• Search form

13.03.2024 | 16:17

Likovne umetnice Niša

Likovne umetnice Niša

Izložba “Likovne umetnice Niša” sa izborom radova iz kolekcije Galerije savremene likovne umetnosti (GSLU) u Nišu otvorena je u Kući legata u Beogradu, a predstavlja rezultat istraživanja rada i stvaralaštva autorki koje su poslednjih 50 godina bile aktivne na likovnoj sceni, a poreklom ili profesionalnom biografijom su vezane za jug Srbije.

Izložba autorke Emilije Bilić, više kustoskinje GSLU, kreirana je u nameri da ukaže na vredan doprinos žena koje su se bavile umetnošću i bile aktivne ucesnice likovnog i kulturnog života Niša.

GSLU je od samih pocetaka nastojala da prati i podrži rad umetnica različitih dobi, od sasvim mladih, preko likovno oformljenih predstavnica srednje generacije, do već afirmisanih, istaknutih protagonistkinja bogatih karijera, članica Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS), dobitnica nagrada i značajnih priznanja za rad. Pojedine su se školovale ili usavršavale u inostranstvu i bile aktivne u međunarodnim okvirima, a izvestan broj njih posvećen je pedagoškom radu na Fakultetu umetnosti, u Umetničkoj školi ili u srodnim obrazovnim institucijama.  

U fondu GSLU zastupljeno je stotinu dela 40 autorki različitih generacija, stilskih opredeljenja i likovnih praksi, koja predstavljaju značajno kulturno nasleđe grada Niša. Dominiraju grafike, slike i crteži, zastupljeno je tek nekoliko skulptura, uz primetno odsustvo interesovanja za istraživanje u oblasti novih medija i fotografije. Kolekcija je tim eksponatima obogaćena najvećim delom zahvaljujući Likovnoj koloniji Sićevo i Grafičkoj radionici, a izvestan broj su individualni pokloni ili otkupi sa samostalnih i kolektivnih izložbi.

Selekcijom je obuhvaćeno 55 radova nastalih u periodu od 1973. do 2021. godine. Reč je o delima izlaganim pojedinačno, na samostalnim ili kolektivnim izložbama, publikovanim u katalozima i monografijama, ali nikada prezentovanim kao celina. Heterogena u vizuelnom izrazu, pristupima i promišljanjima, u datom hronološkom okviru koji obuhvata period neposredno pre i od osnivanja GSLU, kao matične ustanove koja prati aktivnost stvaralaca grada, sve do aktuelnog trenutka, ova dela oslikavaju kretanja u umetnosti jugoistočne Srbije, otvorenost sredine za nove pojave, savremena stremljenja i moderne tendencije. Kao takva, pružaju mogućnost komparacije u lokalnom i širem kontekstu.

Zastupljenim narativima, poetikama i pristupima ova postavka oslikava raznolikost i predstavlja Nišlijke kao aktivne akterke scene, koje su podstaknute intenzivnim dešavanjima i promenama u vizuelnoj umetnosti, uz nesumnjiv uticaj nasleđa i tradicije, ostajući dosledne svom likovnom stilu i vokabularu, bile otvorene za nova saznanja, savremene tokove i moderne tendencije. U odnosu na broj muškaraca slikara, grafičara, vajara, neveliki je broj akademski obrazovanih umetnica koje su stvarale u ovoj sredini, ali uzevši u obzir višestruku ulogu žena u društvu i životu uopšte, uz potrebu za samoostvarenjem, njihov doprinos u sferi kulture je dragocen.

Prema navodima autorke, hrabri činjenica da je interesovanje za likovnu umetnost kao budući poziv sve prisutnije, te da ovo podneblje svake godine iznedri nove generacije mladih autorki, čija ce dela i angažman jednog dana, kao deo kolekcije GSLU, biti predmet novih promišljanja i proučavanja.

Izložba u Kući legata biće otvorena do 24. marta.

*Foto: Željko Jovanović

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav