• Search form

24.01.2023 | 12:03

Arhikultura Podreke u MPU

Arhikultura Podreke u MPU

Muzej primenjene umetnosti (MPU) u Beogradu najavio je od 30. januara izložbu “Arhikultura” Borisa Podreke, arhitekte antropologa, kritičara i profesora, koga će publika prvi put upoznati i kao slikara.

Izložba “Arhikultura” sastoji se, pre svega, od arhitektonskih rešenja, kako izvedenih tako i od onih koja to nisu. Kuriozitet postavke u MPU biće predmeti primenjene umetnosti, uz slikarska dela Podreke, koji je rođen 30. januara 1940. godine u Beogradu, odrastao je u Trstu, a studirao je u Beču, u klasi profesora Rolanda Rajnera.

Aktivnom arhitekti-umetniku stalo je do ostvarenja svojih projekata; i dok oni traju – ni on ne stari, navedeno je u katalogu izložbe.

Ponikao u Srednjoj Evropi, Podreka baštini njenu istorijsku i umetničku tradiciju. Odrastao je u višejezičnoj sredini i stvarao u multikulturnom ambijentu na prostoru između Beograda i Ljubljane, Trsta i Venecije, Beča i Štutgarta. Parametri njegovog rada vuku korene iz teorije arhitekture Zempera, Bethera i Viole de Dika. Pod uticajem Vagnera i Plečnika, on tematizuje noseću konstrukciju i materijalnost, tehniku prostornih slojeva uči od Losa, a nematerijalne karakteristike svetlosti izučava tokom svojih dugih putovanja po Orijentu. Putem njemu svojstvene poetike razlika, tokom gotovo pet decenija dugog arhitektonskog stvaralaštva, Podreka napreduje na svom potpuno ličnom putu koji se manifestuje kroz snagu izraza brojnih međunarodnih ostvarenja u osam evropskih država, kao i u Kini, navedeno je u katalogu izložbe.

“Osvajanje prostora zavisi od kretanja. Život kao na granici, od Beograda preko Ljubljane do Trsta, Venecije, Atine i Beča, stalnim kretanjima i otkrivanjima arhitektura je dobijala svoje karakteristike. U Atini, koju je upoznao zbog osvojenog međunarodnog takmičenja, je otkrio grad i prostorni eho, a u duši postao urbanista. Gradovi su prostori koji su deo njega, a vraća im ostavljajući deo sebe u njih”, navela je povodom izložbe v.d. direktora MPU i kustoskinja izložbe Biljana Jotić, dodajući da je... trenutak kada je Podreka napustio umetnost i ušao u arhitekturu bio “kada je spoznao prostor između...”

Boris Podreka, foto: MPU

Podreka je realizovao mnoge stambene i javne projekte i uredio javne prostore u Austriji i srednjoj Evropi, među kojima su Milenijumski toranj, Bio centar i Prater skver u Beču, rekonstrukcija Muzeja savremene umetnosti i stambeno naselje Judeca u Veneciji, Tartini trg u Piranu, Kongresni centar u Ljubljani, turističko naselje Punta scala u Zadru i rekonstrukcija Babinog kuka u Dubrovniku, muzeji u Liježu i Lilu, projekat Muzeja nauke i tehnike u Beogradu, stanica podzemne železnice u Napulju, železnička stanica u Arbo Valzano, Cvjetni trg u Zagrebu...

Član je Slovenačke akademije nauka i umetnosti (SAZU) i inostrani član Srpske akademije nauka i umetnosti (SANU).

Dobitnik je više nacionalnih nagrada za arhitekturu i urbanizam u Francuskoj, Sloveniji i Austriji, kao i više međunarodnih priznanja.

U Beogradu se predstavio i 2011. godine tematskom izložbom u okviru Beogradske internacionalne nedelje arhitekture (BINA) u Likovnoj galeriji Kulturnog centra Beograda, a 2006. godine izložbom u Galeriji SANU.

Izložba “Arhikultura” u MPU biće otvorena do 15. marta, a organizovana je u saradnji sa ambasadom Austrije i Austrijskim kulturnim formumom; ambasadom Italije i Italijanskim insititutom za kulturu; ambasadom Slovenije i Wiener Städtische osiguranjem.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r