Kodak teatar postao Dolbi
Legendarni Kodak teatar u Holivudu, domaćin ceremonije dodele Oskara, postao je Dolbi teatar, na osnovu novog sponzorskog ugovora.
Zgrada sa 3.400 mesta za sedenje koristi se za dodelu godišnjih nagrada Američke filmske akademije već deset godina, a promenila je ime na osnovu Kodakovog prekida sponzorstva. Na osnovu sudske odluke, kompanija Eastman Kodak dobila je dozvolu da iz finansijskih razloga okonča 74 miliona dolara vredan sponzorski ugovor.
Ugovor je potpisan 2000. godine, a trebalo je da traje 20 godina, koliko važi i ugovor koji je sa vlasnicima zgrade - CIM grupom, potpisala kompanija Dolbi, specijalizovana za audio tehnologiju.
Predsednik Američke filmske akademije Tom Šerak izjavio je da čelnici te institucije čvrsto veruju da mesto dodele Oskara treba da ostane u Holivudu.
Kompanija Eastman Kodak, inače, dobila je u januaru zaštitu od svojih kreditora kako bi se spasila bankrotstva. Ta 133 godine stara kompanija najavila je i da će prestati da pravi digitalne kamere kako bi se fokusirala na profitabilnije poslove i izvukla iz krize.
Za pravo da legendarni holivudski prostor nosi njeno ime kompanija Kodak plaćala je 3,6 miliona dolara godišnje.
Iako je sedam od devet filmova nominovanih za Oskara za najbolji film snimljeno na Kodakovom filmu, pojačana upotreba digitalne tehnologije u filmskoj industriji poslednjih ugrozila je poslovanje te kompanije.
Gotovo polovina komercijalnih bioskopskih platna u svetu danas prikazuje filmove sa digitalnih projektora, pa se procenjuje da će 35-milimetarska filmska traka uskoro postati stvar prošlosti.
Veliki filmski studiji uštedeli su poslednjih godina milijarde dolara zahvaljujući digitalnoj tehnologiji, ali je to rezultiralo drastičnim padom zarade kompanije Kodak koja je velikim delom bila zasnovana upravo na proizvodnji filmskih rolni. Tako je u prvoj polovini 2011. godine prihod od filmskog ogranka Kodaka bio svega oko 760 miliona dolara, što je polovina od 1,57 milijardi u istom periodu 2008. godine.
Proizvodnja filmske trake decenijama je bila ključna za Kodak, jer iako je za snimanje jednog igranog filma dovoljno oko 300 kilometara filmske trake, za kopije za bioskopske projekcije potrebno je bar još sto puta više filmske trake, i to samo za severnoameričko tržište.
Kodak je pokušao da se preorijentiše na foto-aparate, štampače i drugu opremu, ali je i dalje veliki deo zarade ostvarivao od filmske industrije. U januaru je kompanija morala da traži zaštitu od bakrota, budući da se suočila sa dugom od 6,7 milijardi dolara.
S obzirom na dugovanja, Kodak više nije mogao ni da održi sponzorstvo ceremonije dodele Oskara, pa je nadležni sud nedavno odobrio da izađe iz ugovora sa CIM grupom.
*Foto: Wikimedia, Adam Fagen, Dolby Theatre, CC BY-SA 2.0
(SEEcult.org)