• Search form

06.02.2010 | 18:11

Međuprostor u Sarajevu

Izložba “Međuprostor” Muzeja savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS), koja predstavlja banjalučku savremenu umetničku scenu, jedna je od prvih većih izložbi 26. festivala Sarajevska zima, a predstavlja jedan od najznačajnijih i najsveobuhvatnijih projekata MSURS do sada i svojevrsnu bazu za njegov dalji međunarodni proboj i afirmaciju umetničke scene RS.

Međuprostor u Sarajevu

Izložba “Međuprostor” Muzeja savremene umetnosti Republike Srpske (MSURS), koja predstavlja banjalučku savremenu umetničku scenu, jedna je od prvih većih izložbi 26. festivala Sarajevska zima, a predstavlja jedan od najznačajnijih i najsveobuhvatnijih projekata MSURS do sada i svojevrsnu bazu za njegov dalji međunarodni proboj i afirmaciju umetničke scene RS.

Izložba problematizuje odnos umetnosti kao područja mapiranja različitih samoobnavljajućih identiteta: društvenih, umetničkih, rodnih i polnih, kao i mesta i uloge umetnosti i umetnika u specifičnom geografskom i kulturnom prostoru Bosne i Hercegovine (Republike Srpske).

U okviru 26. Sarajevske zime, čiji moto “Šta sada?” postavlja pitanje suštine uloge umetnika u današnjem vremenu krize, izložba “Međuprostor” biće otvorena u Umetničkoj galeriji BiH, a predstaviće se devet umetnika: Veso Sovilj, Radenko Milak, Ana Banjac, Sandra Dukić, Boris Glamočanin, Miodrag Manojlović, Nenad Malešević i Zvjezdana Veselinović.

Autori izložbe su čak tri kustosa - direktorka Centra za savremenu umetnost u Sarajevu Dunja Blažević, kustoskinja MSURS Sarita Vujković i Nebojša Milenković, kustos Muzeja savremene umetnosti Vojvodine, u kojem je “Međuprostor” predstavljen 2007. godine, a potom i u Kulturnom centru Beograda.

Prema navodima Dunje Blažević, međuprostor je moguće tumačiti kao prostor između, kao tampon zonu, što sugeriše zaštićeni prostor između više suprostavljenih strana. Moguće ga je pojmovno interpretirati i kao geografski, geostrateški, geopolitički, biopolitički ili umetnički označitelj.

Jedini “veteran” na izložbi je Veso Sovilj, inače sarajevski đak, koji učestvuje radom “Umjetnost Bosne i Hercegovine je u granicama Bosne i Hercegovine”, a izložba, koristeći naziv tog rada kao svojevrsni šlagvort, pokušava da skicira društveni, politički i kulturni pejsaž, fokusirajući se na grupu mladih umetnika iz Banjaluke koji poslednjih nekoliko godina iniciraju formiranje nove umetničke scene u tom gradu.

Izložba je, prema navodima kustosa, rađena bez pretenzija da generalizuje, glorifikuje ili reprezentuje, već da informiše i omogući novu komunikaciju. Stoga je treba posmatrati kao kustoski izbor novih umetničkih pojava, kroz nove ljude i nove tendencije, koje teže da grade autonomni prostor u novom društvenom kontekstu.

Originalnost njihove umetnosti proističe iz toga što, pre svega, veoma uspešno problematizuju krajnje složene umetničke teme, ali i veoma jasno definišu stav i odnos prema kompleksnim kulturnim, društvenim, političkim i ideološkim situacijama.

Vizuelni program festivala Sarajevska zima obuhvata oko 25 izložbi, pored raznovrsnog pozorišnog, muzičkog, filmskog i književnog programa, a ukupno je najavljeno oko 1.500 učesnika.

Organizator Sarajevske zime je Međunarodni centar za mir, a festival je oganizovan pod pokroviteljstvom predsedavajućeg Veća ministara BiH Željka Komšića, kao i minisarstava BiH, Federacije BiH i Kantona Sarajevo, te sarajevskih i vlasti opštine Stari Grad.

Međunarodni pokrovitelji su: UNESCO, pod pokroviteljstvom generalne direktorke Irine Bokove, Savet Evrope (generalni sekretar Thorbjorn Jagland) i Evropski parlament (predsednik Jerzy Buzek).

Sajt Sarajevske zime je www.sarajevskazima.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav