Ko nije Mao, taj Kinez nije
Na današnji dan, pre 60. godina, 1. oktobra 1949, osnovana je nova, komunistička Kina, koja je pred veliki jubilej ponovo ispoljila kreativnost i smislila novi put, i to u onoj oblasti za koju su svi bili sigurni da je odavno sve poznato, a u pitanju je filmska umetnost.
Na današnji dan, pre 60. godina, 1. oktobra 1949, osnovana je nova, komunistička Kina, koja je pred veliki jubilej ponovo ispoljila kreativnost i smislila novi put, i to u onoj oblasti za koju su svi bili sigurni da je odavno sve poznato, a u pitanju je filmska umetnost.
U predslavljeničkoj sedmici, kinesko filmsko otkrovenje trijumfovalo je takvim uspehom koji je dosad bio nepoznat i ustoriji kinematografije. Logično bi bilo postaviti pitanje: čime još to možemo zadiviti prezasićenog filmskog gledaoca koji je u traganju za novom montažom atrakcija i iznenađenjima na filmskom platnu. Zar nisu silni od silnijih u celom belom svetu odavno snimili sve što je reditelj mogao da zamisli, glumci da ožive, a oko kamere da ovekoveči, neme i zvučne, spektakle, horore, lutka-filmove i crtaće, kompjuterske igrarije, a ekranizovane su čak i plišane igračke, pa i glumci iz prohujalih vremena su ponovo noćivali i osvitali sa seksom, videom i tv trakama. Šta se, zaista, još moglo novo desiti u plavičastim treptajima snova na filmskom platnu?
Ipak se pokazalo da su novotarije i u toj oblasti moguće.
Proslava 60 godina od formiranja Narodne Republike Kine bila je prilika da njeni filmski radnici organizuju “zemaljsku radnu akciju” da bi “izgradili” film koji će pre svega mladim genercijama ispičati priču o nastanku njihove (nove) otadžbine i to na takav način da tu filmsku priču pamte celog veka, koji sve duže i traje.
Film “Osnivanje Republike” (The Founding of a Republic), čiji je cilj obnova patriotskog osećanja novih pokoljenja koja, i pored moćne propagande, slabo poznaju savremenu istoriju, u pravom smislu reči je stvoren - naporima cele kinematografije najmnogoljudnije i po razvojoj dinamici jedne od najperspektivnijih zemalja sveta.
Ne radi se samo o tome što je režiser tog spektakla prvi čovek državne filmke produkcije Kine, predsednik kineske kinematografske korporacije (CFGC), veoma uvaženi Han Shanping, nego što su mu u tom kreativnom poslu prvu pomoć i zaštitu odano pružila tri najznamenitija kineska režisera: Huang Jianxin, svetski poznati i priznati Chen Kaige i njihov hongkoški kolega Peter Chan.
Pritom su se te zvezde uložile toliko truda i napora kao u vreme svoje bosonoge filmske mladosti, kada su bogati voljom, a siroti u znanju i iskustvu, koračali između četiri klape kao u igri između četiri vatre, među filmskom javom i “međ snom”. Ali u tome nije jedina, pa ni glavna vrlina filma “Osnivanje Republike”. Suština novatorstva tog epohalnog projekta, koji je siniman da prvenstveno da bude baš to, sastoji se upravo u tome što su angažovani praktično svi kineski glumci koji nešto znače, više ili manje, u filmskom svetu.
Među njima su Tang Guoqiang, koji tumači lik Mao Cedunga, zatim Zhang Guoli, koji igra njegovog glavnog neprijatelja, generala Čang Kaj Šeka (Chiang Kai-shek), te Xu Qing, Liu Jin, Chen Kun, Wang Wufu, Wang Xueqi, Liu Sha, Jian Wang, Wang Bing, Wu Vivian, Xiu Zongdi, Liu Yiwei, Li Jet, Hu Jun...
Među akterima su i filmske zvezde iz Hong Honga i sa Tajvana, koje u detinjstvu nisu baš “čeličili” negovanjem ljubavi prema velikom kormilaru. Na njihovom čelu je Kinez iz dijaspore, nezaboravni Jackie Chan, koji je u junu, na osmom Svekineskom kongresu flmskih radnika, izabran za zamenika predsednika Saveza kinematografista.
Autorsku gardu pojačali su, igrajući u epizodnim ulogama, i Chen Kaige i Feng Xiaogang, a u nekim kadrovima učestvovao je čak i John Woo, koji je nedavno stigao iz Holivuda radi snimanja “Bitke kod Crvene stene”, ali su njegovu epizodu, prilikom konačne montaže odsekli sa trake. Poziv za opštu mobilizaciju svekolikog glumačkog filmskog personala u Kini je glasio: “Svi pod oružje, svi!”
