• Search form

09.09.2009 | 12:15

Beogradski festival svetla

Festival “Beograd svetlosti 09”, posvećen kulturi svetla, biće održan od 10. do 17. septembra, a umetničkim intervencijama u javnom prostoru, edukativnim radionicama, stručnim predavanjima i programima namenjenim deci i mladima, nudi nova, neotkrivena rešenja razvoja grada i društva u kontekstu korišćenja svetlosti.

Beogradski festival svetla

Festival “Beograd svetlosti 09”, posvećen kulturi svetla, biće održan od 10. do 17. septembra, a umetničkim intervencijama u javnom prostoru, edukativnim radionicama, stručnim predavanjima i programima namenjenim deci i mladima, nudi nova, neotkrivena rešenja razvoja grada i društva u kontekstu korišćenja svetlosti.

Nastavljajući diskusiju o svetlosnom identitetu, očuvanju i negovanju kulturnih, arhitektonskih, urbanih i društvenih vrednosti Beograda, “Beograd svetlosti” podržava senzibilniji pristup osvetljavanju, kao i razvoj i promociju kvalitetnog domaćeg dizajna s naglaskom na održivi razvoj.

Festival će svečano otvoriti 10. septembra u Evropskom centru za kulturu i debatu Grad ataše za kulturu Švedske u Srbiji Helen Lašon (Helene Laršon) koja je imenovana na tu funkciju, prema njenim rečima, zato što je Srbija na putu ka Evropskoj uniji i zato što je u njoj veoma razvijen kulturni život i već su u toku brojni projekti u oblasti kulture sa Švedskom, u kojoj živi i velika srpska dijaspora koja predstavlja prirodni ljudski most dve zemlje i dve kulture.

Publika će moći da vidi umetničke intervencije - svetlosne instalacije “Sjaj iz mraka” na fasadama, zaboravljenim dvorištima, napuštenim lokalima i u nekoliko neočekivanih enterijera u okolini Karađorđeve ulice (Grad, Geozavod...), čiji su autori Marjeta Zupančič (Slovenija), Alešandro Lupi (Italija), Nino Strohecker (Austrija/Švedska), Marko Kovačić (Slovenija), Pernilla Janšon (Švedska) i domaći umetnici.

U okviru projekta “Svetlosna gerila”, nakon prošlogodišnje uspešne studentske radionice “Svetlosni identitet Beograda”, ove godine biće održana trodnevna radionica za studente arhitekture i umetnosti iz Srbije i inostranstva, pod mentorstvom renomiranih svetskih dizajnerа svetla Mitje Prelovšeka iz Sidneja i Federica Favera iz Stokholma, uz asistenciju beogradskih ”svetlosnih detektiva” Miloša Mirosavića, Nebojše Radivojevića i Predraga Stojićevića.

Ideja radionice je brza intervencija sa svetlom u urbanom prostoru, gde se neugledni problematični javni prostori pretvaraju u svetlosni doživljaj, a biće održana od 11. do 13. septembra na Arhitektonskom fakultetu,

Najavljeno je i predavanje ”Poetry in light” i istoimena izložba projekata višestruko nagrađivanog arhitekte, dizajnera svetla i umetnika Vese Honkonena iz Helsinkija, koji važi za jednog od najkreativnijih i inovativnijih dizajnera svetla danas u svetu, a radi na projektima u Finskoj, Švedskoj, Švajcarskoj, Kini i SAD i predaje dizajn osvetljenja u Finskoj, Švedskoj, Norveškoj i Kini. Neki od njegovih značajnijih projekata su Kiasma muzej u Helsinkiju (u saradnji sa arhitektom Stivenom Holom), Zlatni trg u Ostersundu, Nacka Stokholm, Taivalahti naselje u Finskoj...

Honkonen će učestvovati i na seminaru “Budućnost je sjajna” od 14. do 16. septembra u Gradu, koji se odnosi na najnovija dostignuća u oblasti osvetljenja i dizajna svetla, sa fokusom na nove tehnologije i ideje u pravcu kvalitetnijeg razvoja, ekološkog pristupa i održivog razvoja.

Kroz seriju predavanja biće predstavljena sveža iskustva eminentnih domacih i stranih profesionalaca u oblasti osvetljenja, uz diskusiju na temu identiteta grada i senzibilnijeg pristupa u osvetljenju, negovanju kulturnih, arhitektonskih, urbanih i društvenih vrednosti, kao i o potencijalu domaćeg dizajna sa aspekta održivosti.

