• Search form

20.02.2009 | 14:43

Fajns o osudi i razumevanju

Engleski glumac Rejf Fajns (Ralpf Fiennes), koji će 20. februara svečano otvoriti 37. FEST u Beogradu filmom “Čitač” Stivena Doldrija (Stephen Daldry), izjavio je da je jedna od poruka te drame da osuđivanje određenih ličnosti i događaja u prošlosti znači da ne možemo da ih razumemo.

Fajns je na konferenciji za novinare 37. FEST-a, koji će otvoriti u Sava centru, rekao da je “Čitač” pre svega kompleksna, višeslojna drama o efektima jedne ljubavne veze, a ne film o holokaustu.

Fajns o osudi i razumevanju

Engleski glumac Rejf Fajns (Ralpf Fiennes), koji će 20. februara svečano otvoriti 37. FEST u Beogradu filmom “Čitač” Stivena Doldrija (Stephen Daldry), izjavio je da je jedna od poruka te drame da osuđivanje određenih ličnosti i događaja u prošlosti znači da ne možemo da ih razumemo.

Fajns je na konferenciji za novinare 37. FEST-a, koji će otvoriti u Sava centru, rekao da je “Čitač” pre svega kompleksna, višeslojna drama o efektima jedne ljubavne veze, a ne film o holokaustu.

“Neki su nazvali ‘Čitač’ filmom o holokaustu, a to je malo pojednostvaljen pogled”, rekao je Fajns, koji u tom filmu igra glavnog junaka Mihaela Brega u starijim godinama, dok je njegova nekadašnja ljubav, koju tumači Kejt Vinslet, u zatvoru zbog učešća u nacističkim zločinima.

“To je film o tome da - ako samo osuđujemo, ne možemo da razumemo”, rekao je Fajns, dodajući da flm postavlja i pitanje da li ono što osuđujemo treba da pokušamo i da razumemo.

"Čitač" je zasnovan na istoimenom romanu Bernarda Šlinka, a priča je o neobičnoj, strasnoj ljubavi Mihaela Berga i dvostruko starije Hane, koja se naglo prekida njenim iznenadnim nestankom. Osam godina kasnije, Mihael i Hana ponovo se sreću, ali u sudnici - on kao student prava, a ona kao optuženica za veze sa nacističkim zločinima.

Hana preuzima odgovornost za ubistvo 300 žena, iako se čini najhumanijom u grupi optuženih stražarki, koje dobijaju tako znatno blažu kaznu kao saučesnice. Hanino preuzimanje odgovornosti, međutim, nema veze sa žrtvama, već sa stidom da prizna da je nepismena i da stoga nije ni mogla da bude autor izveštaja o zločinu, koji je medju ključnim dokazima.

S obzirom da Mihael saznaje iz priče jedne oz žrtava na suđenju da je Hana imala običaj da bira logorašice koje bi joj čitale, Mihael se i sam poistovećuje sa njima, jer shvata da je imao istu ulogu. Ujedno, shvata da je Hana nepismena i da nije mogla da bude vođa stražarske ekipe i najodgovornija za zločin. Ipak, iako zna tajnu koja bi mogla da preokrene ishod sudskog procesa, ostaje nem i svojevrsno opravdanje za Hanino učešće u zločinu daje tek u razgovoru sa preživelom logorašicom, posle Haninog samoubistva pred izlazak iz 20-godišnjeg zatvora.

Prema rečima Fajnsa, Šlinkovu knjigu mu je još pre desetak godina dao reditelj Antoni Mingela. Priča mu se dopala i mislio je da će Mingela i snimiti taj film, ali je on ustupio scenario Doldriju.

Upitan da li je Doldri imao cilj da odbrani lik Hane Šmit, Fajns je rekao da nije postojala namera da je predstavi dopadljivijom, jer kada je u pitanju dobar glumac, onda on sam stvori takvu vrstu utiska.

“Mihael je traumiran Hanom, duboko je potresen onim što je ona uradila, ali ona je u njemu ranije proizvela druga osećanja”, rekao je Fajns o glavnom junaku, dodajući i da smatra da je izlečenje od trauma iz prošlosti moguće razgovorom i pričom.

Fajns je izdvojio kao posebno upečatljiv dijalog u filmu razgovor glavnog junaka u Njujorku sa žrtvom iz logora, kojoj Hana ostavlja imovinu.

“Ne možete da tražite katarzu u logorima, nego idite u pozorište”, poručuje ta žena u filmu.