Izostao je jedino vlasnik celog buketa statueta sa međunarodnih filmskih festivala, režiser Zhang Yimou, i to samo zato što je još u živom sećanju njegova režija otvaranja Olimpijade u Pekingu, pa je zato dobio zadatak da osmisli i izvede grandiozni pirotehnički šou na svečarima u čast 60. godišnjice proglašenja NR Kine.
Ukupno su 172 filmske zvezde svekineskog i međunarodnog renomea anagažovane u snimanju superspektakla “Osnivanje Republike”. Za sve, naravno, nije bilo dovoljno glavnih uloga, a njihovi tumači su čak šta više glumci koji su malo poznati van granica Kine.
Nosilac glavne uloge Mao Cedunga - glumac Tang Guoqiang, koji je Velikog kormilara igrao u čak 14 filmova, poput njegovog sovjetskog kolege Mihaila Galovanija - filmskog Vladimira Iljiča Lenjina. Ali, u tome i jeste tajna kineske filmske poetike primenjene u tom projektu od opšetg nacionalnog, kulturno-prosvetnog i istorijskog značaja - epizodne uloge tumačile su super zvezde.
Za uloge nekih vojnika koji salutiraju izlazeći iz Maovog kabineta, zvezde u bilo kojem drugom filmu tražile bi honorare sa velikim brojem nula. Film “Osnivanje Republike” svaki kineski super-star snimao je besplatno, isključivo iz ljubavi prema svojoj velikoj otadžbini.
Sam režiser Han Sanping, na pitanje o honorarima, odgovorio je: “Film smo snimali u čast rođenadna naše majke. Kako bi bilo ko mogao majci za to naplaćivati?”
Pošto nije bilo rashoda za honorare, moguće je bilo da se na snimanje filma potroši samo 4,39 miliona evra.
Snimanjem tog filma, prema navodima zvaničnika kompanije New Film Association - jedne od dve mreže multipleksa u Kini, netipičan je poduhvat kineske filmske industrije u kojem su spojene glavna ideja filma, ostvarena u skladu sa etičkim kriterijumima, s komercijalnim zahtevima. Komisija CK KPK još jasnije je formulisala namenu tog filma: “Pobuditi interesovanje mladog pokoljenja za političke događaje u zemlji”.
Otuda je glavna pažnja uoči premijere, održane 16. septembra, bila usredsređena na to da li će film privući u bioskope mladu publiku.
Za “Osnivanje Republike” nije dovoljno samo da se isplati finansijski - od njega se traži i da na projekcije privuče narodne mase, a većinu posetilaca u Kini, kao i u drugim zemljama, i čine mlađi od 30 godina.
Statističari su evidentirali da je samo u prvoj polovini dana na kasama bioskopa prebrojano 1,9 miliona dolara od ulaznica, što je je daleko prevazišlo dosadašnje komercijalne rekorde u Kini, koje su postavili “Bitka kod Crvene stene” i “Transformersi”.
Podaci dobijeni nakon prvog vikenda su: 124 miliona juana, odnosno 18,2 miliona dolara. “Transformersi” su, ipak, bili unosniji - za prvi vikend prikazivanja inkasirali su celih 160 miliona juana, ali malo ko sumnja da će “Osnivanje Republike” stići i prestići taj rekord.
Centralne epizode filma su Drugi plenum CK KPK 7. saziva, vojna parada na aerodromu Sijuan, prvo plenarno zasedanje Svekineskog narodnog kongresa, izvršavanje funkcije Vojne komisije CK KPK, a te epizode teško da mogu zainteresovati mlade gledaoce, pa sve da kineskim filmskim zvezdama prvu pomoć ukažu i Džon Vejn, Marlon Brando, kompletna posada Biltsa, pa i sam Elvis Prisli da se pojavi - smatraju skeptici, na čije oglašavanje nije trebalo dugo čekati.
Film “Osnivanje Republike” neće biti prikazan do kraja ove godine na Tajvanu, pošto je godišnja kvota od uvoza 10 filmova iz “matice” već ispunjena.
Bilo kako bilo, tek prvo iskustvo kineskog projekta super-spektakla može se smatrati uspešnim, zaključuje se u osvrtima svetskih medija.
Režiser Han Sanping već se sprema da po istom modelu snimi film u kojem bi bilo ispričano sve ono najvažnije što se dešavalo od momenta osnivanja Komunističke partije Kine do događaja obuhvaćenih filmom “Osnivanje Republike”.
U bioskopima ostataka sveta taj kineski mega hit treba očekivati tek 2011. godine, kako su procenile neke distributerske kuće.
Branko Rakočević