• Search form

27.04.2009 | 02:42

Grozdanić o narodnim herojima

Izložba Živka Grozdanića “Narodni heroj Petar Petrović”, koja će biti otvorena 28. aprila u Galeriji O3one u Beogradu, predstaviće novu seriju radova tog umetnika i direktora novosadskog Muzeja savremene umetnosti (MSUV), koji razmatraju istorijske kontradikcije aktera nacionalnih istorija u Jugoslaviji i Ex Yu (partizani, četnici, ustaše...).

Grozdanić o narodnim herojima

Izložba Živka Grozdanića “Narodni heroj Petar Petrović”, koja će biti otvorena 28. aprila u Galeriji O3one u Beogradu, predstaviće novu seriju radova tog umetnika i direktora novosadskog Muzeja savremene umetnosti (MSUV), koji razmatraju istorijske kontradikcije aktera nacionalnih istorija u Jugoslaviji i Ex Yu (partizani, četnici, ustaše...).

Izložba se sastoji od 36 objekata i tri velike skulpture, a osnovni motiv je izjava predsednika Hrvatske Stjepana Mesica da “Nijedna žrtva iz Jasenovca nije kriva za nijednu žrtvu na Blajburgu, a dio žrtava na Blajburgu su bili krivi za žrtve u Jasenovcu”.

Kao “harizmatski stvaralac koji je autodidakt”, ali i alegorijanac, Grozdanić daje sebi za pravo da tu Mesićevu političku izjavu preobrati u epistemološki znak umetnosti ili konceptualni rad.

U takvoj aproprijaciji Mesićevog teksta, sada se sama izjava, ali i cela izložba i predmeti u njoj, sagledavaju kao integralni deo umetnosti.

Postavljanje izjave ili dela u “svet umetnosti” ima uporište u ontologiji i kao takvo upućuje na sam izvor ili bit samih događaja tokom 1945. godine.

Povod je Grozdanićeva samostalna izložba u Banja Luci (Muzej savremene umetnosti Republike Srpske, april 2008), kada je pokušao da problematizuje funkciju spomenika narodnih heroja u Banja Luci, postavljenih na gradskom trgu, odnosno, da uporedi njihovu funkciju posle razarajućeg iskustva rata tokom 90-ih u tom delu BiH. Drugi povod je početak otvaranja rasprava o novootkrivenim stratištima u Kocevskom Rogu u Sloveniji, zločinu partizanskih jedinica nakon 1945. godine.

Osim takvih primera, kao materijal za izložbu, Grozdanić je koristio i komentare pojedinaca na sajtovima (blog i Hrvati), u kojima se nalaze svi elementi za “funkcijanionisanje umetnosti” u izložbi. Upravo takvi komentari poslužili su Grozdaniću da izložbu i radove u njoj, učini dinamicnim formama da bi otkrio kontradikcije celokupnog “istorijskog nasleda”, što sama umetnost ima kao zadatak.

Prema navodima kustosa Slavka Timotijevića, povezanost dogadaja iz 1941, pa čak i nazad, dublje u istoriji, sa dogadajima nakon 1945, 1971, pa sve do kasnih 90-ih i danas, puna je mitskih struktura. Zadatak izložbe je da tu skrivenu logiku generisanja mita, učini vidljivom, a da “predmete, dela, komade, tekstove, iskaže” na izložbi, pre svega njihovu strukturalnu i značenjsku povezanost različitih odnosa istorijskih pojava, učini čitljivom za posmatrača umetnosti, kao osnovnog subjekta u hijerarhiji umetnosti.

Prividna prisutnost umetnosti ili odsutnost umetnosti u novim radovima, ne može se opravdati nedostatkom vremena za ozbiljnijom analizom dela koje realizuje, koje po pravilu nastaje poslednjih nekoliko dana pred otvaranje izložbe. Dakle, stalno u cajtnotu! Paradoks takve prakse se, u krajnjim ishodima, vidi u potencijalu koje rad izazove uznemiravanjem delića društvenog polja.

Grozdanić je učesnik velikog broja grupnih i problemskih izložbi, a postavio je i više od 30 samostalnih izložbi.

Akademiju umetnosti završio je 1983. u Sarajevu. Osnivač je Bijenala mladih u Vršcu, kao i magazina “Košava” i “Art Contekst”.

Od 1984. godine organizovao je više od 200 izložbi u Galeriji Konkordija.

Izložba u Galeriji O3one biće otvorena do 9. maja.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r