Dobar udžbenik - škola koja uči
Serijal tribina Bazaarta, posvećen drami u obrazovanju, biće nastavljen 23. decembra u Parobrodu u Beogradu tribinom kojom želi da skrene pažnju na potencijal udžbenika za unapređenje primene dramskih metoda u nastavi.
Budući da zakonska regulativa obezbeđuje da nastavnici, koji neposredno učestvuju u izvođenju nastave, budu recenzenti udžbenika, kao i da direktno biraju udžbenike koje koriste u nastavi, pitanje je do koje mere nastavnici koriste te svoje zakonske mogućnosti, ukazuje Bazaart.
Prema istraživanju Pedagoškog društva Srbije, među najznačajnijim sistemima podrške za primenu drame i inoviranje nastave uopšte, nastavnici navode smernice u udžbenicima za razradu gradiva kroz dramski sadržaj i stručnu literaturu na srpskom jeziku.
Tribinom “Dobar udžbenik – škola koja uči”, koju organizuje u okviru projekta “Ostrva” (Islands), Bazaart želi da skrene pažnju na postojeću literaturu o uvođenju drame i drugih inovacija, na kojoj rade i veliki i mali izdavači, kao i organizacije civilnog društva koje imaju sve aktivniju ulogu u kreiranju školske literature, da ohrabri nastavnike da istražuju literaturu i edukuju se o primeni drame kao metoda u nastavi, kao i da ukaže na potrebu da se drama kao nastavni metod nađe u literaturi koja se koristi u školi (od udžbenika do priručnika).
Sagovornici na sedmoj tribini projekta “Ostrva” biće direktorka izdavačke kuće “Kreativni centar” i članica Izvršnog odbora Udruženja izdavača udžbenika Ljiljana Marinković, psiholog Stanislava Vučković, suosnivačica Grupe “Hajde da...” i konsultantkinja za UNICEF, profesorka biologije u VIII beogradskoj gimnaziji Mirjana Unčanin, koautorka udžbenika iz biologije u pripremi, te profesorka srpskog jezika i književnosti u OŠ “Milan Rakić” Dušica Blagojević. Tribinu vodi dramaturškinja Mina Sablić-Papajić, autorka novog izdanja Bazaarta “Tolerantna učionica”.
Prvi krug pitanja odnosi se na idealan udžbenik koji bi suštinski doprineo reformi obrazovanja, drugi će biti posvećen potrebi aktivnog odnosa nastavnika spram kreiranja udžbenika i neophodnost dvosmernog odnosa, a treći krug pitanja odnosiće se na potrebu da i sama škola mora da se razvija, izmedju ostalog i na osnovu potencijala koje ima primena drame u nastavi.
Urednički tim projekta čine: Ljubica Beljanski Ristić (CEDEUM), dr Milan Mađarev (VŠSSOV u Kikindi), Nataša Milojević (Bazaart) i mr Sunčica Milosavljević, glavna i odgovorna urednica i programska direktorka Bazaarta.
Projekat “Ostrva” već godinu dana se sa uspehom odvija u Beogradu, Zrenjaninu, Nišu, Smederevu i drugim gradovima, u cilju povezivanja važnih činilaca u oblasti drame i obrazovanja u Srbiji, unapređenja obrazovno-vaspitne prakse i približavanja obrazovanja potrebama građana i društva.
(SEEcult.org)