Biti u kolektivu, a ostati svoj
Beogradski festival igre (BFI), nakon otvaranja i dvodnevnog gostovanja u Novom Sadu, započinje 11. marta program u Beogradu nastupom Baleta Toskane koji izvodi novu predstavu “Crvene cipelice”, u koreografiji Filipa Kraca (Philippe Kratz), zasnovanu na bajci Hansa Kristijana Andersena o devojčici Karen i paru čudnih crvenih cipela, u kojoj autor iznova osporava tradicionalnu jukstapoziciju subjekta i objekta.
Kracova kreacija, uz muziku koju je specijalno komponovao Pjerfrančesko Perone (Pierfrancesco Perrone), obraća se toj neobično neraskidivoj vezi, koja nije određena samo funkcionalnom korisnošću ili uzaludnom željom za posedovanjem, već može dovesti i do gubitka autonomije.
Prema navodima BFI, projekcije vezane za želje koje dominiraju savremenim svetom dobara i potrošnje preuzimaju se i podelom scenografskog prostora na dva dela.
Za razliku od bajke, koja se završava nasilnim oslobađanjem glavne junakinje iz crvenih cipela i njenim iskupljenjem, Kracova koreografija fokusirana je na preispitivanje uloge objekata u međuljudskim odnosima.
Prema rečima Kraca, ne doživljava Karen kao neposlušnu ili sujetnu, što je perspektiva koja je naglašena u bajci.
“Danas smo navikli da konzumiramo i sagledavamo proizvode kao sredstva za postizanje cilja, da nas drugi primete, da se povežemo sa drugima i da istaknemo svoju individualnost. Karen takođe pokušava da se poveže sa drugima i pronađe sigurnost kroz svoje cipele. U tome ne uspeva. Ipak, ono što ona traži odgovara želji koju mnogi od nas verovatno znaju: da pripadamo kolektivu, a da ipak ostanemo svoji”, naveo je Krac povodom predstave, koja je premijerno izvedena u Trentu 2023. godine, a na 21. BFI na programu je u Pozorištu na Terazijama.
Koreograf Filip Krac, nekadašnji igrač trupe Aterbaleto, laureat je 32. Međunarodnog koreografskog takmičenja u Hanoveru i “koreograf godine” prema oceni milanskog časopisa Danza e Danza za 2019. godinu, a prepoznatljiv je po kombinovanju savremene igre sa tehničkim elementima hiphopa i evropske klasične igre. Na poziv direktora Baleta Teatra milanske Skale, Manuela Legrija, nedavno je predstavio svoj rad kreiran za igrače tog ansambla, deleći veče i scenu sa čuvenim autorima kao što su Jirži Kilijan, Načo Duato i Dejvid Dovson.
Balet Toskane upečatljiva je pojava u istoriji italijanske umetničke igre, počev od 1970. Profesionalna produkcija okuplja ansambl od 12 do 14 igrača, a podržana je od Ministarstva kulture, toskanske Regije i distrikta Firence. Trenutni repertoar, zahvaljujući timu čuvenih saradnika pod upravom Kristine Bocolini, podseća na stalnu i koherentnu kulturnu liniju koja afirmiše savremenu igru i pluralitet izražajnih jezika.
Trupa je proteklih godina sarađivala sa mnogim renomiranim koreografima, kao što su Fabricio Monteverde, Mauro Bigonceti, Virđilio Sijeni, Kristina Rizo, Arijana Benedeti, Davide Bombana, Dijego Torteli, Jirži Bubeniček i Mikele di Stefano. Od 2017. godine trupa gradi partnerstvo sa Teatrom Mađo Musikale u Firenci, ali i sa drugim važnim italijanskim pozorištima, uključujući La Feniče u Veneciji i Teatro Ređo u Parmi. Njihova predstava “Bajadera” koja je gostovala na 20. BFI, ponela je prestižnu nagradu časopisa Danza & Danza za najbolju italijansku savremenu produkciju 2021. godine.
Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
*Foto: Alessandro Botticelli, Matteo Bertelli
(SEEcult.org)