Među učesnicima je i italijanski dizajner Corrado Terzi iz Italije, profesor industrijskog dizajna na Arhitektonskom fakultetu univerziteta Ludovico Quaroni u Rimu i direktor međunarodnog master programa za dizajn svetla na rimskom La Sapienza univerzitetu, čija je specijalnost osvetljenje u oblasti kulturne i istorijske baštine. Neki od istaknutijih projekata: master plan osvetljenja za Rim, osvetljenje arheološkog grada Pompeje, projekat osvetljenja Aja Sofije i Plave džamije u Istanbulu, osvetljenje Trajanovog stuba i bazilike u Ulpiji…

Gostovaće i švedska dizajnerka Pernilla Jansson, koja će imati izložbu i predavanje, karakteristična je po duhovitom pristupu i smelim kombinacijama materijala, a inspiraciju nalazi u svakodnevnim predmetima koji je okružuju. Kao i materijale koje prerađuje, redizajnira i aplicira u svoje svetleće objekte i instalacije, a izlagala je u Kelnu, Milanu, Stokholmu, Ljubljani.

Festival “Beograd svetlosti”, u saradnji sa ljubljanskim festivalom ”Svetlobna gverila” (Svetlosna gerila), predstaviće 11. septembra i projekat ”Reci:svetlo”, jedinstvenu kolekciju radova na temu reciklaže izvora svetlosti umetnika i dizajnera iz Švedske, Kine, Japana, Litvanije, Irana, Slovenije i Srbije, izabranih na međunarodnom konkursu.

Drugi deo izložbe predstavlja radove pozvanih autora koji se u svom stvaralštvu bave svetlošću kao medijem, a učestvuju: dr Mihailo A. Osipov, Goran Denić, Dragana Nikoletić iz Srbije, kao i Aleksandra Stratimirović (Srbija/Švedska), koja je i inicijatorka i programska direktorka festivala ”Beograd svetlosti”, te Pernilla Jansson iz Švedske i slovenački umetnici Andrej Štular, Brane Ždralo, Tanja Rades i Maja Modrijan.

Najavljen je i projekat “Svetlucanje”, koji obuhvata 12. septembra radionicu o važnosti uštede energije za decu školskog uzrasta u desetak škola i vrtića, paradu lampiona rutom od Francuskog kulturnog centra do Etnografskog muzeja, uz izvođenje interaktivne predstave “Boginja svetlosti” prema tradicionalnoj japanskoj priči, u organizaciji multi-umetničkog ”Treehouse Storytelling Centre”.

Biće održana i predavanja o LUCI (Lighting Urban Community International), međunarodnoj mreži gradova i profesionalaca koji se bave svetlošću kao jednim od glavnih elemenata urbanog, socijalnog i ekonomskog razvoja, sa akcentom na održivost i očuvanje sredine. LUCI je osnovana 2002. godine u Lionu, a danas okuplja 70 članova, među kojima su 54 grada sa četiri kontinenta.

Biće predstavljen i najpoznatiji svetski festival svetlosti Fête des Lumières, koji se svakog decembra održava u Lionu, pretvarajući taj grad svetlosnim instalacijama po gradskim fasadama, trgovima, ulicama i dvorištima, u grad svetlosti i kreativnog eksperimenta.

Prezentaciju će održati predsednik LUCI Alexandre Colombani 11. septembra na Arhitektonskom fakultetu.

Za 12. septembar u Gradu najavljen je čuveni zvučni performans ”One” Matsa Lindströma, izvršnog i umetničkog direktora Instituta za elektro-akustičnu muziku (EMS) u Stokholmu, koji pretvara svetlosni impuls u zvuk uz koreografiju Anne Koć, osnivača i umetničke direktorke centra ”Weld” iz Stokholma.

Za završnicu ”Beograda svetlosti”, 17. septembra u Gradu, najavljen je nastup petočlanog austrijskog sastava Parov Stelar (www.parovstelar.com), koji se afirmisao spojem džeza, svinga i elektronske muzike.

Marcus Fureder, nakon objavljivanja više izdanja pod raznim pseudonimima, ali i pod pravim imenom, počeo je 2003. godine da radi kao Parov Stelar. Albumima “Rough Cuts”, “Seven and Storm” i “Shine”, kao i brojnim singlovima i remiksima, otvorio je vrata i klubova, i velikih i malih festivala, postavši jedna od najpopularnijih autora mešavine žanrova (Rainer Truby je jednom prilikom muziku koju prave PS opisao kao minimal džez haus).

Beogradski festival svetlosti organizuje Kulturni front, koji vodi i centar Grad.

Sajt festivala je www.belgradeoflight.net, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r