• Search form

14.07.2011 | 09:29

Audio-vizuelni 20. BELEF

Beogradski letnji festival (BELEF) počinje 15. jula izložbama, radionicama i koncertima na više lokacija, kao i vatrometom na Kalemegdanu, a do 7. avgusta predstavlja niz scenskih, muzičkih, filmskih, vizuelnih, ekoloških i programa za decu, uz akcenat na audio-vizuelnom aspektu.

Audio-vizuelni 20. BELEF

Beogradski letnji festival (BELEF) počinje 15. jula izložbama, radionicama i koncertima na više lokacija, kao i vatrometom na Kalemegdanu, a do 7. avgusta predstavlja niz scenskih, muzičkih, filmskih, vizuelnih, ekoloških i programa za decu, uz akcenat na audio-vizuelnom aspektu.

Pod sloganom “Audio vizuelni XXI vek - AV 21”, jubilarni, 20. BELEF predstaviće niz programa posvećenih odnosu tehničko-tehnološkog razvoja, prirode i čoveka, među kojima su ples robota, 3D spektakl o kulturnoj baštini Egipta, performans holandskog umetnika Ulaja (Ulay), poznatog po saradnji sa Marinom Abramović, filmovi o planeti i gradu, kao i koncerti izvođača različitih žanrova, među kojima su Rambo, Damo Suzuki, LP Duo, The Singing Loins, The Bambi Molesters, Block Out, Laibach...

BELEF svečano počinje u Kolarčevoj zavudžbini koncertom “Od Španije do Rusije - Put u dubinu duše”, na kojem će nastupiti mecosopran Ana Hesler, uz klavirsku saradnju Enrike Bernaldo de Kirosa iz Španije.

Otvaranje BELEF-a označiće u 22 sata i vatromet na Kalemegdanu, a na sceni iza Prirodnjačkog muzeja nastupiće Rambo Amadeus i MUtant Dance Sextet, kao i VJ Bob Milošević.

Prvog dana BELEF-a biće otvorena i izložba “FLUizmi” Milana Antića i Jasne Damnjanović u Galeriji FLU i panoima u Rajićevoj ulici, a počinje i projekat “Ulice Evrope” grupa VJ-eva sa mobilnom opremom koji prikazuju radove po gradu.

Akcenat 20. BELEF-a je na audio-vizuelnom delu programa koji će, kako su istakli organizatori, predstaviti presek najaktuelnijih događanja na svetskoj umetničkoj sceni.

Prema rečima umetničkog direktora BELEF-a Aleksandra Denića, ovogodišnji program produkt je današnjeg vremena, koje odlukuje konglomerat informacija, pa svih šest celina karakteriše zastupljenost više medija (scenska, muzička, vizuelna umetnost).

Prvi put je, povodom jubileja, pripremljen i ekološki, program za decu, kao i inkluzivni program, posvećen osobama sa invaliditetom.

Scenskim programom (RUR), filmskim (REZ), muzičkim (TON), vizuelnim (AKT), ekološkim (EKO) i dečjim (KIK), 20. BELEF želi da afirmiše umetničke vrednosti, animira i edukuje publiku, kao i da doprinese izgradnji novih estetskih i vrednosnih kriterijuma.

Scenski program posvećen je Karelu Čapeku, a obuhvata “Zvučnu instalaciju u četiri slike” Borisa Čakširana, te stereoskopsko (3D) scensko delo “1N0UT: Versus” iz Austrije, koje predstavlja borbu čoveka sa svojim virtuelnim ogledalom i istražuje granice i mogućnosti koegzistencije čoveka i mašine. Autori su 1n0ut (Robert Praxmarer, Reinhold Bidner).

Među atrakcijama 20. BELEF-a je i plesna predstava sa robotima “The Tiller Girls” Louis-Philippe Demersa, vodećeg istraživača interaktivnih tehnologija u savremenoj izvođačkoj umetnosti, uključujući teatar, balet i operu.

Predstavu “The Tiller Girls”, koja će biti igrana u Domu omladine Beograda, izvodi 30-ak malih robota.

Posebna atrakcija BELEF-a je multimedijalni scenski spektakl “Egipat u Beogradu - Sound & Light” koji će 26. jula biti izveden u Donjem gradu na Kalemegdanu, a podrazumeva 3D hologramske projekcije piramida i sfingi, odnosno laserske, zvučne i svetlosne efekte, kojima će biti dočarane istorijske priče o egipatskim piramidama i Abu Simbelu. Različite ličnosti iz bogate istorije Egipta oživeće na impozantnom vodenom zidu površine 20 x 40 metara.

Tom multimedijalnom spektaklu, na koji je ulaz besplatan, prethodiće i brojne druge aktivnosti, poput kreativnih dečjih radionica, slikanja sa poznatim umetnicima, otvorenog časa egipatskog plesa... Sve te aktivnosti imaju za cilj da približe kulturu, tradiciju i istoriju te drevne civilizacije žiteljima Beograda, kao i da doprinesu razmeni iskustva dva naroda.

U okviru scenskog programa, najavljen je i interdisciplinarni performans “Snovi” Bojana Milosavljevića, koji je tematski zasnovan na slikama snova grupe tinejdžera, koje bi sanjali tokom pripreme projekta. Slike snova bi bile transformisane u savremeni scenski izraz, uz kreativno korišćenje prostora, osvetljenja, zvuka, reči i maske.

Biće održana i javna prezentacija performansa “Black Box” (Gold extra) iz Austrije (Theater fur acht ferngesteuerte roboter), uz aktivno učešće robota u ostalim programima festivala.