Povodom saradnje s Kejt Vinslet, koja je za ulogu Hane dobila Zlatni globus i Bafta nagradu, a favorit je i za Oskara, Fajns je rekao da je oduvek bio njen obožavalac, još od filma “Razum i osećajnost”.

Dodao je da je, na žaliost, snimio samo jednu scenu sa njom u “Čitaču” - kada je posećuje u zatvoru posle 20 godina od presude i gotovo 30 od njihovog poslednjeg susreta.

Navodeći da je film “Čitač” gledao tri puta, Fajns je ocenio da to ostvarenje ima velike šanse da dobije Oskara.

“Čitač” je, inače, nominovan za Oskara u pet kategorija, uključujući za najbolji film, a u konkurenciji je sa “Neobičnim slučajem Bendžamina Batona” Dejvida Finčera (David Fincher), koji ima 13 nominacija, “Slamdog milioner” Denija Bojla (Danny Boyle) sa deset nominacija, kao i sa filmovima “Frost/Nikson” Rona Hauarda (Howard) i “Milk” Gasa van Santa, koje će videti i publika FEST-a.

Prema rečima Fajnsa, reakcije i kritike u Berlinu nakon premijere “Čitača” bile su relativno dobre, dok su u SAD i Britaniji različite, kontroverzne.

Na pitanje kako bira uloge, Fajns je rekao da se rukovodi instinktom i osećajem u stomaku, a vodi računa i ko je reditelj i kakav je lik koji treba da glumi.

Fajns će u Beogradu snimati sledeće godine film “Koriolan”, adaptaciju istoimenog Šekspirovog dela, a to će biti njegov rediteljski prvenac.

Radnja je smeštena u savremeno doba, a tema tog političkog trilera aktuelna je i danas, rekao je Fajns, dodajući da je, u suštini, to priča između majke i sina.

Fajns je rekao i da je odlučio da snima film u Beogradu iz finansijskih razloga, budući da je produkcija jeftinija, ali i zato što su lokacije zanimljiva kombinacija habsburške, komunističke arhitekture i novogradnje.

“To je idealan ambijent da prikažem svet koji želim”, rekao je Fajns, dodajući da su mu se lokacije u Beograd i estetski dopale.

Fajnsa je sinoć primio i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, koji je obećao punu podršku gradskih vlasti njegovom novom filmskom projektu.

Među Fajnsovim najvažnijim filmovima su “Šindlerova lista” Stivena Spilberga, “Quiz Show” Roberta Redforda, “Strange Days” Ketrin Biglou, “Engleski pacijent” Entonija Mingele, “Sunce” Ištvana Saboa, “Onjegin” Marte Fajns, “Kraj afere” Nila Džordana, “Spider” Dejvida Kronenberga, “Briđni baštovan” Fernanda Meirelesa, “The White Countess” Džejmsa Ajvorija, četiri nastavka “Harija Potera”, “Bernard and Doris” Boba Balabana…

Za ulogu u Spilbergovom filmu dobio je i nagradu njujorške filmske kritike, a Evropsku filmsku nagradu dobio je 1999. za ulogu u “Suncu”.

Imao je dve nominacije za Oskara i i čak četiri za Zlatni globus.

Fajns će 21. februara dobiti i najveće priznanje Jugoslovenske kinoteke - Zlatni pečat, kao i poljski reditelj Jerži Skolimovski, koji će otvoriti u Kući legata i svoju izložbu, a na FEST-u učestvuje filmom “Četiri noći sa Anom”.

Među stotinak gostiju 37. FEST-a, biće i američki glumac Dejvid Torton, suprug pevačice Sindi Loper i zvezda filma “Tamo i ovde” beogradskog reditelja Darka Lungulova, kojim će FEST biti zatvoren 1. marta.

Gošća FEST-a biće i francuska glumica Dominik Blan, koja će se pokloniti publici 26. februara u Sava centru, posle filma “Druga đena” za koji je nagrađena u Veneciji 2008. godine. Dan kasnije, Dominik Blan igraće i u predstavi “Bol” (La Douleur), u ređiji Patrisa Šeroa, u Jugoslovenskom dramskom pozorištu.

Filmovi 37. FEST-a, pod sloganom “Registruj se”, biće prikazuju se u Sava centru, Dvorani Kulturnog centra Beograda, bioskopu “Balkan” i Muzeju Jugoslovenske kinoteke.

Osnivač FEST-a je Skupština grada Beograda, a pokrovitelj Ministarstvo kulture Srbije, a ovogodišnji budžet planiran je na oko 50 miliona dinara, od čega dve trećine obezbeđuje sam festival, zahvaljujući sponzorima i prodaji karata.

Sajt FEST-a je www.fest.rs, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.