• Search form

24.03.2015 | 20:38

Drawing Now

Drawing Now

Pariski salon Drawing Now – prvi evropski sajam isključivo posvećen savremenom crtežu, predstavlja više od 80 galerija iz celog sveta koje nude uvid u dela više od 400 autora, među kojima je i umetnik Dragan Ilić iz Beograda, koga zastupa galerija Gowen Contemporary iz Ženeve.

Salon Drawing Now, čije je deveto izdanje otvoreno od 24. do 29. marta u renoviranom zdanju Carreau du Temple u centru Pariza, skreće pažnju na crtež kao vid izraza koji je zajednički stvaraocima u svim umetničkim disciplinama.

Dragan Ilić učestvuje novom serijom performativnih crteža, kojima je počeo da se bavi još 70-ih godina 20. veka, motivisan željom za eksperimentom, slobodom izražavanja, prelaženjem granica klasičnih umetničkih disciplina i re-/dekonstrukcijom tradicionalnih načina stvaranja, kako je navela u pratećem tekstu kustoskinja Sanja Kojić Mladenov, direktorka Muzeja savremene umetnosti Vojvodine.

Koristeći zašiljene grafitne olovke, Ilić je stvorio sopstveno “vizuelno sredstvo” koje je zadržao u svim budućim istraživanjima, kako u crtanju, tako i u drugim umetničkim aktivnostima i performansima, koje je izvodio bilo sopstvenom rukom, uz pomoć robota ili publike, kao direktnih ili indirektnih učesnika u stvaranju njegovog rada. Do sada je, inače, upotrebio čak 350.000 olovaka.

Realizacija crtanja u radu Ilića preuzima formu performativne akcije koja rezultira crtežom na papiru, kao i audio, pa i video snimcima celog procesa tokom kojeg je papir smešten na pod, dok mu umetnik prilazi i interveniše sa svih strana, stalno menjajući tačku gledišta. Tako je stvorio, kako je navela Sanja Kojić Mladenov, specifičnu formu dijaloga publike i apstraktnog crteža.

Dok je u ranim crtežima više bio fokusiran na analizu apstraktnih formi, realizovanih kroz performativne aktivnosti, Ilić je postepeno postajao sve više zainteresovan za odnos prirode, nauke i tehnologije, posebno za studije kvantne fizike, fizičke hemije, matematike i robotike, dajući novo značenje i vrednost dotadašnjoj već visoko razvijenoj crtačkoj praksi.

U kontekstu aspiracija prema interakciji tela i mašine, Ilić je vremenom konstruisao multifunkcionalna, visoko-tehnološka oruđa, koja korespondiraju tradiciji angažovanih performativnih i medijskih praksi. U toku procesa crtanja, Ilić ili pomera konstruisane pokretne mašine – robote, vođene specijalno dizajniranim softverom i daljinskim upravljačima, ili omogućava aktivan dijalog kroz interakciju sa publikom.

Prema navodima Sanje Kojić Mladenov, Ilić (re)konstruiše kontekst za kreativni dijalog prirode i tehnologije, kao i umetnika i publike kroz tehnologiju – kontekst koji smatra tipičnim za 21. vek.

Osim Ilića, ženevska galerija Gowen Contemporary predstavlja na salonu Drawing Now i umetnike Marie Velardi i Nicka Laessinga.

Među učesnicima su i galerije iz Pariza, Atine, Berlina, Brisela, Beča, Marseja, Milana, Njujorka, Moskve, Kelna, Ciriha, Štutgarta, Tokija…

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r