• Search form

14.10.2014 | 14:15

50 umetnika iz zbirki MSUB

50 umetnika iz zbirki MSUB

Muzej savremene umetnosti u Beogradu predstavlja od 15. oktobra u Kući legata radove 50 umetnika sa prostora bivse Jugoslavije, koji su pomerali i menjali jezičke paradigme domaće umetnosti u drugoj polovini 20. veka.

Izložba “50 umetnika iz zbirki MSUB – Jugoslovenska umetnost od 1951. do 1989. godine” organizovana je u susret 50-godišnjici otvaranja zgrade MSUB-a na Ušću, sa nadom da će se tim povodom završiti njena rekonstrukcija koja traje predugih sedam godina.

Izložba obuhvata dela: Petra Lubarde, Bogoljuba Jovanovića, Petra Omčikusa, Ivana Tabakovića, Leonida Šejke, Vladana Radovanovića, Olge Jevrić, Gabrijela Stupice, Miodraga Miće Popovića, Vojina Bakića, Radomira Damnjanovića Damnjana, Julija Knifera, Miodraga B. Protića, Stojana Ćelića, Vladimira Veličkovića, Dušana Otaševića, Marine Abramović, Dragoljuba Raše Todosijevića, Zorana Popovića, Mrđana Bajića, Marije Dragojlović, Milete Prodanovića, Milovana Destil Markovića

     Marina Abramović, Oslobađanje memorije, 1976. godina, crno-beli video, iz kolekcije MSUB-a

Hronološkim nizom, referišući na dominantan decenijski model istorizovanja jugoslovenske umetnosti od osnivanja MSUB-a, u pet prostorija Kuće legata osmišljene su posebne prostorne celine.

Prihvatajući tezu istoričara umetnosti Ješe Denegrija o jugoslovenskom kulturnom prostoru koji se može pratiti od početka XX veka pa sve do kraja 80-ih godina i druge izložbe “Jugoslovenska dokumenta” u Sarajevu 1989. godine, istorijski i hronološki okvir izložbe postavljen je od 1951. do 1989. S jedne strane, to je i istoriografski okvir izgradnje specifičnog jugoslovenskog društveno-političkog modela socijalizma započetog nakon 1948. godine i sukoba s Informbiroom i Staljinom. S druge strane, to je i simbolički okvir specifičnog jugoslovenskog umetničkog konteksta obeleženog definitivnim razlazom sa socrealizmom, kao i prelomnom izložbom Petra Lubarde u Galeriji ULUS maja 1951. godine, koja je iz korena promenila paradigmu likovnog jezika u socijalističkoj Jugoslaviji.

     Petar Lubarda, Fantastični predeo, 1951. godina, ulje na platnu, kolekcija MSUB-a

Postavka hronološki počinje Lubardinom slikom Fantastični predeo” iz 1951. godine, a završava se slikom Marije DragojlovićCrna satenska kutija” iz 1989. godine, čime se takođe prati postavljeni društveno-politički određen hronološki okvir.

Posebno bitno polazište za osmišljavanje postavke bila je analiza politike otkupa MSUB-a od osnivanja, pri čemu se posebno ističe pravovremena recepcija, valorizacija i akvizicija najznačajnijih pojedinaca i pojava iz svih umetničkih sredina Jugoslavije.

     Neša Paripović, Primeri analitičke skulpture, 1978. Iz kolekcije MSUB-a

Izbor radova i izložba zato su u potpunosti bazirani na akvizicijama MSUB-a u datom hronološkom okviru, i ne uključuju naknadne otkupe i poklone iz perioda posle raspada socijalističke Jugoslavije.

Izložba, kako napominje MSUB, nema pretenziju da u prostoru Kuće legata pruži normativno čitanje jugoslovenske umetnosti druge polovine XX veka, već se može posmatrati kao skica i uvod u buduća kompleksnija promišljanja razvoja jugoslovenske umetnosti u istorijskom periodu obuhvaćenom određenim hronološkim okvirom.

Autor koncepcije i postavke je Zoran Erić, a kustosi su Svetlana Mitić i Mišela Blanuša.

Izložba će biti otvorena za publiku od 16. oktobra do 7. decembra, a obuhvata bogat prateći program sa autorskim i tematskim vođenjima subotom, susretima sa umetnicima sredom i vikend radionicama za školsku populaciju.

Izložbu “50 umetnika iz zbirki MSUB – Jugoslovenska umetnost od 1951. do 1989. godine”, organizovanu uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Srbije, otvoriće 15. oktobra ministar Ivan Tasovac, uz v.d. direktora MSUB-a Jovana Despotovića i autora postavke Zorana Erića.

Kao druga “pripremna” izložba za buduću muzejsku postavku, izložba u Kući legata nadovezuje se na prethodnu izložbu “100 dela iz zbirki MSUB. Jugoslovenska umetnost od 1900. do 1945”, predstavljenu tokom aprila i maja u Muzeju istorije Jugoslavije.

Na toj izložbi, čiji je autor Dejan Sretenović, MSUB je prikazao reprezentativni izbor dela jugoslovenske i srpske moderne umetnosti iz prve polovine 20. veka, koja su većinom činila i prvu stalnu postavku tog muzeja otvorenog 1965. Izložba je pratila početke moderne umetnosti, preko tendencija karakterističnih za 20-godine 20. veka, sve do umetnosti 30-ih, kada dominiraju intimizam, poetski realizam, ekspresionizam boje i socijalna umetnost. Poseban prostor bio je posvećen istorijskim avangardama (zenitizam, konstruktivizam, nadrealizam).

MSUB je tada izrazio nadu da će 2016. godine biti konačno završena rekonstrukcija njegove zgrade na Ušću, te da će naredna, treća studijska izložba biti organizovana u stalnom muzejskom prostoru.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav