• Search form

19.05.2015 | 16:06

Najbolji slovenski muzeji 2015.

Najbolji slovenski muzeji 2015.

Muzej istorije Jugoslavije (MIJ) iz Beograda i još nekoliko muzeja sa prostora bivše Jugoslavije osvojili su nagrade Živa za 2015. godinu, a glavna je pripala Muzeja Lava Tolstoja – Jasnoj Poljani u Rusiji.

MIJ je dobio specijalnu nagradu Živa za efikasno korišćenje resursa, a nagrade su dodeljene i Muzejima i galerijama Ljubljane (Slovenija) za liderstvo, Tiflološkom muzeju u Hrvatskoj za otvorenost i atraktivnost za posetioce, Pomorskom muzeju Crne Gore u Kotoru za naraciju, Muzeju antičkog stakla u Zadru za kreativnost, te Muzeju makedonske borbe u Skoplju za posebnu interpretaciju.

Na svečanosti Foruma slovenskih kultura na Univerzitetu kulture i umetnosti u Sankt Peterburgu, direktorka MIJ Neda Knežević istakla je da je ta nagrada “motivacija za sve muzeje da ispune svoju ulogu u savremenom okruženju, postanu društveno odgovorni i utiču na lokalnu zajednicu da kreiraju mesta za otvoren dijalog i razmenu ideja”, saopštio je MIJ.

     Direktorka MIJ Neda Knežević na dodeli nagrade

Kako je naveo žiri, teme kojima se bavi MIJ izuzetno je teško interpretirati u savremenom društvu, ali je taj muzej “uspeo da usvoji niz različitih modela komunikacije, koji se baziraju na muzejskoj kolekciji, sa odličnim rezultatima”.

Za nagradu Živa bilo je 14 nominovanih muzeja.

Nagrada Živa ustanovljena je na inicijativu stručnjaka Foruma slovenskih kultura 2012. godine sa željom da se prepozna izvrsnost u sektoru pokretne i nepokretne kulturne baštine, promovišu najbolje prakse kulturnog nasleđa i podstiče razmena znanja i iskustva, kao i novih primera inicijative.

Slovenska boginja Živa (Żiwia, Siva, Sieba, Razivia) predstavlja princip života, mladosti, lepote, blagosti, vitalnosti i plodnosti, a to su i atributi koji bi trebalo da opisuju slovensko nasleđe.

Nagradu, pored diplome, čini skulptura u terakoti boginje Žive, rad slovenačke umetnice Ljubice Ratkajec Kočica (2014).

Glavnu nagradu Živa 2014. godine dobila je Galerija Matice srpske iz Novog Sada, a specijalna priznanja dobili su i Muzej savremene umetnosti Republike Srpske, Nacionalni tehnički muzej u Pragu, Regionalni istorijski muzej Ruse u Bugarskoj, Njegošev muzej – Biljarda u Crnoj Gori i Etnografski muzej u Ljubljani.

Forum slovenskih kultura je međunarodna organizacija osnovana 2004. godine u cilju očuvanja i razvoja kulturnih vrednosti, tradicija i kulturnih sadržaja na prostoru zemalja u kojima se govori slovenskim jezicima. Misija Foruma slovenskih kultura je povezivanje slovenskog kulturnog miljea, promovisanje slovenske kulture, nauke i umetnosti i njihova realizacija u savremenom globalnom društvenom kontekstu.

Među zemljama članicama su: Bugarska, Bosna i Hercegovina, Belorusija, Hrvatska, Makedonija, Rusija, Slovenija, Srbija, Ukrajina, Crna Gora, Češka, Poljska i Slovačka.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r