• Search form

18.11.2009 | 15:40

50 godina Zlatnog pera

Tradicionalna izložba ULUPUDS-a 45. Zlatno pero Beograda - 10. međunarodno bijenale ilustracije, proslavlja 50-godišnjicu od osnivanja, a od 20. novembra predstaviće u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić” 144 domaća i 97 stranih autora iz 23 zemlje, iz područja svih medija kojima ilustracija daje autentični umetnički pečat.

50 godina Zlatnog pera

Tradicionalna izložba ULUPUDS-a 45. Zlatno pero Beograda - 10. međunarodno bijenale ilustracije, proslavlja 50-godišnjicu od osnivanja, a od 20. novembra predstaviće u Paviljonu “Cvijeta Zuzorić” 144 domaća i 97 stranih autora iz 23 zemlje, iz područja svih medija kojima ilustracija daje autentični umetnički pečat.

Međunarodni žiri, koji čine ilustratori Dragana Jovčić (predsednica) i Andrej Vojković iz Srbije, Andreja Peklar iz Slovenije, Hoda Hadadi iz Irana i istoričari umetnosti Dragana Palevestra i Slobodan Jovanović, proglasiće na otvaranju dobitnike nagrada, najavilo je Udruženje likovnih umetnika primenjene umetnosti i dizajnera Srbije, uz želju da Grad Beograd, čije ime izložba nosi, još potpunije preuzme pod svoje okrilje tu manifestaciju, najstariju izložbu te vrste u Evropi.

Povodom jubileja, u saradnji sa Muzejem primenjene umetnosti (koji poseduje zbirku nagrađenih dela), ULUPUDS daje omaž laureatima od 1959. godine - retrospektivom u okviru centralne postavke u “Cvijeti”.

Među njima su, počev od Dušana Ristića, velikani domaće primenjene umetnosti koji su uneli savremeni likovni izraz u ilustraciju, zajedno sa posvećenošću oblikovanju štampanih medija. Izložba je i svedočanstvo o povezanosti jugoslovenskog umetničkog prostora, koje je do danas, kroz aktuelnu postavku, ostalo vitalno, bez obzira na raspad zajedničke države. Vrednovanja posebnog, modernog, eksperimentalnog izraza je nepisano pravilo kojim se svaki žiri međunarodnog Zlatnog pera rukovodi, stavljajući poreklo, godine ili stečeni ugled autora u drugi plan, istakao je ULUPUDS.

Izložbu će otvoriti akademik i književnik Matija Bećković, a tom prilikom biće promovisana i prigodna koverta i marka “Jugomarke” sa obeležjima Pera, čiji je autor mladi dizajner Jakša Vlahović.

Prateće manifestacije su samostalna izložba dobitnika Gran prija Hode Haddadi sa prethodne izložbe Zlatno pero Beograda, koja će biti otvorena 23. novembra u Galeriji Grafički kolektiv, zatim retrospektiva dobitnika nagrade Zavoda za izdavanje udžbenika - u delu centralne postavke, “Naslovna strana” u Galeriji Fenix autorke Mirjane Vajdić Bajić, kao i posebni samostalni projekat Vesne Lakićević Pavićević “Knjiga kao umetnički objekat”, koja će biti otvorena u Pedagoškom muzeju od 10. do 20. decembra.

Najavljen je i stručni skup na temu “Ilustracija i savremeni mediji” koji će biti održan u “Cvijeti” 2. dedembra između 11 i 14 sati.

Povodom 50-godišnjice od njenog osnivanja, ULUPUDS je istakao je da je od prve skromne postavke 1959. godine u NU “Đuro Salaj”, Zlatno pero Beograda izraslo u “harizmatičnu manifestaciju” koja je do 1966. godine okupljala ilustratore iz jugoslovenskih republika, a potom i izlagače iz susednih zemalja. Od 1966. do 1976. na izložbi su učestvovali autori iz Evrope, kasnije i sa drugih kontinenata.

Dugo prisutna ideja o osnivanju međunarodne smotre, otvorene za sve ilustratore sveta u konkurenciji za nagrade, postala je realnost 1990. godine kada je održano prvo Međunarodno bijenale ilustracije, na kojem su u Muzeju primenjene umetnosti učestvovali ilustratori iz 27 zemalja sa svih kontinenata.

Tako je u regionalnom kulturnom prostoru rođena prva velika međunarodna manifestacija te vrste, sa već značajnim ugledom u svetu.

Ustanovljene su nagrade Gran pri, međunarodno Zlatno pero Beograda i Plaketa Zlatno pero koje dodeljuje međunarodni žiri.

Manifestacija je pod pokroviteljstvom Opštine Stari Grad, koja je i donator nagrada, te Ministartsva kulture Srbije i Sekretarijata za kulturu Beograda, a izložbu su pomogli i Jugomarka, Zavod za udžbenike, Kreativni centar, Fabris, Ševa...

U radu Saveta i organizaciji učestvuju: MPU, Kreativni centar, Muzej savremene umetnosti, Zavod za udžbenike…

Grafičko oblikovanje i novi znak izložbe osmislio je Slobodan Manojlović, a autor postavke je predsednik Saveta Dragoljub Varajić, dok su kustosi Mirjana Milašinović Marić i Mirjana Vajdić Bajić.

Izložba će biti otvorena u “Cvijeti” do 12. decembra.

Pre dve godine, izložba 44. Zlatno pero Beograda / 9. međunarodni bijenale ilustracije prekinuta je desetak dana ranije, jer je u Galeriji “Progres” organizovana bila i premijerna prezentacija slike “Portret muškarca” Amedea Modiljanija, čija je autentičnost potvrđena u Italiji, a vlasništvo je anonimnog kolekcionara poreklom iz Srbije. ULUPUDS je odlučio da povuče svoju izložbu i da je ne nastavlja posle izložbe Modiljanijeve slike.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav