• Search form

24.10.2014 | 14:54

Novi pristupi digitalizaciji

Novi pristupi digitalizaciji

Naučno-popularna konferencija “BibliTech”, u organizaciji Kulturnog centra Novog Sada i Univerziteta u Novom Sadu, počela je 24. oktobra u Novom Sadu kao jedna od najznačajnijih aktivnostu u okviru projekta “Digitalizacija kulturne baštine” Novog Sada.

Okuplјanjem stručnjaka iz oblasti digitalizacije, povezivanjem svih zainteresovanih strana i predstavlјanjem primera dobre prakse, konferencija “BibliTech” želi da uvede nove pristupe u digitalizaciji sa fokusom na korisnike kulturnog nasleđa, saopštio je KCNS.

Prorektor za međunarodnu saradnju Univerziteta u Novom Sadu prof. dr Pavle Sekeruš istakao je na otvaranju da je zadatak Univerziteta da sve učesnike koji čuvaju kulturnu baštinu osvesti i uputi im informaciju o značaju digitalizacije kulturne baštine.

“Novosadski univerzitet je mesto gde postoji više od stotinak kompanija iz oblasti informacionih tehnologija i to znanje treba upotrebiti u očuvanju kulturne baštine. S druge strane, zaposleni u kulturnim institucijama još uvek nisu dovoljno aktivni da bi upotrebili te nove mogućnosti koje pružaju nove tehnologije”, rekao je Sekeruš.

     Jasna Kunić, Kerol Bin, Milica Rašković, prof Teri Plam (Boston) i Andrej Fajgelj

Koordinatorka za informacione resurse u regionu pri ambasadi SAD u Beogradu Kerol Bin naglasila je da je digitalizacija kulturne baštine jednog grada i zemlje veoma značajna, jer se na taj način povezuju i postaju vidljive kulture iz čitavog sveta.

Direktor KCNS-a Andrej Fajgelj istakao je da je konferencija povezala tu instituciju kulture sa mladim stručnjacima iz oblasti informacionih tehnologija iz Centra za nove medije i kulturu (CNM), male novosadske IT startup firme, koja u saradnji sa Ambasadom SAD i Univerzitetom u Novom Sadu, organizuje stručnu obuku bibliotekara i studenata.

Inače, CNM je partnerska firma kulturnim institucijama u postupku digitalizacije sa svojom revolucionarnom digitalnom platformom, baziranom na DPLA platformi.

“Digitalizacija je danas ono što je pre dva veka u vreme Vuka Karadžića bilo opismenjavanje. Ono je važno i logično je da prvo krene od biblioteka i bibliotekara. Grad Novi Sad je jedan od lidera u IT sektoru u Srbiji i regionu, a KCNS zajedno sa Univerzitetom i ostalim organizatorima se pridružuje u tom liderstvu obučavajući i povezivajući digitalno bibliotekarstvo u svetu i kod nas”, rekao je Fajgelj.

Učesnici konferencije - stručnjaci iz oblasti bibliotekarstva, kustosi, arhivatori - čuvari kulturnog nasleđa sa jedne strane, i radnici u kreativnim industrijama, informatički stručnjaci, dizajneri, gejmeri i drugi, sa druge strane, podeliće znanja i iskustva sa više od 150 učesnika konferencije. Osim učesnika iz čitave Srbije, konferenciji prisustvuju i studenti državnog univerziteta Emporia, Fakulteta za bibliotekarstvo i informacioni menadžment iz Kanzasa.

Poseban akcenat konferencije je prezentacija finansijske podrške projektima digitalizacije i prilagođavanju potrebama krajnjih korisnika digitalizovanog kulturnog nasleđa i njegovoj poslovnoj primeni.

Podršku konferenciji dali su američka ambasada, CNM, Centralna biblioteka Univerziteta i EIPIX.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav