50 godina Radosti Evrope
Međunarodna manifestacija “Radost Evrope”, koja je već pola veka svojevrsni rasadnik prijateljstva među decom širom evropskog kontinenta, obeležava jubilej tokom čitave godine raznovrsnim programom, kojim će podsetiti na proteklih pet decenija specifičnog spoja različitih kultura i nacija, kao i tradicionalnog gostoprimstva.
Dečji kulturni centar Beograda (DKCB), izvršni producent “Radosti Evrope”, do kraja ove godine organizovaće niz programskih aktivnosti kojima će obeležiti jubilej (izložbe, murali, stručni skupovi i debate, literarni konkursi, radionice i sl.), dok će centralni događaj manifestacije biti tradicionalno održan od 2. do 5. oktobra u Beogradu.
Jedna od najstarijih manifestacija za decu u Evropi, “Radost Evrope” uspevala je da uvek iznova stvori emotivni ambijent u kojem je nastalo više od 25.000 prijateljstava među decom, koja su bila gosti, ali i domaćini svojih vršnjaka.
Slogan 50. “Radosti Evrope” - “Put u središte sreće” osmišljen je kao modifikacija naslova avanturističke knjige Žila Verna budući da 2019. godina predstavlja osvrt na prethodnih 50 godina, od kada je Donka Špiček, uz podršku svojih saradnika i beogradske uprave, zacrtala trasu i započela putovanje u samo srce sreće i radosti igre, druženja, stvaranja i prijateljstva, istakla je 21. marta na konferenciji za novinare urednica manifestacije Ivana Tabori Obradović. Istovremeno, budući da su jubileji prekretnice, pred manifestacijom “Radost Evrope” je, kako je istakla, postavljanje temelja za narednih 50 godina.
Za “Radost Evrope” dete u svakom slučaju ostaje u fokusu - dete kao akter društvenog i kulturnog života, pa će se i manifestacija baviti afirmacijom dečjeg stvaralaštva, a boravak dece u porodicama i međunarodno prijateljstvo najmlađih ostaje njena trajna karakteristika.
“Mogli bismo u nedogled da govorimo o tradiciji, uspesima, jedinstvenom saboru stvaralaštva dece sa starog kontinenta. Ali brojke, statistike, godine – posvećenost i istrajavanje i u najtežim vremenima, samo su deo priče. Ako hoćemo da osetimo šta je to posebno i drugačije, onda ćemo pomenuti dva dečaka, danas vremešne ljude, koji su postali simbol i najlepša priča o ‘Radosti Evrope’. Stiglo nam je nedavno pismo od Kristijana iz Norveške koje počinje ovako: ‘Tražim svog druga’... A druga je stekao davne 1976. godine u Beogradu, kada je došao na našu svetkovinu i gostovao u porodici Saše Andrića. Prijateljstvo nije zaboravio, jer se važne stvari iz detinjstva pamte zauvek. Zato je priča o ‘Radosti Evrope’ u svojoj suštini priča o ljubavi i prijateljstvu. Priča o beogradskom porodičnom nasledstvu.”, rekla je predsednica Odbora manifestacije Dragica Nikolić, supruga bivšeg predsednika Srbije Tomislava Nikolića.
U tom kontekstu je i nastala aktuelna kampanja “Podeli priču” (#podelipricu) na društvenim mrežama koja poziva sve koji su nekada bili domaćini da podele svoje priče, uspomene, pisma i fotografije na imejl radostevrope@dkcb.rs .
Tokom 2018. godine započet je projekat Radost Evrope_Digitalno! koji predstavlja višegodišnji projekat prikupljanja, arhiviranja, digitalizovanja i virtuelnog predstavljanja obrađenog materijala koji je vezan za život najveće i najstarije manifestacije dečjeg stvaralaštva.
Prema rečima urednice Likovnog konkursa “Radost Evrope” Lidije Seničar, ideja da profesionalni umetnici, koje će predvoditi Miloš Đuran, dugogodišnji saradnik Likovne redakcije DKCB-a, urade murale na više beogradskih osnovnih škola, prenoseći na zidove autentičan dečji likovni rad, postoji već više godina. U DKCB-u su verovali da je najbolji ulazak u šestu deceniju postojanja “Radosti Evrope” upravo likovni jezik.
“Smatrali smo da je to najbolji način da oplemenimo školski prostor i ukažemo na važnost aktivnog učešća škola domaćina, bez čije saradnje manifestacija ne bi imala smisla. Likovni radovi će biti birani iz zbirke koja je formirana prvenstveno od stručno žiriranih radova sa međunarodnog likovnog konkursa ‘Radost Evrope’ iz više od 40 zemalja širom sveta. Obraćaće se pažnja na način na koji je korišćena određena likovna tehnika, osetljivost za postavljeni problem, originalnost, kako su likovni elementi raspoređeni unutar određene celine, da li se izbegavaju sveprisutni šabloni, kako likovni rad korespondira sa okolnim urbanim pejzažom. U izboru likovnog rada učestvovaće stručni žiri Dečjeg kulturnog centra Beograd i uprava škole”, rekla je Lidija Seničar.
Izrada murala predviđena je u junu, a promocija u septembru, za kada je planiran specijalni događaj uz performans i atraktivan muzičko-scenski program.
DKCB je krajem 2018. gidine raspisao literarni konkurs “Radost je...”, koji obuhvata kratke pisane forme (aforizme, izreke, poslovice, slogane....). Urednik konkursa je psiholog Vesna Krnjaić Mitrović, a predsednik žirija je književnik Slobodan Stanišić.
Za 9. april planirana je prezentacija digitalizovane arhivske građe manifestacije “Radost Evrope” (bogata prepiska, izveštaji, plan i program dešavanja, scenarija, razne zanimljivosti, fotografije susreta dece, fotografije likovnih radova, filatelističke zbirke, video snimci...). Na stručnom skupu na kojem će biti predstavljeno to nasleđe, biće reči i o važnosti digitalizacije kulture za decu, izazovima digitalnog doba, kao i o ulozi i značaju manifestacije nekada i danas. Događaj bi okupio stručnu javnost, osobe koje su bile ili su još uvek deo manifestacije - decu domaćine i njihove porodice, nastavnike…
Takođe, za jesen je planirana promocija monografije “Radosti Evrope”, koja se priprema radi potrebe očuvanja bogatog nasleđa, njegove sistematizacije i pretvaranja u referentan izvor budućih istraživanja kada je kultura za decu i dečje stvaralaštvo u pitanju. U monografiji će biti predstavljen istorijski i kulturološko-antropološki pogled na fenomen “Radost Evrope”, uz osvrte najznačajnijih stvaralaca za decu koji su obeležili manifestaciju, književnika i teoretičara, kao i samih učesnika, škola, porodica i nastavnika, koji čine srž manifestacije.
O programima i aktivnostima povodom 50 godina “Radosti Evrope” govorili su i zamenik gradonačelnika Beograda Goran Vesić i dugogodišnji urednik Dečjeg i školskog programa Radio-televizije Beograd Vladimir Andrić, a tom prilikom otvorena je i izložba fotografija Branka Jovanovića “Radost – Igra – Prijateljstvo”.
Osnivač i pokrovitelj “Radosti Evrope” je Gradska uprava grada Beograda.
Manifestacija “Radost Evrope” nosilac je EFFE 2018-2019 etikete kvaliteta, koju dodeljuje Evropska komisija.
*Foto: DKCB
(SEEcult.org)