• Search form

18.03.2009 | 10:41

N.Momirov: Svi bi po starom

Državna sekretarka u Ministarstvu kulture Srbije Nadica Momirov, povodom ostavki čelnika Narodnog muzeja, Narodnog pozorišta i Beogradske filharmonije, izjavila je da u kulturi nije zatečeno pristojno stanje, već veliki problemi, koji se ne mogu rešavati ako su direktori i upravni odbori opozicija Ministarstvu i ako su spremni samo da traže pare i rade po starom ili šta hoće.

N.Momirov: Svi bi po starom

Državna sekretarka u Ministarstvu kulture Srbije Nadica Momirov, povodom ostavki čelnika Narodnog muzeja, Narodnog pozorišta i Beogradske filharmonije, izjavila je da u kulturi nije zatečeno pristojno stanje, već veliki problemi, koji se ne mogu rešavati ako su direktori i upravni odbori opozicija Ministarstvu i ako su spremni samo da traže pare i rade po starom ili šta hoće.

U intervjuu “Danasu”, Nadica Momirov rekla je da Ministarstvo kulture ne imenuje, niti razrešava direktore i članove upravnih odbora, već to radi Vlada Srbije, dok ih ono samo prihvata u smislu prosleđivanja vladi, ne dovodeći pritom u pitanje njihovu kompetentnost kao umetnika.

“Ovde se postavlja pitanje kompetentnosti menadžmenta”, rekla je ona, navodeći da “onog momenta kada Ministarstvo kulture pročita statut nekom upravniku ustanove kulture, članovima UO, kada oni nakon godinu dana kažu: ‘Mi sad prvi put čujemo šta je pisalo’, a mi kažemo: ‘Nema problema, ali sad znate’, oni sutradan podnesu ostavku i kažu: ‘Mi to nećemo, nama se ne sviđa to da radimo’”.

Povodom ostavke direktora Beogradske filharmonije Ivana Tasovca, ona je rekla da joj je drago što javnost ima percepciju da je jedan od retkih uspešnih umetnika koji je i uspešan menadžer, ali da svaka argumentacija mora da bude zasnovana na određenim činjenicama, a to podrazumeva da dobar menadžer obezbeđuje svojoj ustanovi dobro poslovanje, prema čemu se određuje i visina zarade zaposlenih.

Tasovac je, prema njenim rečima, smatrao da nakon isteka roka, kada se pravi budžet za kulturu, može da traži povećanje plate od države, a pritom nije želeo da iskoristi mogućnost koju kao dobar menadžer ima, a to je da na osnovu sopstvenih prihoda podigne za 30 odsto platu zaposlenima.

“Moje je pitanje, da li to znači da treba da se vratimo u socijalizam, komunizam, da budemo sto posto budžetska firma. Ako je tako, onda to znači da Beogradska filharmonija sve sopstvene prihode, koje obezbeđuje, treba da uplati u budžet Republike Srbije, pa će onda verovatno budžet Republike Srbije moći da poveća Tasovčevu platu sto posto. To je dobar menadžer za mene, a ne to što atraktivno izgleda i što svira na splavovima, i što ima neke zanimljive oglase u novinama...”, rekla je Nadica Momirov, napominjući da i Subotica ima Subotičku filharmoniju, koja je “potpuno ozbiljna i potpuno drugačija, sa odličnim menadžerom i ne pravi cirkus od toga”.

Povodom pojedinih kritika u javnosti da ministar kulture treba da bude više kreativac, a manje birokrata, Nadica Momirov rekla je da i uspeh ministara treba meriti po rezultatima, a ne na osnovu priča i razgovora.

Biti birokrata podrazumeva isključivo određene procedure u Ministarstvu, koje su sada “u nekom petom planu”, rekla je ona, dodajući da komisije za dodelu para na konkursima odlučuju stihijski, te da je i u ustanovama isto - samo prepisuju finansijske planove, sto godina jedne te iste, a kada ih pitate konkretno da li znaju gde im je budžet - ne znaju.

Prema njenim rečima donedavni upravnik Narodnog pozorišta Predrag Ejdus “nije ni znao da ima pravnike”, nego je tražio da pravnici iz Ministarstva dolaze u nacionalni taetar i rade im posao.

“Ne zna čak ni to, a kamoli da zna za statut, sistematizaciju, za organizaciju rada... Zakon o radu, kako se uopšte rešava pitanje viška zaposlenih, da to ne rešava Ministarstvo kulture nego Ministarstvo za rad i socijalna pitanja itd, on to ništa nije znao. I onog momenta kad mu je rečeno po dvadeseti put i pročitano - čitali smo mu Zakon o radu, on je rekao: ‘Pa ja to ne mogu, ja podnosim ostavku’”, rekla je Nadica Momirov.

Ističući da se problemi ustanova mogu rešiti isključivo u saradnji s direktorima, odnosno menadžmentom, ona je rekla i da Ministarstvo kulture ne može da uđe i uvede protektorat, ili pošalje specijalne izaslanike koji će raditi posao direktora i UO.

“Oni ne mogu da budu opozicija Ministarstvu kulture i kažu: ‘Ne, mi to hoćemo da radimo kako smo i dosad radili’, a to je: ‘Dajte pare, dajte pare, a mi ćemo da radimo šta mi hoćemo’. To pitanje je u ovom ministarstvu prvi put pokrenuto. Tako više ne može”, naglasila je ona, dodajući da se i o decentralizaciji kulture godinama pričano, rađeni su elaborati, formirane radne grupe i komisije čiji su članovi dobijali pare, ali se samo sastančilo i gomilali su se papiri i elaborati.

“Nacionalne ustanove koje finansiraju svi građani Republike Srbije nisu mrdnule iz Beograda. Tu i tamo, sporadično neka gostovanja po većim gradovima. Kad su male opštine imale priliku da vide neku predstavu neke nacionalne ustanove? To je sada prvi put urađeno”, rekla je ona, dodajući da se o tome, nažalost, ne piše, jer su tema ostavke.

“Znači, nije kultura tema, nego su tema Ivan Tasovac, Predrag Ejdus, Svetlana Bojković, Marija Šuput. Toga nema ni u jednoj državi, pa nema ni u Srbiji. To je zamena teza”, ocenila je Nadica Momoriv.

Povodom ostavki članova UO Narodnog muzeja, koji je zatvoren od 2001. godine, ona je rekla da se od tada desila samo jedna stvar, a to nije rekonstrukcija, nego odliv para - 125 miliona dinara otišlo je u nepovrat.

“Sada je presečen odliv para, nije zaustavljena rekonstrukcija i ono što mene isto strašno pogađa, to je da su se opet i UO i stručnjaci i javnost zainteresovali kad je presečen odliv para. Od 2001. godine, rekonstrukcija nije započeta. Ona će biti započeta isključivo ukoliko se preseče odliv para”, rekla je Nadica Momirov, dodajući da u budžetu Srbije već odavno nema para za rekonstrukciju muzeja od 2,5 milijarde dinara, a i nije jedini izvor za to.

Prema njenim rečima, godinama su postojala interesovanja i iz dijaspore i iz mnogih drugih institucija da pomognu rekonstrukciju, što odgovorni u Narodnom muzeju nisu uopšte hteli da prime kao informaciju, već su očekivali pare iz budžeta, od države.

“Znači da su se promene 5. oktobra desile u smislu da hoćemo da se vratimo na vreme Tita. Mi svi hoćemo da se vratimo u komunizam u socijalizam, jednostavno, sto posto država, sto posto budžetske firme, svi ćemo da budemo na teretu države. Pa ne znam gde to može, u kojoj državi, koja je to utopija, daj da odemo da živimo tamo odmah”, rekla je Nadica Momirov.

Povodom ostavki članova UO Narodnog muzeja, Ministarstvo kulture najavilo je juče da će tražiti sudsko poništenje ugovora tog muzeja s preduzećem “Kunsttrans”, jer je štetan po državu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r