Grad kao trezor
Izložba “Grad kao trezor” biće otvorena 12. marta u galeriji Remont, a obuhvata izabrane fotografije koje su nastale u okviru projekta posevćenog sagledavanju socijalističkog nasleđa i kulturi sećanja.
Fotografije odabrane za izložbu “Grad kao trezor” nastale su na foto šetnjama krajem prošlog leta kroz kompleks Muzeja istorije Jugoslavije, po opštinama Novi Beograd, Vračar i Zemun, zatim po Slaviji, Kalemegdanu i u obilasku nedakašnjih bioskopa “Beograd filma”.
Fotografi su: Dušan Miletić, Franziska Wicke, Jovana Miletić, Marija Pavličić, Milica Nikolić, Milena Čorbić, Sanja Lošič, Vesna Đurica i Nenad Porobić.
Vodiči i autori tekstova na izložbi su: Ana Panić, Ivan Manojlović, Vladana Putnik, Nenad Lajbenšperger, Mina Lukić, Andrija Kadić i grupa Bioskopi: Povratak otpisanih.
Novi Beograd, Dušan Miletić
Kako danas, kao zajednica i pojedinci, vidimo elemente gradskog ambijenta koji su nastajali posle Drugog svetskog rata? Da li ih prepoznajemo kao svedoke o istoriji grada, koji su deo naše svakodnevnice, ili se nalaze u slepom polju, van kadra našeg viđenja? Da li smo odgovorni za sopstveno kadriranje ili se krećemo u okviru dominantnih panorama i vizura grada? Da li je fotografija kao medij provereni istorijski izvor koji govori “tako je bilo” i dokument stvarnosti koji kaže “ovo je naš grad danas?” Ili je selektivna u interpretaciji prošle stvarnosti, kao i naše sećanje?
To su samo neka od pitanja koja je pokrenuo projekat “Socijalističko nasleđe i kultura sećanja u kadru savremenih viđenja. Grad kao trezor”, u organizaciji Centra za muzeologu i heritologiju Filozofskog fakulteta u Beogradu i udruženja Mreža za istraživanje viđenja.
Ideja projekta, čije su autorke Jelena Pavličić i Marija Vasiljević, proističe iz uočene potrebe za javnom interpretacijom nasleđa socijalističkog perioda koje bi bilo oslobođeno isključivosti (afirmativnih ili negativnih), pristrasnosti i nekritičkih jednostranih viđenja, ali i interpretacijom tih istih isključivosti.
Projekat je započet studijskom izložbom fotografija (autori po pozivu) i predmetnih instalacija koje su tematizovale socijalističko nasleđe.
Izložba je gostovala od leta 2012. godine u Galeriji savremene umetnosti Smederevo i Narodnom muzeju u Kraljevu, a do 15. marta otvorena je u Galeriji savremene umertnosti Zrenjanin.
Ostale aktivnosti projekta su realizovane kroz javna vođenja i foto šetnje, predavanja, filmske projekcije i tematske razgovore.
Zamisao je bila uključiti i povezati mlađe istraživače, kustose, umetnike-aktiviste, fotografe i najširu javnost, zainteresovanu za datu temu, kao učesnike.
Osmišljen program sproveden je 2012. godine u odabranim gradovima Srbije - Smederevu, Beogradu i Kraljevu.
Projekat su podržali Centar za promociju nauke i Turistička organizacija Beograda.
Izložba “Grad kao trezor” u Remontu biće otvorena do 5. aprila.
*Foto na vrhu: Crkva Svetog Dimitrija i Spomen grobnica streljanim u Staroj Gradiški, Milena Čorbić
(SEEcult.org)