Aleksandar Mitrović u Haosu
Galerija Haos predstavlja u završnici ovogodišnje sezone mladog umetnika Aleksandra Mitrovića iz Arilja, čiji je crtački potencijal prepoznao svojevremeno akademik Vladimir Veličković, a inspiraciju nalazi u uspomenama iz detinjstva i odrastanja.
“Inspiraciju nalazi u metalnim kutijama punim uspomena. Obično su to crno-bele fotografije bližnjih koje nas uvode u lavirint prošlosti i sećanja...”, navela je istoričarka umetnosti Kristina Selaković, ističući da su njegove linije “tanane, precizne, katkad lazurne. “Njima postiže mekoću u izrazu i gotovo akvarelski efekat, naročito svojim lavirunzima. Njegovi biciklisti, deca sa trotinetima i triciklima personificiraju radost, igru, odrastanje, vraćanje prirodi, optimizam, svet posebne lepote, one za kojom žudimo”.
Mitrović koristi grafitne olovke, ugljen, četke i razblaženi tuš.
Osim crteža, interesuje se i za odbačene predmete, limene kutije koje takođe doživljava kao površinu na kojoj se može zabeležiti crtež i intiman svet prirode. Stare kutije u kojima su čuvane zaboravljene gramofonske igle pokrenule su ga da iglu poveže sa grafitnom olovkom. Kao što igla čita zvuk, sa određene ploče i pokreće muziku prošlih vremena, tako i linija čita određene oblike iz prirode koji su preneseni na crtež, navela je Kristina Selaković.
Rođen u Užicu 1990. godine, gde je završio Srednju umetničku školu, Mitrović je 2009. godine upisao slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi prof. Velizara Krstića, a master studije završio je u klasi prof. Gordana Nikolića. Trenutno je na doktorskim studijama u Beogradu, a radi kao asistent na Pedagoškom fakultetu u Užicu.
Do sada je izlagao na više od 50 grupnih i devet samostalnih izložbi.
Osvojio je nekoliko nagrada, među kojima su i glavna na XVII Bijenalu studentskog crteža Srbije, pohvala Fondacije Vladimir Veličković, Povelja FLU i priznanje za posebne rezultate i doprinos u razvoju dece i omladine Srbije.
Izložba Aleksandra Mitrovića biće otvorena 30. novembra uz mere opreza zbog pandemije, a biće je moguće obići do 17. decembra.
(SEEcult.org)