• Search form

28.10.2021 | 15:03

Muzikon i Bizjak duo na SOMUS-u, posle Kolarca

Muzikon i Bizjak duo na SOMUS-u, posle Kolarca

Somborske muzičke svečanosti (SOMUS) počinju 28. oktobra koncertom Kamernog orkestra Muzikon i Bizjak dua, koji su prethodne večeri očarali beogradsku publiku na Kolarcu, a kao najveću zvezdu predstaviće u završnici 31. oktobra proslavljenog makedonskog pijanistu Simona Trpčeskog.

Prvo veče SOMUS-a rezervisano je za nesvakidašnji program Muzikona i sestara Lidije i Sanje Bizjak, koji je osmišljen kao dve strane iste (muzičke) medalje - prvi deo nastupa posvećen je klasicizmu, a drugi stvaralaštvu kompozitora XX veka. Muzikon i sestre Bizjak, koje žive i rade u Francuskoj, izveli su isti program 27. oktobra u Kolarčevoj zadužbini, čija je publika imala priliku da čuje Koncert za klavirski duet i orkestar Jana Koželuha, kao i Koncert za klavirski duo i gudački orkestar Malkolma Arnolda, te dva divertimenta Volfaganga Amadeusa Mocarta i Bele Bartoka.

Muzikon i Bizjak duo na Kolarcu, foto: Dejan Ćirić / SEEcult

SOMUS će odati posebnu počast svom osnivaču Dušanu Trbojeviću (1925-2011), povodom desete godine od smrti tog pijaniste, profesora i osnivača. U Kulturnom centru Sombor 29. oktobra biće predstavljena Trbojevićeva knjiga “Moja muzička kazivanja”, u izdanju Fakulteta muzičke umetnosti u Beogradu i u redakciji Dragana Šobajića, a biće otvorena i izložba fotografija i dokumentacije iz arhiva grada Sombora u vezi sa delovanjem Trbojevića u sklopu SOMUS-a.

U njegovu čast iste večeri u Gradskoj kući biće održan koncert na kojem će dela koje je sam najčešće izvodio predstaviti pijanistkinje Rita Kinka i Biljana Gorunović, te klavirski duo Nikolajević/Kršić i Mešoviti hor Somborskog pevačkog društva.

Dušan Trbojević, foto: SOMUS

Festivalski matine koncert 30. oktobra u Gradskoj kući, nazvan "Dug Betovenu - simfonija za 80 prstiju", posvećen je Ludvigu van Betovenu, povodom 250-godišnjice njegovog rođenja, koja je obeležena 2020. godine širom sveta. Profesori FMU u Beogradu, novosadske Akademije umetnosti i Muzičke škole “Petar Konjović” u Somboru izvesće uvertiru Koriolan i Simfoniju br. 7.

Pretposlednji dan SOMUS-a obeležiće i predstava “Eks/odus radosti” u Narodnom pozorišt, koja opisuje sudbinu žene, obrazovane i rafinirane umetnice, koja u tuđini priželjkuje progres i uspeh. “Eks/odus radosti” je muzičko pozorišna freska - kako je naziva Maja Gal Štromar (eks/migrantkinja) u režiji Eve Hribernik (migrantkinja), nastala na osnovu dnevnika migrantkinje Jelene Sušnik. Na sceni je i ansambl koji predstavu uobličava muzikom Nataše Bogojević (prekookeanska migrantkinja).

Za samu završnicu SOMUS-a, 31. oktobra, najavljen je makedonski pijanista Simon Trpčeski, a "Veče velikih solista", kako je nazvan koncert u Gradskoj kući, obeležiće i sopran Jana Jovanović i flautistkinja Simonida Rodić iz Sombora.

Jana Jovanović, Simonida Rodić i SImon Trpčeski, foto: SOMUS

Trpčeski je jedan od najangažovanijih pijanista mlađe generacije sa prostora bivše Jugoslavije, koji nastupa u najprestižnijim dvoranama širom sveta i sarađuje kao solista sa najznačajnijim filharmonijama i dirigentima, a veoma je zapažen i kao kamerni muzičar. Trpčeski je ostvario veliki uspeh snimcima svojih resitala u izdanju kuće “EMI”. Njegovo prvo izdanje dela Čajkovskog, Skrjabina, Stravinskog i Prokofjeva, osvojilo je nagradu Izbor urednika, kao i nagradu za najbolji debitantski album na dodeli priznanja britanskog časopisa Gramofon. Naredna izdanja sa delima Rahmanjinova i Šopena doživela su podjednak uspeh, a 2008. godine objavio je album posvećen Debisiju, za koji je od kritičara dobio izvanredne ocene.

Somborske muzičke svečanosti potiču od Somborskih muzičkih večeri, osnovanih 1961. godine na inicijativu pijaniste Dušana Trbojevića i tadašnjeg direktora Muzičke škole “Petar Konjović” Dragoslava Mitrovića. Nažalost, kao i mnoge druge manifestacije koje se oslanjaju na entuzijazam pojedinca, Somborske muzičke večeri počele su da gube sjaj u godinama kada je profesor Trbojević zbog svojih profesionalnih, umetničkih i pedagoških obaveza prepustio organizovanje tog festivala Muzičkoj školi i gradu Somboru. Festival je ugašen 80-ih godina XX veka, a obnovljen je kao Somborske muzičke svečanosti 2012. godine, na inicijativu pijaniste Mihajla Zurkovića.

Festival organizuje Kulturni centar "Laza Kostić", u čijoj je galeriji moguće i nabaviti ulaznicepo ceni od 200 i 300 dinara, kao i komplet karata po ceni od 1.200 dinara.

Festivalski sajt je somus.info, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.