80-godišnjica Studenta
Grupa bivših glavnih i odgovornih urednika i saradnika organizuje obeležavanje 80. godišnjice lista “Student”, koji i danas izlazi, ali samo u onlajn formatu, a pokrenut je tokom proleća 1937. godine na sastancima tadašnjih studentskih aktivista, antifašista i levičara.
Prvi broj lista “Student”, centralnog glasila studentskog pokreta na Beogradskom Univerzitetu, pojavio se 15. marta 1937. godine. Pokrenut je na inicijativu Ive Lole Ribara, koji je u to vreme bio student Pravnog fakulteta, ali i jedna od prvih ličnosti omladinskog i studentskog revolucionarnog pokreta u Jugoslaviji, sekretar CK SKOJ-a.
Svečanost povodom 80-godišnjice počeće 15. marta na Kalemegdanu, gde će u 10 sati lovorov venac na grob Ive Lole Ribara položiti Nebojša Dragosavac, Tanja Detiček, Ljubomir Kljakić, Jelena Petković...
U grupi za obeležavanje jubileja su i Mirko Miloradović (najstariji živi glavni i odgovorni urednik “Studenta”), Branka Otašević, Jelica Stojančić, Jugoslav Vlahović, Slobodan Ivkov i drugi, kao i predstavnici današnjeg Saveza studenata Beograda, koji je izdavač “Studenta”.
Detalji programa koji će biti održavani tokom narednih godinu dana biće predstavljeni 15. marta (u Međunarodnom pres centru u 12 sati), a prema navodima organizatora, u planu su izložbe, tribine i drugi skupovi, kao i pokretanje istraživačkih projekata. Kako je dogovoreno, jubilej “Studenta” biće uvršten i u programe Muzeja Jugoslavije, a već je snimljena nova emisija o istorijatu “Studenta” za “Trezor” RTS-a.
Do izbijanja Drugog svetskog rata 1941. godine objavljeno je 14 brojeva “Studenta”. Uređivali su ih Ivo Lola Ribar, Bogdan Pešić, Puniša Perović, Milutin Popović Sandžaklija, Anton Kolendić i drugi. Redakcija je radila u centru Beograda, u Siminoj ulici broj 8.
Posle rata, “Student” je obnovljen već 1945. i kontinuirano izlazio do kraja 80-ih godina, a zatim sa prekidima. Njegovo izlaženje u štampanom obliku okončano je sredinom 90-ih godina 20. veka.
Istorija “Studenta” beleži periode žestokih kritika od strane vlasti, čak i zabrane (1987), ali i priznanja - na Dan studenata 4. aprila 1968. godine “Studentu” je uručen Orden bratstva i jedinstva kojim ga je odlikovao Josip Broz Tito.
Broj 23, 6. novembar 1985. Odgovor na zabranu
Inicijatori obeležavanja jubleja ističu da su generacije “Studentovih” urednika i saradnika ostavile dubok i podsticajan trag kao aktivni subjekti jugoslovenske i srpske društvene, kulturne, političke, umetničke, naučne, novinarske i svake druge istorije. Dokazi o velikom i neizbrisivom učinku generacija koje su uređivale “Student” mogu se naći u sačuvanim brojevima i godišnjim kompletima tog lista, u ličnim biografijama velikih stvaralaca koji su obeležili 20. vek, u sačuvanim arhivama ustanova koje su se tokom decenija na različite načine bavile “Studentom” i njegovim saradnicima, ili unutar korpusa koji sačinjavaju društvena istorija, istorija književnosti, istorija filozofije, istorija nauke, istorija umetnosti, istorija novinarstva, istorija grafičkog dizajna, politička istorija… ili istorija morala i svakidašnjeg života.
Nažalost, taj veliki korpus kreativnosti i imaginacije do danas nije istražen kao celina – koncentrisano, skrupulozno, sistematično i kritički.
Obeležavanje 80 godina od pojave prvog broja “Studenta” ima za cilj upravo da podstakne, pokrene i ohrabri takve istraživačke projekte u neposrednoj budućnosti.
Sajt onlajn izdanja “Studenta” je magazinstudent.rs
*Autor dizajna logotipa povodom jubileja: Nikola Kostandinović
(SEEcult.org)