Ana Knežević u ITS-Z1
Svetlosno-zvučna instalacija “Unutrašnja simetrija” Ane Knežević biće predstavljena 21. maja u prostoru ITS-Z1 u Ritopeku, jedinstvenom galerijskom i eksperimentalnom prostoru na vrhu brda udaljenog oko 20 kilometara od Beograda, koji je osnovao i vodi umetnik Dragan Ilić, koji živi i radi u Njujorku i Beogradu. Ana Knežević tom izložbom, koja traje samo jedan dan, želi da nagovesti i usmeri doživljaj galerijskog prostora ITS-a koji ima tri gotovo formalno simetrična dela, a ipak ne poseduje apsolutnu simetriju.
Svetlosno-zvučna instalacija “Unutrašnja simetrija” Ane Knežević biće predstavljena 21. maja u prostoru ITS-Z1 u Ritopeku, jedinstvenom galerijskom i eksperimentalnom prostoru na vrhu brda udaljenog oko 20 kilometara od Beograda, koji je osnovao i vodi umetnik Dragan Ilić, koji živi i radi u Njujorku i Beogradu.
Ana Knežević tom izložbom, koja traje samo jedan dan, želi da nagovesti i usmeri doživljaj galerijskog prostora ITS-a koji ima tri gotovo formalno simetrična dela, a ipak ne poseduje apsolutnu simetriju.
Uvođenjem prostorno geometrijskog crteža i zvuka, namera umetnice je da aktivira posmatrača na putu harmonije.
Budući da sinergija unutrašnjeg prostora posmatrača i ritmova prostorne geometrije u koju fizički ulazi predstavlja osnovu za osećanje harmonije, harmoničan zvuk kojim bi bio ispunjen prostor ITS -a bio bi pokretač simetrije koja nije formalna. On je inicijator za integraciju unutrašnjeg i prostora kroz koji se posmatrač kreće, u kojem su geometrijskim crtežom trasirane putanje koje traže prostorno senzibilisanog posmatrača za ostvarivanje potencijalne simetrije.
Posmatrač na taj način postaje aktivni učesnik prostorne instalacije, jer ima priliku da uđe u unutrašnju strukturu, prođe kroz polje crteža i da, s obzirom da umetnica oblikuje prazninu prostora, a ne konkretnu materijalnu formu, misaono/emotivno formira sliku prostora koja je za svakog drugačija.
Takvim pristupom, prema navodima Ane Knežević, otvara se prostor reflesije i sazvučja unutrašnjeg prostora posmatrača i stvarnog prostora galerije.
Ana Knežević rođena je 1976. u Beogradu, gde je 2002. diplomirala slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, a studirala je slikarstvo i na Masačusets koledžu umetnosti u Bostonu 2003/04.
Predstavila se krajem februara ove godine i u Galeriji Doma omladine Beograda - izložbom “From the Limbic Depths”.
Među njenim samostalnim izložbama i projektima su i “Raison d'etre” (Galerija Haos, Beograd, 2010), “Linije želje” (Galerija Nadežda Petrović, Čačak, 2009), “Infra-Thin” (Festival nauke, ENS, Pariz, 2009), “Glasnik svetlosti” (Belville, Univerzijada, Beograd, 2009), “Zvuk svetla” (Galerija Beograd, 2007), “Ukrštanja”, u okviru “Dana Beograda” 2007, “Radio Light 487796” Cluster, povodom 150 godina od rođenja Nikole Tesle, Beograd, 2006, “Ozvučena praznina” (Planetarijum, Beograd, BELEF 2005), “Sounded vision” (Galerija Patricia Doran, Boston, 2003), “®evolucija” (ZAPROKUL, Beograd, 2002) i “Pre igre” (Galerija SKC, Beograd, 2000).
Dobitnica je druge nagrade za crtež Fonda “Vladimir Veličković” za 2009. godinu, kao i druge nagrade na konkursu Sekretarijata za kulturu grada Beograda za koncept i idejno rešenje “Dana Beograda” 2007. godine - za projekat "Svetlosna arhitektonika grada budućnosti".
