• Search form

04.02.2017 | 21:51

Genijalni diletanti

Genijalni diletanti

Izložba “Genijalni diletanti” (Geniale Dilletanten) u Pogonu Jedinstvo u Zagrebu, posvećena supkulturi u Nemačkoj 80-ih godina, obuhvata fotografije, filmove i tekstove o muzičkoj ceni, mestima izlaska, modi, dizajnu i umetnosti, a nudi bogat prateći program koji počinje 7. februara koncertom Teha Tearda i Blikse Bargelda (Blixa).

Reč je o putujućoj izložbi Gete instituta i dosad najopsežnijem projektu predstavljanja muzičke scene u Nemačkoj 80-ih, uz fokus na sedam bendova - Einstürzende Neubauten, Die Tödliche Doris, Der Plan, Freiwillige Selbstkontrolle (F.S.K.), Palais Schaumburg, Ornament und Verbrechen i Deutsch Amerikanische Freundschaft (D.A.F.), kao i modu i dizajn tog vremena.

Izlaženje iz umetničkih vrsta i kategorija, izjednačavanje umetničkih žanrova, ali i političkih granica Istoka i Zapada, zajedničko je akterima supkulturne nemačke scene 80-ih, tokom kojih su mnogi strani umetnici došli u Berlin kako bi živeli i sarađivali sa nemačkim umetnicima (David Bowie, Iggy Pop, Nick Cave, Lou Reed…).


   Der Plan, 1981. Photo credit: Ar Gee Gleim

Geniale Dilletanten”, inače, bio je namerno pogrešno napisan naziv koncerta koji je održan 4. septembra 1981. u berlinskom Tempodromu. Naslov je postao sinonim za kratko razdoblje umetničkog procvata u Zapadnoj i Istočnoj Nemačkoj sredinom 80-ih godina - razdoblju u kojem se u svim vrstama umetnosti krenulo novim putevima i tragalo za novim oblicima izraza.


   Die Tödliche Doris 1981. Photo credit: H Blohm

Naročito u okruženju umetničkih akademija nastala je umetnička živost koju su odlikovali nadžanrovsko eksperimentisanje i upotreba novih elektronskih uređaja, te često svesno odustajanje od virtuoznog umeća. Osnivanje diskografskih kuća, časopisa, galerija i klubova, kao i nezavisna produkcija ploča, kaseta i koncerata, ukazuju na pojačano samoorganizovanje i uradi-sam duh tog vremena. Umesto engleskog, etabliran je nemački jezik u tekstovima pesama i imenima bendova, čime su se protagonisti scene ogradili od mejnstrima i naglasili nameru da sprovedu radikalan rez. Glasnim protestom i ciljanom provokacijom,  umetnička alternativna scena privukla je međunarodnu pažnju i stekla priznanje.

     Nick Cave Birthday Party 1981. Photo credit: Ilse Ruppert

Prateći program izložbe obuhvata koncert, filmsku projekciju uz razgovor, DJ veče, stručna vođenja i radionice.

Već 7. februara u Pogonu Jedinstvo nastupiće Teho Teardo & Blixa Bargeld, čiji je koncert rasprodat.


  Teho Teardo & Blixa Bargeld, Photo credit: Thomas Rabsch

Bliksa Bargeld, ikona evropske alternativne scene, pevač i frontmen kultnih Einstürzende Neubauten, te bivši član benda Nika Kejva (Nick Cave) The Bad Seeds, nastupiće sa italijanskim kompozitorom i producentom Tehom Teardom, nekada predvodnikom benda Meathead, a danas cenjenim autorom pozoriše i filmske muzike (Paolo Sorrentino "The Family Friend" i "Il Divo", kao i "Ti mene nosiš" hrvatske rediteljke Ivone Juke).

Teho i Blixa započeli su saradnju početkom ove decenije, najpre na produkciji predstave "Ingiuria", a potom su objavili zajednički album "Still Smiling" na kojem su, između ostalih, sarađivali i sa slavnim Balanesku kvartetom (The Balanescu Quartet). Dok je Teardo, svirajući bariton gitaru, te kontrolišući bitove i lupove zadužen za muzički segment, Bargeld vokalno, uz jedinstven scensko-pozorišni nastup, na prepoznatljiv način zaokružuje formu njihove saradnje. Nastupaju uz pratnju troje italijanskih muzičara – Martina Bertonija (violončelo), Gabriele Coen (bas klarinet) i Francesca Fazzija (inženjer zvuka). Na pozornici će im se pridružiti i gudački Kvartet Prelude iz Zagreba.

     Blixa Bargeld - Berlin 1989. Photo credit: Anno Dittmer

Bliksa će učestvovati 8. februara i u razgovoru koji će biti održan u Močvari nakon projekcije filma "B-Movie: Lust & Sound in West-Berlin 1979-1989", dokumentarac o muzici, umetnosti i haosu u Zapadnom Berlinu 80-ih, koji je bio mesto okupljanja supkulturne i popkulturne scene, "genijalnih diletanata" i svetskih zvezda.

U razgovoru će nakon projekcije učestvovati i Mark Reeder, koji će nastupiti potom kao DJ.


   Mark Reeder. Photo credit: Doris Klaas

Tokom izložbe “Genijalni diletanti” biće održana stručna vođenja i dve umetničke radionice.

Jelena Bračun i Gordana Košćec Bousfield (OPA) održaće 11. februara za učenike srednjih škola radionicu "Vizuelne improvizacije" na kojoj će eksperimentisati plakatima i modnim dizajnom. Pod vođstvom muzičara i kompozitora Nenada Sinkauza, poslednjeg dana izložbe, 18. februara, biće održana radionica elektronske i improvizovane muzike “Tvornica zvuka”,  namenjena srednjoškolcima i studentima. Muzika će se proizvoditi upotrebom različitih predmeta, efekata, live samplingom i moduliranjem glasa.

Projekat “Genijalni diletanti” u Hrvatskoj realizuje se u saradnji Goethe-Instituta i Udruženja za razvoj kulture URK/Kluba Močvara.

Ulaz je na sve događaje besplatan, osim na koncert Tearda i Bargelda (150/180 kuna).

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav