• Search form

30.04.2016 | 11:53

Ovo (ni)je muzej

Apoteka – prostor za savremenu umetnost u Vodnjanu započinje četvrtu sezonu izložbom Marka Tadića “Ovo (ni)je muzej” koja obuhvata izbor kolaža, crteža, instalaciju i objekte, a formira se oko teme muzeja i praksi izlaganja.

Ovo (ni)je muzej

Apoteka – prostor za savremenu umetnost u Vodnjanu započinje četvrtu sezonu izložbom Marka Tadića “Ovo (ni)je muzej” koja obuhvata izbor kolaža, crteža, instalaciju i objekte, a formira se oko teme muzeja i praksi izlaganja.

Tadićevi radovi iz ciklusa Table of Contents ili Accumulation of images from below nastaju kao kontinuitet interesovanja tog umetnika za institucije umetnosti. Izložba uključuje i novi animirani film Moving Elements sa referencma na zlatno vreme Zagrebače škole animiranog filma 50-ih i 60-ih godina.

Tadić je u svom radu dugoročno fasciniran nasleđem modernizma. Njegovi radovi, kako je navela kustoskinja Branka Benčić, predstavljaju melanholičnu reviziju nedavne istorije kao vizuelnu naraciju zaboravljene epohe - kroz elemente vizuelne umetnosti, arhitekture, citata iz istorije umetnosti. Radove kojima gradi neobičnu atmosferu zaborava, određuje i interesovanje za arhiv, ističući mogućnosti ponovnog čitanja i odnosa s prošlim.

Tadićeve “akumulacije” slika i sadržaja predstavljaju različite oblike reprodukcije radova, muzejskih izložbenih postavki, kao i fragmentirane imaginarne prizore izložbi, zbriki i muzeja, njihovu aproprijaciju, predstavljajući fiktivna mesta institucije umetnosti.

     Marko Tadić, Imagine a Moving Image

Tadićeve makete muzeja, strukture za izlaganje ili projekcije mogu predstavljati metonimijski model arhitekture, kao mesto upisivanja različitih ideja i pozicija. Usmeravanje interesovanja prema muzejsko-galerijskim institucijama i njihovim specifičnim radnim  procedurama, kako je navela Branka Benčić, ukazuje na izgubljeni komunikacijski potencijal umetnosti, jer izložba nije skup izloženih stvari, već mesto na kojem se događaji i značenja neprestano proizvode, a organizovati izložbu znači uprizoriti određenu situaciju u kojoj se uloge izložbenog prostora, umetnika i publike prilagođavaju zamislima autora, uslovima produkcije…

Rođen 1979. godine u Sisku, Tadić je diplomirao na Akademiji likovnih umetnosti u Firenci.

Izlagao je na samostalnim i grupnim izložbama, te filmskim festivalima u Hrvatskoj i inosranstvu - u Zagrebu, Ljubljani, Milanu, Kaselu, Berlinu, Los Anđelesu i Njujorku, te učestvovao na više rezidencija i studijskih programa - u Los Anđelesu (18th Street Arts Center, 2008), Beču (KulturKontakt, 2008), Njujorku (ISCP, 2009), Frankfurtu (Kultur Bunker, 2010) i Helsinkiju (Helsinki International Artist Programme, 2011).

Dobitnik je nagrade na 28. Salonu mladih u Zagrebu (2006) i nagrade “Radoslav Putar” za mladog hrvatskog umetnika.

Apoteka Tadićevom izložbom proslavlja treći rođendan i započinje novi izložbeni ciklus naslovljen “Ovo (ni)je muzej” koji realizuje u kontinuitetu višegodišnje istraživačke programske linije “Privremeni susreti”, započete 2014. godine izložbom Vlatke HorvatŠto ostaje” . 

Privremeni susreti” usmereni su na propitivanje modela i tipologija izlaganja, prostornih odnosa i interakcija između objekata i subjekata, konceptualiziciju procedura, postupaka i odnosa unutar sistema umetnosti, ukazujući na napetosti između prostora, posmatrača i posmatranog.

Apoteku su osnovali 2013. godine istoričarka umetnosti Branka Benčić i umetnik Matija Debeljuh u prostoru napuštene apoteke u starom gradskom jezgru Vodnjana.

Koncipirana kao project room, Apoteka je mesto realizacije programa različitog formata, otvorenog za različite umetničke medije, pozicije i prakse, mesto susreta i otvoreni poligon umetničkog, kustoskog, programskog istraživanja. Program Apoteke usmeren je ka istraživanju, razumevanju, prezentaciji i promociji savremene umetnosti u Hrvatskoj i inostranstvu.

Tadićeva izložba biće otvorena u Apoteci do 30. juna.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav