Odedra: Rad na Uzdizanju kao čitav univerzitet
Britanski igrač i koreograf Akaš Odedra izvešće na 15. Beogradskom festivalu igre predstavu “Uzdizanje”, kojom je od tradicionalnog katak plesa prešao u savremenu igru, a čine je solo komadi čuvenih koreografa Akrama Kana, Rasela Malifanta, Sidnija Larbija Šerkauija, kao i jedan njegov.
Zvezda u usponu britanske scene savremene igre i jedan od globalno najnagrađivanijih umetnika u toj oblasti, Akaš Odedra izjavio je da je taj projekat iz 2011. godine, u produkciji njegove trupe iz Londona, bio rizik za sve učesnike, te da oseća veliku zahvalnost slavnim koreografima zato što su mu dali šansu.
“Akram Kan me je jednom davno video kako igram klasični katak i primetio da ga podsećam na njega iz mlađih dana. Mediji su onda počeli da pišu kako se pojavio sledeći Kan, a sudbina je htela da mi on kasnije postane mentor i danas ga doživljavam kao starijeg brata”, rekao je Odedra 21. marta na konferenciji za novinare 15. BFI.
Kako je ispričao, Akram Kan je sam ponudio da uradi desetominutni solo za njega. Producent je odbio, jer nije znao šta bi radio sa komadom od samo 10 minuta, te je predložio da pozovu i Malifanta i Šerkauija. Kan je u početku bio protiv smatrajući da Odedra nije za savremenu igru, ali je producent bio uporan tvrdeći da je njegovo telo sposobno za čudne stvari i da mu treba pružiti priliku. Tako je Kan pozvao dvojicu kolega, a oni su priredlili organizovali neku vrstu audicije za Odedru.
Prema rečima Odedre, svaka od tih audicija bila je priča za sebe.
“Rasel Malifant me je prvo pustio da se dva sata zagrevam, krećem, skačem, davao mi je neke instrukcije, a ja sam igrao slobodno i tek na kraju shvatio da on to snima. Rekao mi je da u mom pokretu vidi artikulaciju sa kojom može dalje da radi. Kada smo se sledeći put videli pokazao mi je na kompjuteru kako je od mojih pokreta montirao sekvence. Praktično je komad bio gotov pre moje prve probe komada ‘Rez’”, kazao je Odedra.
Što se tiče Sidija Larbija, nije znao šta i kako on radi, pa ga je pre samog susreta potražio na Jutjubu i zadivio se - on je kao neka elastična traka, uvija se kao zmija. Odedra je dodao da je mislio da to nikada neće moći. Sa Larbijem je prvih nedelju dana radio samo jogu i tek poslednjeg dana, u poslednjih pola sata, pokazao je Odedri sekvencu oko koje je kasnije stvorio komad. “On je vrlo spiritualna osoba i po tome smo slični. Moje ime Akaš znači nebo, a on je kreirao koreografiju ‘Sazvežđe’”, dodao je Odedra.
Rad sa Akramom Kanom na komadu “U senci čoveka” ispostavio se kao najizazovniji.
“On me jako dobro poznaje, kao da može da vidi unutar mene, a u ovom komadu pokušao je da me odvede veoma daleko od kataka, od svega onoga na šta sam do tada bio navikao na sceni”, rekao je Odedra.
Ističući da je ceo projekat bio rizik i za vrhunske evropske koreografe koji su prihvatili da kreiraju za nekog sasvim nepoznatog u svetu savremene igre i za njega samog, primetio je da je to kao kad se čeka beba.
“Ne znate hoće li sa njom biti sve u redu, brinete. Ipak, rešio sam da uložim sebe 150 posto. Danas, sa ove distance i nakon mnogobrojnih izvođenja, osećam veliku zahvalnost što su mi verovali i pružili priliku da se otvorim ka novim iskustvima. Ovaj projekat je bio moj univerzitet za savremenu igru. Ono što sam tada od njih trojice naučio i danas je moja azbuka u savremenoj igri”, istakao je Odedra, čija se koreografija u predstavi “Uzdizanje” zove “Nrita”, što znači čista igra.
Predstava je na programu BFI 22. marta u Ateljeu 212 dva puta, od 17 i od 21 sat.
Prvo izvođenje biće u čast jubileja – 60 godina Drugog programa Radio Beograda.
Glavni i odgovorni urednik Radoman Kanjevac istakao je da je taj program u celosti posvećen kulturi i umetnosti i da je otuda prirodna veza sa BFI kao veoma kvalitetnom manifestacijom, referentnom i van granica Srbije.
Kanjevac je na konferenciji pročitao svoj tekst posvećen igri, njenom značaju za srpski narod, počev od kola, preko različitih oblika fizičke igre do njenih duhovnih značenja kroz istoriju i u današnjem tehnološkom svetu.
Uz pohvale za BFI, Kanjevac je ocenio i da je direktorka tog festivala Aja Jung “naslednica Mire Trailović”.
Organizatori BFI saopštili su i da najavljeni performans Hongkong baleta na gradskom trgu u Novom Sadu neće biti izveden zbog loših vremenskih uslova, a performans planiran za centar Beograda biće premešten u Muzej savremene umetnosti.
Na 15. BFI, koji je počeo 15. marta predstavom “Veliki krotitelj” Dimitrisa Papajoanua, a zvanično je otvoren nastupom izraelske trupe Vertigo, učestvuje 15 trupa iz 14 zemalja, od kojih prvi put gostuju u Beogradu i Kompanija Roja Asafa iz Izraela, Sidnejska kompanija igre, Balet Hongkonga...
Festivalski sajt je belgradedancefestival.com, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org.
(SEEcult.org)