Zvezda vizuelnog programa je holandski multimedijalni umetnik Ulay (Uwe Laysiepen), poznat po dugogodišnjoj saradnji sa svetskom zvezdom performansa Marinom Abramović, koja je poreklom iz Beograda.

Ulajev dugogodišnji opus obuhvata međunarodne projekte iz najrazličitijih oblasti umetnosti i društvenih nauka: fotografije, vizuelnih i scenskih umetnosti, performansa, izdavaštva, predavanja. Jedan je od prvih umetnika u svetu koji su se bavili javnim performansom kao načinom umetničkog izražavanja i na tom polju je i poznat po saradnji sa Marinom Abramović.

U novijim projektima, kombinujući različite forme umetnosti, tretirao je različite društveno značajne teme: socijalne različitosti, marginalne društvene grupe, probleme snabdevanja vodom...

Projekat koji je Ulaj pripremio za BELEF istražuje pitanja zaštite vode kroz trodnevnu radionicu (od 24. do 26. jula), čije će rezultate predstaviti 27. jula i kroz performans “Water Spilled from Source to Use”, predviđen kod fontante kod Instituta Servanets u Knez Mihailovoj ulici.

Vizuelni program obuhvata i izložbe karikatura, skulptura, kao i art market na četiri beogradske zelene pijace (Kalenić, Zeleni venac, Paliluska i Bajlonijeva).

Izložba karikatura Marka Somborca “Zezami Street” biće otvorena na Savskom šetalištu na Kalemegdanu, a biće predstavljeni i najbolji radovi tradicionalne manifestacije “Mermer i zvuci” iz poslednjih pet decenija, koje je izabrao vajar i profesor FLU Mrđan Bajić.

Četiri skulpture biće postavljene u javnom prostoru, a poslednje nedelje BELEF-a će četvoro mladih umetnika izvesti na njima intervencije.

Vizuelni program obuhvata i saradnju sa više institucija, pa je tako najavljen “Belef u Šumi”, odnosno rad koji kroz savremenu edukativnu i umetničku praksu Šumatovačke škole ukazuje na problematiku “zaboravljenih” ljudi i prostora, kao i “Belef na brodu”, koji podrazumeva selekciju video radova umetnika iz celog sveta u Kazamatima Vojnog muzeja, organizovanu u saradnji sa UK “Parobrod”.

Takođe, mladi izvođači klasične muzike predstaviće na Kolarčevom univerzitetu dela klasične, pop, džez, rok i disko muzike na otvorenom prostoru, uz vizuelnu podršku VJ-eva.

Na Kolarcu je najavljena je i izložba SAE instituta “Kratka istorija veba”, dok će na FLU biti predstavljen rad “Buka” Ivane Milev i Petra Sibinović.

Velja Pavlović vodiće program “LITER-AV21”, koji će predstaviti pet književnika na teme: tehnologija, nauka, biologija, nanorobotika, biorobotika. Direktan prenos biće na veb TV BELEF-a i Studiju B.

Interaktivna veb TV omogućiće i posetiocima događaja da sami dodaju svoje snimke i time kreiraju program.

Muzički program obuhvata 13 koncerata, a među učesnicima su engleski sastav The Singing Loins i domaći Night Shift, zatim japanski DJ Damo Suzuki, Neočekivana sila koja se iznenada pojavljuje i rešava stvar i DJ Boža Podunavac, kao i beogradski LP Duo, koji čine istaknuti pijanisti mlađe generacije Sonja Lončar i Andrija Pavlović, te hrvatski bend The Bambi Molesters, makedonski muzičar Kiril Džajkovski, grupa Tav Falco (SAD, Austrija, Francuska) i domaći bend Block Out.

Filmski program BELEF-a obuhvata festival dokumentarnog filma sa pratećom radionicom, tematski podeljen na radove o planeti i o gradovima.

O planeti govore filmovi “Negde drugde” (Nikolaus Gejhalter) iz Austrije i “Nomadak TX” (Raul de la Fuente) iz Španije, dok su među filmovima o gradovima “Megacities” (Mihail Glavoger) iz Austrije, “Berlin: Simfonija velegrada” (Tomas Šadt) iz Nemačke, američki “Obilazak” (Benet Miler), fokusiran na Menhetn, danski “Snovi o Kopenhagenu” (Maks Kestner) i “Shanghai Space” (Nana Frank Muler), te holandski “Zaborav” (Hedi Honigman) o Limi, kao i kineski “I Wish I Knew” (Zang Ke Jia) o Šangaju, premijerno prikazan u Kanu prošle godine.

Dečji program obuhvata četiri interaktivne radionice koje podstiču razvijanje tehničkog mišljenja, grafičkog izražavanja, ergonomskih sposobnosti.

EKO program, koji se poklapa sa vizuelnim, obuhvata zelene art markete na beogradskim pijacama, sa radovima na temu zaštite životne sredine.

Koordinator tog projekta je kustos Saša Pančić, a pratiće ga i “Zeleni vikend”, odnosno vožnje rolera i bicikla, šetnje, radionice, tribine, predavanja, na temu zdravog života u 21 veku.

Veći deo programa BELEF-a biće izveden na sceni iza Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu.

Karte za koncerte koštaju od 300 do 600 dinara, filmske projekcije su besplatne, kao i većina ostalog dela programa.

Skupština grada izdvojila je za BELEF 21 milion dinara (oko 200.000 evra), što je na nivou prošle godine.

“Zadovoljni smo što smo uspeli da se budžet ne smanji”, rekla je gradska sekretarka za kulturu Ivana Avžner, podsećajući da je BELEF najmlađa među 11 velikih gradskih manifestacija, a prošle godine primljen je u Evropsku asocijaciju festivala.

Sajt BELEF-a je www.belef.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i u PRILOGU ovog teksta.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav