7. BELDOCS
Međunarodni festival dokumentarnog filma BELDOCS predstaviće od 8. do 14. maja u Beogradu 34 dokumentarca novije produkcije iz celog sveta, počev od filmova o fudbalskom treneru Zoranu Đorđeviću i hrvatskom kantautoru Arsenu Dediću do ovogodišnjeg dobitnika Oskara – filma “Dvadeset stopa od zvezda” Morgana Nevila, neispričane istinite priče o pratećim vokalima nekih od najvećih muzičkih zvezda 20. veka.
Sedmi BELDOCS-a otvaraju u Sava centru dva izuzetna ostvarenja o fascinantnim ličnostima sa ovih prostora koji su ostvarili veoma uspešne karijere u sferi sporta i muzike – fudbalskom treneru Zoranu Đorđeviću i hrvatskom kantautoru Arsenu Dediću, koji će prisustvovati premijernim projekcijama tih ostvarenja.
Film “Fudbalski trener Zoran i afrički tigrovi” britanskog reditelja Sema Bensteda prati Đorđevića na putu stvaranja prvog nacionalnog tima u novonastaloj državi Južni Sudan. Đorđević je u bogatoj selektorskoj karijeri vodio nacionalne timove Jemena, Sudana, Bangladeša, Sirije, kao i omladinsku reprezentaciju Filipina. Radio je i u Kataru, Kuvajtu, Iranu, Bahreinu, Saudijskoj Arbiji. Sa ekipom Čerčil braders osvojio je državno prvenstvo Indije, postavši prvi trener iz inostranstva kome je to pošlo za rukom. Angažman u Južnom Sudanu je, međutim, čak i za Đorđevića predstavljao sasvim jedinstveno iskustvo.
U ratom razorenoj državi, statistički najnerazvijenijoj na svetu, Đorđević je formirao tim od nule, tražeći kvalitetne igrače po afričkoj divljini. Ulazeći u sukobe sa lokalnim zvaničnicima zbog njihove agresivnosti i diktatorskog načina odlučivanja, prevazilazeći brojne finansijske probleme, opšte siromaštvo, malariju i nezapamćenu stopu smrtnosti, Đorđević novopečenu reprezentaciju uspeva da odvede na veliki međunarodni turnir. Međutim, ostaju bez sredstava da se sa vrate kući!
Publika BELDCOS-a videće na otvaranju i "Moj zanat” srpskog reditelja Mladena Matičevića govori o životu nenadmašnog hrvatskog kantautora Arsena Dedića, biografski film koji daje osvrt na umetnost i rad tog slavnog kantautora i pevača, koji je prikazan kao jedan od nas - običan čovek iz susedne ulice, suprug i otac, ophrvan prilično prozaičnim brigama i nadanjima.
Zamišljen kao intimistički portret jednog od najznačajnijih kantautora nekadašnje Jugoslavije, “Moj zanat” prati Dedićev životni put od detinjstva u rodnom Šibeniku do današnjih dana i predstavlja do sada jedino kinematografsko ostvarenje posvećeno tom velikom umetniku.
Domaći takmičarski program sedmog BELDOCS-a obuhvata devet ostvarenja u trci za nagradu od 100.000 dinara - “Granice koje nestaju” Ive Radivojević, “2&2” Vladimira Perovića, “Živan pravi pank festival” Ognjena Glavonjića, “Inercija prošlosti” Dejana Vražalića, “Pogrebnik” Dragana Nikolića, “Bili smo prvaci sveta” Ivice Vidanovića, “Kad ti tata kupi slona” Marije Žižović, “Bicikli pričaju priče” Milana Lisice i “Lav s onog sveta” Marka Cvejića.
Odluku o najboljem filmu doneće žiri koji čine filmski kritičar i autor Goran Gocić, dobitnik NIN-ove nagrade za 2013, režiser i prošlogišnji pobednik BELDOCS-a Dragan Petrović i urednik na HRT-u Đelo Hadžiselimović.
Uz domaći takmičarski program, sedmi BELDOCS prikazaće još pet programskih celina - Međunarodni program, 3D, BELDOCS podržava, Kosovo i Metohija u fokusu i Van konkurencije, koje su izabrali reditelj Darko Lungulov, osnivač i direktor BELDOCS-a Mladen Vušurović i reditelj Aleksandar Hadži-Đurović.
Specijalni program posvećen je obeležavanju stogodišnjice od početka Prvog svetskog rata.
Uz filmove odabrane za otvaranje, u Sava centru će biti prikazana još četiri filma 13. i 14. maja.
