Nova tumačenja ex-YU kulturnog nasleđa
Regionalna studentska konferencija “Književnost i umetnost u Jugoslaviji: (dis)kontinuiteti (1918-1992)” biće održana od 22. do 24. aprila u Beogradu, u organizaciji studenata Filozofskog i Filološkog fakulteta, koji žele da uspostave i održe stručnu saradnju sa kolegama iz humanističkih nauka sa prostora bivše zajedničke države i ponude nova tumačenja jugoslovenskog kulturnog nasleđa.
Organizatore iz Kluba studenata istorije umetnosti Filozofskog fakulteta (KSIU) i Kluba studenata opšte književnosti i teorije književnosti Filološkog fakulteta u Beogradu (Klub 128) pre svega interesuju (dis)kontinuiteti u razvoju književnih i umetničkih fenomena, kao i u njihovom vrednovanju i recepciji na teritoriji bivše Jugoslavije (1918-1992).
Shodno tome, od izlaganja očekuju da, sa jedne strane, ponude odgovore na pitanja zašto su, na koji način i u kojim državama određeni autori i dela institucionalizovani i prepoznati kao nosioci trajnih vrednosti, i/ili da, sa druge strane, pokušaju da osvetle pojave koje se iz današnje perspektive doimaju nedovoljno protumačenim, zapostavljenim ili nepriznatim, te da utvrde mehanizme i okolnosti koje su tome doprinele.
Rok za prijavljivanje za boravak/učešće na konferenciji je 21. februar, a sažetke radova treba poslati do 6. marta.
U želji da podstaknu kolege na samostalni vannastavni istraživački rad, organizatori će prilikom selekcije dati prednost onim radovima koji se zasnivaju na komparativnom i interdisciplinarnom pristupu i koji odgovaraju sledećim problemskim celinama: promene unutar stilskog pravca ili poetike/stvaralačke prakse određenog autora/pokreta i sl; sličnosti i/ili razlike između dveju ili više različitih književnih i umetničkih pojava koje su prostorno i/ili vremenski udaljene; promene u politikama istaknutih kulturnih projekata i institucija (muzeja, izdavačkih kuća, akademija, instituta i dr).
Od izlagača se očekuje da, odgovarajući na zadate problemske celine, doprinesu uviđanju i razumevanju promena u ideološkim i društvenim kontekstima u kojima se izučavani fenomeni javljaju. To mogu učiniti bilo baveći se jednim medijem, bilo intermedijalnom analizom (ukoliko mediji ulaze u domen proučavanja istorije umetnosti i teorije književnosti).
Boravak/učešće na konferenciji treba prijaviti (slanjem prijavnice) do 21. februara, a zainteresovani izlagači treba da pošalju sažetke svojih radova (oko 300 reči) na adresu dis.kontinuiteti@gmail.com do 6. marta.
Osim studentskih izlaganja, predviđen je i bogat prateći program (tribine, predavanja, obilasci i sl) u skladu sa temom i ciljevima konferencije.
Organizatori će se potruditi i da izlagačima obezbede besplatan smeštaj i refundiraju bar deo putnih troškova.
Službeni jezici konferencije su bhsc, slovenački, makedonski i engleski jezik, a ukoliko bude neophodno, izlagačima na maternjem jeziku biće obezbeđen prevod.
Kotizacija se ne plaća, a adresa za dodatna pitanja je dis.kontinuiteti@gmail.com.
(SEEcult.org)