Učestvovala je i na niz grupnih izložbi, među kojima su “Fascinirajuća geometrija” u Magacinu u Kraljevića Marka i izložba likovnih umetnika Novog Beograda u galeriji Narodnog muzeja u Valjevu 2009. godine, “Switch” u Hadik galeriji u Budimpešti i N.A.F. u galeriji “Srbija” u Nišu 2006, na 46. Oktobarskom salonu i na izložbi “Crossways” u Galeriji "Nikola Petrov" u Vidinu 2005...
U prostoru ITS-Z1 (International Test Site-Z1) za početak jula najavljena je i izložba Stelarka (Stelarc), svetski priznatog australijskog umetnika poreklom sa Kipra, čijim je radom ITS-Z1 i lansiran u maju 2007. godine.
ITS-Z1 je privatno vlasništvo srpsko-australijsko-američkog umetnika Dragana Ilića, odnosno nezavisni umetnički prostor/laboratorija, gde se umetnici i naučnici iz raznih delova sveta mogu sresti, diskutovati, eksperimentisati, stvarati i pre svega promovisati nove ideje najšireg raspona.
Cilj umetničkog prostora/laboratorije ITS-Z1 je unapređenje globalne kulturne razmene i suprotstavljanje komercijalizaciji umetničke scene kroz obezbeđivanje platforme umetnicima da eksperimentišu i testiraju svoje ideje bez bilo kakvog ograničenja koje nameću tržiste ili prolazni trendovi.
Nakon otvaranja 2007. godine, predstavljanjem rada Stelarka i dvodnevnom serijom performansa grupe domaćih i stranih umetnika “Umetnost, telo i tehnologija” (predstavljeni su radovi Katerine G, Kostas Tzimulis, Ioanne Kirka, Kiki Psarov, Dragana Ilića, Stele Mourogianni, Marianne K Tarin i Boba, Ere Milivojevića i Snežane Arnautović i Noe Trister), ITS-Z1 je ugostio proteklih godina još niz projekata i umetnika različitih generacija.
Prošle godine u ITS-u održana je izložba “Kooperacija, ne korporacija / O pojačanim potencijalima umetnosti”, čija je kustoskinja Maja Ćirić predstavila radove internacionalne grupe umetnika, ukazujući na potrebu kritičkog redefinisanja sveta umetnosti u uslovima neoliberalizma i njene potencijale za stvaranje novih odnosa i situacija u globalnom trans-nacionalnom društvu.
Među učesnicima su bili Elisabeth Panker, Eleana Louka, Freek Lomme, Interacting Arts, Dušica Dražić i Sam Hopkins, Danilo Prnjat, Ranko Travanj, Tanja Juričan, Tanja Marković i Maja Mirković, Société Réaliste, Chto Delat, Rainer Ganahl, Jenny Marketou, Reality Check - Art and Activism (Reader - Vladan Jeremić, Madeleine Park, Rena Raedle i Katarina Popović), Raimi Gbadamosi, Bona Park i Hyunjoo Byeon i Marina Gržinič, Aina Šmid i Siniša Ilić.
U ITS-u je gostovala i ljubljanska galerija Kapelica izložbom “Ekologija tehno uma”, zasnovanom na principima savremene istraživačke umetnosti. Reč je o radovima slovenačkih umetnika, u selekciji Jurija Krpana, koji su za predmet interesovanja odabrali nauku i tehnologije i njihov uticaj na savremeno društvo.
Predstavili su se i studenti Akademije likovnih umetnosti u Atini (profesor Janis Melanitis), a održana je izložba “Ginealogia Dislectica” Aleksandre Keke Čalić i Marka Kovačiča iz Slovenije (kustoskinja Olja Nikolić Kia).
Posetioci ITS-a imali su priliku i da prisustvuju otvaranju originalno konstruisanih i projektovanih kapsula za spavanje, kao i završnici devetog festivala Dis-patch (Rocket # 9) u vidu multimedijalnog događaja koji je kulminirao lansiranjem rakete Borisa Hoppeka.
ITS-Z1 obuhvata 1.000 kvadratnih metara zatvorenog i 1.400 kvadratnih metara spoljnjeg prostora, sa vizurom na Dunav sa jedne i Avalu sa druge strane, odnosno pogled od 360 stepeni na dinamičnu konfiguraciju okruženja tog mesta.
Sajt ITS-Z1je http://www.its-z1.org, a sam prostor i deo radova Dragana Ilića predstavljeni su i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)