• Search form

15.09.2019 | 17:36

Beograd prajd - Ne odričem se

Beograd prajd - Ne odričem se

Parada ponosa u Beogradu, pod sloganom “Ne odričem se”, održana je 15. septembra uporedo sa protestom grupe protivnika takvog okupljanja pripadnika LGBT+ zajednice, a nakon šetnje centralnim gradskim ulicama, uz jako policijsko obezbeđenje, završena je u večernjim satima muzičkim programom u parku Manjež.

Kao i proteklih par godina, pripadnicima LGBT+ zajednice pridružili su se predstavnici civilnog društva, kulturnog i javnog života, kao i pojedini državni zvaničnici, uključujući premijerku Anu Brnabić i njenu partnerku Milicu. 

Premijerka je izjavila da se radi na zakonima o registrovanju partnerstava i rodnom identitetu, što su i zahtevi Beograd prajda, uz poboljšanje zdravstvenih usluga za trans osobe, brza i adekvatna reakcija državnih organa i njihova javna osuda govora mržnje i zločina motivisanih mržnjom prma LGBT+ zajednici, usvajanje lokalnih akcionih planova za LGBT+ zajednicu, izvinjenje svim građanima Srbije koji su pre 1994. godine bili na sudski ili na drugi način progonjeni zbog seksualne orijenticacije i rodnog identiteta, te obrazovanje i edukacija mladih o seksualnoj orijentaciji i rodnom identitetu.

Beograd prajd počeo je oko 17 časova na Slaviji, a šetnja je prošla Ulicom kralja Milana, preko Trga Nikole Pašića, te pored gradske i republičke skupštine, a zatim Ulicom kneza Miloša do zgrade Vlade Srbije i potom do Manježa, gde je održan muzički program.

Grupa protivnika Prajda, među kojima su bili i sveštenici, protestovala je najpre na uglu Takovske i Bulevara kralja Aleksandra, noseći transparentne, krstove i slike ikona. Dok su učesnici Prajda ulazili sa Trga Nikole Pašića u Ulicu kneza Miloša, razdvajala ih je policija, pa nije bilo nikakvih incidenata, osim verbalnih uvreda. Učesnici protesta protiv Prajda pevali su "Ovo je Srbija" i skandirali predsedniku Aleksandru Vučiću da je izdao Srbiju.

Deo protivnika Prajda sukobio se sa policijom, a prema navodima medija, petorica mladića su privedena.

"Kuma" Beograd prajda je pevačica Sara Jovanović (Sara Jo), koja je poručila svima da se ne odriču sebe i prava da žive i vole kao i svi ostali.

Za "kume" Beograd prajda tradicionalno se biraju žene koje su istaknute ličnosti javnog života, a svojim radom, borbom, solidarnošću i javnim zagovaranjem doprinele su poboljšanju položaja LGBT+ osoba. Tu ulogu do sada su imale dramska autorka Biljana Srbljanović, glumica Mirjana Karanović, folk pevačica Jelena Karleuša i novinarka Suzana Trninić.

Nedelja ponosa počela je 9. septembra zvaničnim otvaranjem u Skupštini grada Beograda, te prvim od oko 60 umetničkih, edukativnih i diskusionih programa objedinjenih sloganom “Ne odričem se”.

Moto Beograd prajda 2019. godine, kako su istakli organizatori, ima i ličnu i angažovanu notu, jer znači ne odreći se ličnih prava, vrednosti slobode i jednakosti, a odreći se homofobije i straha.

Beograd je, inače, i jedan od pet kandidata za Evroprajd 2022. godine, događaj koji se održava svake godine u nekom od evropskih gradova.

Beograd prajd 2019. godine organizuju udruženja Parada ponosa Beograd, Da se zna!, Geten, Civil Rights Defenders, Inicijativa mladih za ljudska prava (YIHR), Grupa “Izađi” i Heartefact, koji je organizovao u okviru Nedelje ponosa i prvi Beogradski prajd pozorišni festival.

Učesnici prošlogodišnje Parade ponosa, jedne u nizu poslednjih godina koja je održana bez incidenata, mada uz snažno prisustvo policije i blokadu gradskog centra, zatražili su od nadležnih zaštitu ljudskih prava LGBT osoba, sprečavanje i sankcionisanje nasilja nad njima i usvajanje više zakona kojima će biti sprečena diskriminacija i obezbeđena ravnopravnost sa ostalim građanima. Pod sloganom "Reci DA!", povorka je prošla centrom Beograda koji je policija blokirala od jutarnjih sati, uz zaustavljen saobraćaj i brojno prisustvo policije u okolnim ulicama. Prošetavši od Ulice kralja Milana, preko Terazija do Studentskog trga, učesnici su u popodnevnim satima nastavili druženje uz zabavni program.

Krajem juna ove godine održana je i takođe već tradicionalna parada “Ponos Srbije”, pod sloganom “Borba još uvek traje – pridruži se!”. Učesnici pete parade "Ponos Srbije" ponovili su u Pionirskom parku zahteve za unapređenje položaja LGBT+ zajednice, a u znaku 50-godišnjice Stounvolske pobune u Njujorku, prošetali su se i beogradskim ulicama, instisirajući na hitnom pravnom regulisanju istopolnih partnerstava, sistemskoj depatologizaciji trans identiteta i povećanju dostupnosti hormonske terapije, senzibilizaciji zaposlenih u javnim institucijama za rad sa LGBTI osobama i povećanju budžetskih davanja za rad LGBTI organizacija civilnog društva.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav