• Search form

18.04.2019 | 13:59

Arheologija u eri post-istine

Arheologija u eri post-istine

Javnost između arheologije i pseudoarheologije tema je Art branča u Galeriji Artget Kulturnog centra Beograda u kojem će 19. aprila gostovati profesor Filozofskog fakulteta Aleksandar Palavestra, koji skreće pažnju na današnje agresivno ispoljavanje “post-istine” koja zadire u svako tkivo javnosti – od popularnih medija do umetnosti i (pseudo)naučnih iskaza.

“Svako ima pravo na svoje lične i kolektivne teorije zavere, uverenja da je recimo Zemlja ravna ploča, ili da se u neolitu Srbije pisalo ćirilicom. Naučne discipline, pa i arheologija, tako ne funkcionišu. Arheologija pristupa svom predmetu putem interpretacije evidencije (podataka), koja razdvajaju maštu od stvarnosti i fantaziju od naučne teorije. A teorija je neophodna kako bi evidencija o prošlosti postala smislena i verodostojna. Sva ta pitanja uopšte ne opterećuju pseudonauku i pseudoarheologiju. Čak ni evidencija, koju pseudonaučnici mogu lako izmisliti, falsifikovati, ili tumačiti ne pridržavajući se ni osnovnih logičkih principa. Zbog toga je nemoguće arheologiju i pseudoarheologiju svrstati u istu ravan, što mediji često pogrešno rade, pozivajući na tobože ‘ravnopravni dijalog’”, smatra Palavestra, redovni profesor na Odeljenju za arheologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu.

Palavestra se bavi teorijom i istorijom arheologije, praistorijskom arheologijom i heraldikom.

Autor je knjiga: Kneževski grobovi starijeg gvozdenog doba na centralnom Balkanu (1984), Rodoslovne tablice i grbovi srpskih dinastija i vlastele (sa D. Spasićem i D. Mrđenovićem, 1987, 1991), Praistorijski ćilibar na centralnom i zapadnom Balkanu (1993), Magija ćilibara (sa V. Krstić, 2006), Ilirski grbovnici i drugi heraldički radovi (2010), Kulturni konteksti arheologije (2011).

Kao specijalni gosti na Art branču sa Palavestrom najavljeni su: dr Monika Milosavljević, docent na Odeljenju za arheologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, dr Vladimir Mihajlović, docent na Odseku za istoriju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu, i slikar i pisac prof. dr Mileta Prodanović, rektor Univerziteta umetnosti u Beogradu.

Art branč je format razgovora i prilika za razmenu mišljenja uz kafu i kolače, koji se održava jednog petka u mesecu, tačno u podne. Pozvani gost/gošća (iz oblasti filozofije, književnosti, sociologije, arhitekture, dizajna, medicine…) u 15 do 20 minuta izlaže na temu o kojoj se u sledećih 45 minuta vodi razgovor publike i govornika.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav