• Search form

06.04.2016 | 17:06

Inoviranje tradicije

Inoviranje tradicije

Balet Rima izvešće premijerno 6. i 7. aprila na Beogradskom festivalu igre predstave “Sam u kući” i “Paradoks”, koje će italijanska publika videti prvi put narednog vikenda u Padovi, najavio je novi umetnički direktor te kompanije Roberto Kasaroto, čiji je cilj inovativna nadgradnja tradicije Baleta Rima koja traje duže od pola veka.

“BFI je jedan od najfascinantnijih festivala u Evropi i čast nam je da je upravo to platforma na kojoj se predstavljamo na međunarodnoj sceni”, rekao je Kasaroto 6. aprila na konferenciji za novinare u Italijanskom institutu za kulturu povodom gostovanja Baleta Rima u Beogradskom dramskom pozorištu.

Napominjući da nije koreograf, već “nezavisni kustos savremene plesne scene”, Kasaroto je rekao da je pozvan na čelo Baleta Rima, kompanije sa izuzetnom tradicijom, kako bi uneo inovacije. Balet Rima tako od januara 2015. godine radi na novom, istraživačkom pristupu umetničkoj igri, rekao je Kasaroto.

Napominjući da su istovremeno i neke velike kompanije u Evropi počele da otvaraju vrata za kustose – Kulberg balet iz Stokholma, Islandska plesna kompanija i Kart blanš iz Osla, Kasaroto je rekao da je uspostavio kontakt sa starim-novim kolegama, smatrajući da to može biti početak nove epohe za umetničku igru.

“Pozvao sam mlade koreografe, na period od tri godine, da radimo na novoj formi i zajedno krenemo tim putem od tradicije ka novom. Moj prvi izbor bio je Paolo Mangiola, a tu su i Alesandro Skjaroni i Itamar Serusi. Promenili smo stil igre, ali to nije revolucija nego proces, tokom kojeg će i igrači biti obogaćeni novim jezikom pokreta”, rekao je Kasaroti.

Alesandro Skajroni kreirao je interaktivnu predstavu “Sam u kući” za mladu publiku, od 8 do 15 godina, svojevrsni eksperiment koji uključuje kompjutere, smartfone, zabavu i edukaciju.

Kasaroto je istakao da je igra ljudsko pravo, da publiku od najranijeg uzrasta treba uvesti u svet umetničke igre i inspirisati je da se bavi pokretom ne samo na sceni, nego i u životu.

Paradoks”, zasnovan na ideji Kasarota, istražuje pitanja roda i identiteta, a sastoji se iz muškog i ženskog dela predstave. Otvara ga “Psiho” – muški solo u koreografiji Serusija, slede “Žen” (Fem) – ženski kvartet u koreografiji Mangiole i “Daire” (Tefer) – muški sekstet Serusija.

Paolo Mangiola, koji je već tri puta bio na BFI kao igrač trupe Ater baleto i kompanije Vejna Mekgregora, izjavio je da mu je nova uloga koreografa izazovna, posebno zbog relevantne teme komada.

“U ovom radu pokret je glavna alatka za otkrivanje identiteta, kako se pokrećemo i kako percipiramo pokret – na muški ili ženski način. Radio sam sa ženskim ansamblom, uključio citate iz poznatih baleta, to je gotovo antologija, a onda se pokret razvija u savremenu igru”, rekao je Mangiola.

Itamar Serusi počeo je karijeru kao igrač u izraelskoj Batševa kompaniji, bio je član Skarpino baleta iz Roterdama i drugih grupa.

“Već sam radio jedan isključivo muški komad. Bilo mi je veoma zanimljivo da pratim kako igrači ulaze u moj koreografski jezik, u moj univerzum, ali sam previše uzbuđen pred premijeru da bih govorio o detaljima”, rekao je Serusi.

Novi direktor Italijanskog instututa za kulturu David Skalamani izrazio je zadovoljstvo što je prvi put u prilici da lično sarađuje sa BFI i poželi dobrodošlicu italijanskim umetnicima u Beogradu.

Skalamani je podsetio da Italijanski institut za kulturu odavno ima dobre odnose sa BFI i podržava taj festival, na kojem su učestvovali Balet milanske Skale, Ater baleto i druge trupe, a prošle godine ga je otvorila slavna igračica Karla Frači.

Skalamani je predstavio Balet Rima kao staru kuću sa čvrstom bazom u tradiciji, ali koja se otvorila i počela da unosi velike inovacije u igru, a takođe je aktivna na polju edukacije u Italiji i inostranstvu.

Balet Rima osnovan je, inače, 1960. godine kao rezultat umetničkog partnerstva Franke Bartolomei, primabalerine najznačajnijih operskih kuća, i baletske zvezde Valtera Zapolinija, bivšeg direktora Baletske škole Teatra Opere u Rimu i umetničkog direktora trupe do 2015. godine.

Trupa je pokrenuta sa ciljem promovisanja italijanske igre, i oduvek je zauzimala prestižnu poziciju u Italiji. Osnivači su izgradili ansambl visokog tehničkog i interpretativnog nivoa, predstavljajući repertoar izuzetnih umetničkih vrednosti, uz pomoć brojnih gostujućih koreografa, među kojima su Aurel Miloš, Robert Nort, Mauro Bigonceti i Fabricio Monteverde.

Sva produkcijska iskustva trupe i program obuke u okviru ponovo otvorene škole te kompanije sjedinjena su 2012. godine u celinu. Početkom 2015. godine umetnička direkcija poverena je Kasarotu, dok tri koreografa saradnika dele odgovornosti umetničkog vođstva: Fabricio Monteverde, Alesandro Skjaroni i Paolo Mangiola.

Predložene su razčičite metode produkcije i obuke za buduće godine: otvorenost prema savremenom koreografskom jeziku, istraživanje i inovacija, održavnje i jačanje istorijskog repertoara, dijalog sa publikom i međunarodnom scenom, stvaranje novih mogućnosti za razvoj kulture.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav