić se time pridružio izuzetnom spisku dobitnika statuete “Joakim Vujić”, čiji su prvi laureati 1985. godine, bili Narodno pozorište u Beogradu i Ljuba Tadić, Mija Aleksić, Mira Stupica i Bora Glišić.
Prsten sa likom Vujića (1772-1847), pisca, prevodioca, učitelja stranih jezika i prvog direktora Knjažesko-srpskog teatra (1835/36), dobio je
rumunski glumca Sebastian Tudor.
Svečanosti je prisustvovao i ministar kulture Srbije Nebojša Bradić, koji je prošle godine, dok je radio kao pozorišni reditelj i upravnik Beogradskog dramskog pozorišta, dobio prsten s likom Vujića.
Knjaževsko-srpski teatar osnovan je 1835. godine, nedugo nakon što je Srbija dobila Hatišerifom autonomiju i pravo da podiže kulturno-prosvetne i zdravstvene ustanove. S obzirom da je Kragujevac u to vreme bio prestonica obnovljene Srbije, knez Miloš Obrenović podigao je tu svoj dvor sa upravnim i administrativnim aparatom, a ubrzo je osnovan i Knjažesko-srpski teatar, koji je staro ime ponovo dobio 2007. godine.
Poniklo u vreme borbe za nacionalnu nezavisnost i u periodu kada su postavljeni temelji kulturnom životu u Srbiji, kragujevačko pozorište delilo je sudbinu naroda, održavajući kontinuitet preko raznih družina i pozorišnih formacija.
Obnovljeno je posle Drugog svetskog rata, a iz tog teatra su 1965. inicirani i Susreti profesionalnih pozorišta Srbije “Joakim Vujić”, koji su svake godine održavani u drugom od desetak gradova centralne Srbije, sve do 2003. godine. Od 2004. godine Teatar je stalan domaćin JoakimFesta, a od 2006. godine i JoakimInter Festa.
Sajt Knjaževsko-srpskog teatra je http://joakimvujic.com