“Inercija prošlosti” je istorijski dokumentarac Dejana Vražalića koji osvetljava jedan od najznačajnijih datuma u istoriji Srbije 20. veka - 27. mart 1941. godine kada su građani Beograda i gotovo svih gradova u Srbiji (kao i u Sarajevu, Podgorici i Skoplju) izašli na ulice i jasno iskazali stav protiv saradnje sa nacističkom Nemačkom i fašističkom Italijom. Istovremeno, vazduhoplovni oficiri su izvršili vojni puč i smenili one koji su potpisali Trojni pakt. Sam taj čin je izazvao bes i odmazdu Hitlera.
Publika će 13. maja u Sava centru videti i film dvostrukog oskarovca Erola Morisa “Nepoznato poznato” - portret uticajnog američkog političara Donalda Ramsfelda, jednog od ključnih aktera rata u Iraku.
Nemački film “Pesma iz šume” Mihaela Oberta, pobednik najprestižnijeg festivala dokumentarnog filma u svetu – amsterdamskog IDFA, dokumentuje život Amerikanca koji je 25 godina živeo sa Bajaka Pigmejima u centralnoafričkoj džungli. U braku sa pripadnicom plemena dobija sina i sa njim putuje u Njujork. Priču o sudaru drveća i oblakodera publika BELDOCS-a imaće priliku da vidi 14. maja u Sava centru, uoči završne ceremonije dodele nagrada i projekcije ovogodišnjeg dobitnika Oskara u kategoriji dokumentarnog filma – ostvarenja “20 stopa od zvezda” Morgana Nevila, neispričane istinite priče o pratećim vokalima zvezda kao što su Brus Springstin, Stivi Vonder, Mik Džeger i Sting.
Okarakterisan kao delo prepuno života, energije i muzike, “20 stopa od zvezda” dokumentuje frustracije i tugu pratećih vokala koji su želeli da postanu zvezde, ali im to nije pošlo za rukom.
Projekcija tog filma realizovana je u saradnji sa Ambasadom SAD u Beogradu i Film Forward inicijativom, međunarodnim programom turneje, koji je osnovan radi poboljšanja saradnje, razumevanja i dijaloga širom sveta kroz filmske projekcije, razgovore, predavanja…
Festival BELDOCS prikazaće i nesvakidašnji 3D omnibus grupe slavnih reditelja o “dušama” zgrada koje su prepoznatljive i po arhitekturi i po kulturološkom i istorijskom značaju, a to su Berlinska filharmonija, Narodna biblioteka Rusije, Halden zatvor (najhumaniji na svetu), Salk institut u Kaliforniji, Opera u Oslu i Centar "Žorž Pompidu" u Parizu.
“Katedrale kulture” dokumentarističko je remek delo koje potpisuju Vim Venders, Robert Redford, nedavno preminuli Mihael Glavoger, te Karim Ajnuz, Margaret Olin i Majkl Madsen, a svetsku premijeru imalo je ranije ove godine na Berlinalu.
Venders je u nedavnom intervjuu naveo da prikazana zdanja na izvestan način pokazuju osobine živih, svesnih bića.
Nastala spletom divergentnih uticaja, jasno svedoče o trenutku u kojem su kreirana. Vremenom se menjaju, sazrevaju, ostavljajući bogato kulturno nasleđe budućim generacijama. Interaguju sa svojom okolinom, sa ljudima koji u njima borave i koji ih koriste, a u ovom slučaju - kroz potpuno realističnu 3D interpretaciju prostora – čak i sa gledaocima filma.
Nakon festivalskih projekcija u bioskopu Cineplexx, “Katedrale kulture” gledaoci će moći da pogledaju i u bioskopu Fontana 16, 17. i 18. maja.
Osim u Sava centru, BELDOCS će biti održan i u Domu omladine Beograda, Dvorani Kulturnog centra Beograda, Jugoslovenskoj kinoteci, bioskopu Fontana, bioskopu Cineplexx i Domu kulture Studentski grad.
Najbolji filmovi biće prikazani, nakon Beograda, i u dvadesetak gradova i sela u Srbiji.
Prošle godine, na šestom BELDOCS-u, najboljim srpskim dokumentarcem proglašen je film “Anplagd” Mladena Kovačevića o sviračima na lišću.
Realizaciju sedmog BELDOCS-a podržali su: Ministarstvo kulture i informisanja Srbije, Goethe-Institut u Beogradu, kao i ambasade Izraela i SAD.
Festivalski sajt je www.beldocs.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.
(SEEcult.org)