GyNEAOLOGIA DySLECTICA
Intermedijalna izložba “GyNEAOLOGIA DySLECTICA, U raljama umetnosti”, koja ironijski propituje mogućnost izbora u izgradnji poželjnog tela, koju isporučuju visoke tehnologije, biće otvorena 25. septembra u prostoru ITS-Z1 u Ritopeku, a predstavlja radove doktorke dentalne medicine Aleksandre Keke Čalić i umetnika Marka Kovačiča iz Slovenije.
Izložba “GyNEAOLOGIA DySLECTICA”, čija je kustoskinja Olja Nikolić Kia, obuhvata video, fotografiju, skulpturu, implementiranu 3D tehnologiju i stomatološke artefakte.
Gyneaologia dyslectica je eksperimentalno interdiscliplinarno delo koje, u skladu s kibernetskim principima, istražuje mogućnosti naučnih sistema izvođača, tačnije, dentalnu medicinu.
Kao istraživačko polje izabrana je genealoška osa majka - ćerka (autorka).
Taj odnos određen je direktnom intervencijom na fizičkom telu majke umetnice, na kome se vrši potpuni hiruško-implantološki servis (ubacivanje dentalnih implantata).
Taj čin se dokumentuje i umetnički kontekstualizuje povezivanjem sa kiborškim svetom Plastosa, skulptura Marka Kovačiča, koje se putem 3D tehnologije skeniraju, snimaju u vosku, zatim izlivaju u metalu i, umesto zuba, ugrađuju se u usta majke autorke-stomatološkinje.
Izgradnja tela spolja se manifestuje kao univerzalni društveni fenomen narcističkog negovanja tela, a u stvari se neupitno internalizuje tendencija kontrole i samoizgradnje životnog stila kroz telesne režime. Lažni pluralizam izbora, sublimiran je kao modus vivendi šizofrene fiziologije savremenog čoveka. Poslušna tela u funkciji kapitala, u kontinuiranoj produkciji drugosti i njenoj valorizaciji pretvaraju tu razliku u vrednost.
Prema navodima kustoskinje, reč je o obliku dislektičke logike, o mater-ijalističkoj psihoanalizi; o Ženi i reverznoj Arheologiji.
Aleksandra Keka Čalić deluje na području konzervativne, protetičke i hirurške (implantološke) zubne medicine. Takođe, istražuje interdisciplinarne odnose medicine i humanističke teorije, kao i savremenu konceptualizaciju zdravlja i tela u sklopu doktorskog studija sociologije na Fakultetu društvenih nauka u Ljubljani.
Aktivna je i na umetničkom području (video, film, interdisciplinarrna umetnost), baveći se predominantno društvenim aspektima biotehnologije i značenjskim konotacijama svakodnevne kliničke medicinske prakse.
Marko Kovačič je afirmisani slovenački intermedijalni umetnik, koji je diplomirao na Akademiji za likovnu umetnost u Ljubljani, gde je 1988. magistrirao na vajarstvu. Od 1981. do 1991. godine bio je član pozorišta Ane Monro, a od 1983. do 1985. član grupe Irwin.
Bavi se performansom, vajarstvom, instalacijom, videom, filmom i pozorištem, a samostalno izlaže od 1983. Do sada je imao više od 50 samostalnih izložbi u Sloveniji i inostranstvu, izveo je više od 30 performansa i izradio više od 15 video radova i četiri kratkometražna filma.
Dobitnik je nagrade Zlatna ptica 1987. godine, a 1994. dobio je Zupančičevu nagradu Grada Ljubljane. Između ostalog, njegov projekat “Civilizacija plastosov” bio je odabran kao rad meseca u februaru 2003. i predstavljen na sajtu međunarodne mreže savremene umetnosti ICAN (International Contemporary Art Network).
Kovačič je proteklog leta učestvovao i u prvoj multimedijalnoj koloniji “Karavukovo 0001” u tom bačkom selu na granici Srbije i Hrvatske, a nastali radovi predstavljeni su u Zemunskom malom umetničkom centru (ZMUC), dok će krajem meseca biti izloženi u galeriji Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković”. Takođe, jedan je od učesnika izložbe Francuskog kulturnog centra u Beogradu “Hibridni objekat”, koja je otvorena do 25. septembra u FKC-u, SKC-u i “Cvijeti”.
Izložbu “GyNEAOLOGIA DySLECTICA” u prostoru ITS-Z1 omogućilo je Ministarstvo kulture Slovenije, a biće otvorena do 29. septembra.
U tom eksperimentalnom izlagačkom prostoru, koji je otvorio beogradsko-njujorški umetnik Dragan Ilić, nedavno je otvorena izložba “Kooperacija, ne korporacija - o pojačanim potencijalima umetnosti” kustoskinje Maje Ćirić, koja predstavlja radove internacionalne grupe umetnika koji ukazuju na potrebu kritičkog redefinisanja sveta umetnosti u uslovima neoliberalizma i njene potencijale za stvaranje novih odnosa i situacija u globalnom trans-nacionalnom društvu.
Sajt prostora ITS-Z1 je http://itsz1e.wordpress.com
(SEEcult.org)