60 godina Radovića
Malo pozorište “Duško Radović” obeležilo je 23. oktobra 60 godina postojanja dodelom godišnjih i jubilarnih nagrada, uz koncert “Na slovo na slovo” Horkestara i glumačkog ansambla tog teatra, a za 30. oktobar najavilo je i novu premijeru - “Buđenje proleća” Franka Vedekinda, Povodom jubileja i posle više od 300 premijera na Dečjoj i Večernjoj sceni, Malo pozorište “Duško Radović” objavilo je i monografiju "Bolje je praviti dobra i lepa dugmeta nego loše brodove", naslovljenu Radovićevim aforizmom.
u režiji Anje Suše.
Malo pozorište “Duško Radović” obeležilo je 23. oktobra 60 godina postojanja dodelom godišnjih i jubilarnih nagrada, uz koncert “Na slovo na slovo” Horkestara i glumačkog ansambla tog teatra, a za 30. oktobar najavilo je i novu premijeru - “Buđenje proleća” Franka Vedekinda,
u režiji Anje Suše.
Povodom jubileja i posle više od 300 premijera na Dečjoj i Večernjoj sceni, Malo pozorište “Duško Radović” objavilo je i monografiju "Bolje je praviti dobra i lepa dugmeta nego loše brodove", naslovljenu Radovićevim aforizmom.
Proteklih godinu dana Malo pozorište “Duško Radović” imalo je šest premijera (Dečaci Pavlove ulice, Lažeš, Melita, Oliver Tvist, Ko je Loret, Kičma i Šest lica traži pisca), a nagrada “Božidar Valtrović” za najbolju predstavu u celini dodeljena je “Oliveru Tvistu” prema romanu Čarlsa Dikensa, u dramatizaciji Džeremija Broka i režiji Stevana Bodrože, i to za “ambiciozan pristup i zaokruženost umetničkog dela”.
Predstava je uspela da prevaziđe Dikensovu retoriku i realizam, da mračni svet nesrećnog detinjstva dovede do metafore o opštoj usamljenosti uz pomoć suptilno osmišljenog plesnog izraza, sugestivne scenografije i svetla, naveo je žiri koji su činili pozorišna kritičarka Aleksandra Glovacki (predsednica), rediteljka Ksenija Krnajski i glumica Sanja Krsmanović Tasić.
U skladu s tim, nagrade su dodeljene i članovima autorskog tima predstave “Oliver Tvist”: Damjanu Kecojeviću za scenski pokret, Milici Pisić za naslovnu ulogu, Zorani Petrov za scenografiju i Vladimiru Živanoviću za dizajn svetla.
Zbog originalnog i promišljenog pristupa aktuelnoj temi maloletničke delinkvencije, kroz delo klasične literature za decu, nagrada za najbolju režiju dodeljena je Nikoli Zavišiću za predstavu “Dečaci Pavlove ulice” Ferenca Molnara, u dramatizaciji Maje Pelević.
Nagrada za najbolja tehnička ostvarenja dodeljena je Mladenu Hrvanoviću za dizajn scene i video i Zoranu Laziću, Aleksandru Jeremiću i Dragomiru Svečaku za realizaciju.
Vladislava Đorđević nagrađena je za naslovnu ulogu u predstavi “Lažeš, Melita” prema romanu Ivana Kušana, u dramatizaciji Sene Đorović i režiji Bojana Đorđeva, jer je “duhovito i šarmantno donela lik koji balansira na tankoj liniji koja deli maštu i laž”.
Žiri je posebno istakao i predstavu “Ko je Loret” Florans Kadije, u dramatizaciji Milene Depolo i režiji Katarine Petrović, zbog “delikatnog otključavanja teme koja se bavi decom ometenom u razvoju i njenom približavanju publici najmlađeg uzrasta”.
Nagradu “Milena Načić”, koja se dodeljuje za izuzetnu animatorsku kreaciju lutkarske predstave, dodeljena je scenografu, kostimografu i kreatoru lutaka Filipu Jevtiću.
Nagrađen je i autor muzike Vladimir Petričević, jer je “uspostavio emotivni kontekst sveta u kojem živi glavna junakinja”, a nju je pažljivo odabranim glumačkim sredstvima u potpunosti oživela Jelena Ilić, koja je nagrađena za najbolje animatorsko ostvarenje.
Nagrada “Marija Kulundžić” za dostignuća u organizatorsko menadžerskim poslovima u projektima i predstavama na redovnom repertaru dodeljena je umetničkom sekretaru pozorišta pozorišta Sandri Vujnović.
Povodom 60 godina postojanja, Malo pozorište “Duško Radović” predstavilo je 22. oktobra u Starom dvoru monografiju “Bolje je praviti dobra i lepa dugmeta nego loše brodove”, čiji su urednici Milica Novković, Bojan Đorđev i Dragan Protić.
Prema rečima direktorke Malog pozorišta “Radović” Anje Suše, reč je o kvalitetnoj teatrološkoj studiji i preseku onoga što je urađeno, sa akcentom na poslednjih 20 godina, budući da je prvih 40 godina obrađeno u ranije izdatoj monografiji povodom četiri decenije tog teatra.
Anja Suša je i rediteljka prve predstave “Radovića” u novoj sezoni - “Buđenja proleća” Franka Vedekinda, u dramatizaciji Irene Kraus, koja će premijerno biti izvedena 30. oktobra na Večernjoj sceni.
Malo pozorište osnovano je 1948. godine kao marionetsko pozorište, a prvu premijeru - predstavu “Pepeljuga” u režiji Predraga Dinulovića, izvelo je 23. oktobra 1949. godine u hotelu “Palas”.
Ubrzo je počelo da razvija i “živu” scenu za decu, radeći na improvizovanoj sceni na Terazijama, a 1967. dobilo je svoju zgradu na Tašmajdanu, dok je 1984. godine, posle smrti Duška Radovića, dodalo ranijem nazivu i ime tog slavnog pesnika, aforističara, novinara i urednika, najviše zapamćenog po emisiji “Beograde dobro jutro” na radiju Studio B i TV emisiji "Na slovo na slovo”.
Večernja scena Malog pozorišta “Radović” pokrenuta je 1986. godine, a poslednjih nekoliko godina profilisana je u Scenu za mladu publiku, čime je uspostavljena institucionalna praksa pozorišta za mladu publiku, u skladu sa osnovnom programskom koncepcijom koja se odnosi na projekte koji upućuju sadržajem na teme edukativnog, socijalnog, a pre svega urbanog karaktera.
Malom pozorištu predstoji rekonstrukcija koja bi, prema najavi gradskih vlasti za kulturu, trebalo da počne za oko godinu dana, a tokom radova, “Radović” će se preselitiu nekadašnji bioskop “Jugoslavija” na Novom Beogradu, koji se adaptira za potrebe tog teatra.
Sajt Malog pozorišta “Radović” je www.radovic.co.rs
(SEEcult.org)