Ćuruvija u MSUV
Izložba “Slavko Ćuruvija - hrabrost i kreativnost”, nedavno predstavljena u Beogradu povodom desetogodišnjice nerasvetljenog ubistva novinara i vlasnika “Dnevnog telegrafa” i “Evropljanina”, biće otvorena 26. maja u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu. Izložba obuhvata dosad neobjavljivan video i audio materijal o Ćuruviji, uključujući i njegov govor u američkom Kongresu iz decembra 1998. godine, nekoliko meseci uoči NATO bombardovanja.
Izložba “Slavko Ćuruvija - hrabrost i kreativnost”, nedavno predstavljena u Beogradu povodom desetogodišnjice nerasvetljenog ubistva novinara i vlasnika “Dnevnog telegrafa” i “Evropljanina”, biće otvorena 26. maja u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine (MSUV) u Novom Sadu.
Izložba obuhvata dosad neobjavljivan video i audio materijal o Ćuruviji, uključujući i njegov govor u američkom Kongresu iz decembra 1998. godine, nekoliko meseci uoči NATO bombardovanja.
Izložba prikazuje i izbor naslovnih strana "Dnevnog telegrafa" i "Evropljanina", za koje su organizatori smatrali da najbolje oslikavaju vreme u kojem je Ćuruvija radio.
Autori izložbe su Jelena Ćuruvija Đurica, ćerka ubijenog novinara, i njegovi saradnici iz redakcije “Dnevnog telegrafa” Mirjana Stefanović i Dejan Tasić.
Izložba je retrospektivnog karaktera, a pokriva period od 1996. do 1998. godine.
Ćuruvija je krajem 1995. godine okupio ekipu urednika (Milena Dražić, Ivan Jovanović i Miroslav Kos) i sredinom januara 1996. pokrenuo prvi privatni nezavisni dnevni list u tadašnjoj Jugoslaviji "Dnevni Telegraf". U aprilu 1998. godine počeo je i štampanje nedeljnika "Evropljanin".
Ćuruvija je ubijen 11. aprila 1999. godine ispred svog stana u Svetogorskoj ulici 35, u centru Beograda, za vreme vazdušnih napada NATO-a na Jugoslaviju. Ubistvo do danas nije rešeno, iako je praktično bilo najavljeno u državnim medijima, a utvrđeno je tokom pretkrivičnog postupka i da su Ćuruviju na dan ubistva - sve do par minuta uoči atentata, pratili pripadnici službe državne bezbednosti.
Sajt MSUV je www.msuv.org
(SEEcult.org)