Otvoren Centar za posetioce Lepenski Vir
Centar za posetioce - Muzej Lepenski Vir, svečano je otvoren 25. juna, a kao nova turistička atrakcija Srbije, obuhvata savremenu zaštitnu konstrukciju nad čuvenim praistorijskim arheološkim nalazištem, vizitorski centar, parking, pešačke i kolske staze i etno selo, dok će u narednom periodu biti obogaćen i naučno-istraživačkim centrom sa smeštajnim objektima, pristanima za kruzere, jahte i čamce, plažom sa bazenom, restoranom i parkom.
Centar za posetioce otvoren je u prisustvu visokih predstavnika Vlade Srbije, koja je u izgradnju zaštitne konstrukcije i pratećih objekata izdvojila više od 342 miliona dinara (oko 3,42 miliona evra).
Otvaranju su prisustvovali predsednik Vlade Srbije Mirko Cvetković, potpredsednik Božidar Đelić, te ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković, ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić, državni sekretar za turizam Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja Goran Petković, predsednik opštine Majdanpek Dragan Popović, kao i direktorka Narodnog muzeja u Beogradu Tatjana Cvjetićanin, koji su istakli značaj tog kulturnog dobra za razvoj turizma.
Premijer je izrazio uverenje da će razvoj turizma u Lepenskom Viru, koji je na Dunavskoj turističkoj ruti, biti i od ekonomskog značaja za Srbiju.
I ministar Ćirić, koji je svečano uručio ključeve Centra za posetioce kolegi Markoviću, rekao je da Lepenski Vir predstavlja novi deo turističke ponude Srbije.
“Od arheološkog nalazišta koje nije moglo da vidi puno ljudi danas imamo pravi vizitorski centar po najvišim svetskim standardima”, rekao je Ćirić, dok je Marković dodao da će to povećati i kapacitete lokalne zajednice, te da je najvažnije da je jedna kultura, koja je bila zatvorena, sada otvorena u okviru Dunavske strategije i da zajedno sa tvrđavama predstavlja jedno od najatraktivnijih mesta na Dunavu.
Lepenski Vir je odlukom Vlade Srbije određen za turistički prostor, a izgradnjom Centra za posetioce, to vredno arheološko nalazište zaštićeno je najsavremenijom krovnom konstrukcijom sa zgradom sa amfiteatrom, izložbenim i kancelarijskim prostorom i drugom infrastrukturom za posetioce.
Lepenski Vir prostire se uz Dunav u dužini od 1.650 metara, na plovnom putu koji predstavlja deo Koridora 7 (Rajna-Majna-Dunav-Crno more).
Imajući u vidu veliki potencijal tog područja izuzetnih prirodnih i kulturno-istorijskih odlika, Vlada Srbije se opredelila da uloži značajna sredstva u podizanje nivoa turističke infrastrukture. Za izgradnju i opremanje tog objekta, kao i za završno uređenje lokaliteta, od 2008. do 2011. godine izdvojeno je iz republičkog budžeta 342.345.249 dinara.
Ključna turistička atrakcija je arheološko nalazište Lepenski Vir, koje, kao i tvrđave na Dunavu, predstavlja kulturni resurs čiji se potencijal tim ulaganjem ministarstava kulture i ekonomije stavlja u funkciju ekonomskog razvoja lokalne sredine.
Lepenski Vir će, sa novim atraktivnim sadržajima, imati i značajnu ulogu u ekonomskoj revitalizaciji opštine Majdanpek i tako doprineti uravnoteženom regionalnom razvoju.
Jedan od najpoznatijih svetskih praistorijskih lokaliteta, Lepenski Vir smatra se centrom specifične, 9.000 godina stare mezolitske kulture, i jedna je od najsloženijih i najintrigantnijih evropskih kultura.
Sačuvani ostaci arhitekture - jedinstvena staništa i svetilišta, ugrožena vodama akumulacionog jezera tokom izgradnje hidroelektrane Đerdap I, premeštena su oko 100 metara severozapadno i na 30 metara višu kotu od prvobitne lokacije.
Od ove godine integralni su deo novog ambijenta, kompleksa Centra za posetioce - Muzeja Lepenski Vir, zaštićeni i pristupačni, zahvaljujući projektu arhitekata Siniše Temerinskog i Marije Jovin.
Zajedničkim naporima Ministarstva kulture, informisanja i informacionog društva, Ministarstva ekonomije i regionalnog razvoja, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Narodnog muzeja u Beogradu, Turističke organizacije Srbije, opštine Majdanpek i Turističke organizacije opštine Majdanpek - Turističkog info centra u Donjem Milanovcu, Lepenski Vir ima sigurnu budućnost kao vrhunsko kulturno nasleđe i kao nezaobilazno mesto u turističkoj i kulturnoj ponudi Srbije, koji posetiocima i istraživačima nudi nov i poseban doživljaj prošlosti, arheologije i umetnosti, kao i praistorije Đerdapa i Evrope, istaklo je Ministarstvo kulture u saopštenju.
Prepoznavanje i puno iskorišćavanje potencijala kulturnog nasleđa kao turističkog i ekonomskog resursa, kako je istaknuto, posebno je važno zbog razvoj turizma na Dunavu kao jednog od strateških prioriteta razvoja Srbije u narednom desetogodišnjem periodu.
(SEEcult.org)