• Search form

09.09.2024 | 15:22

Picelj i prijatelji

Picelj i prijatelji

Retrospektivna izložba “Picelj i prijatelji”, povodom stogodišnjice rođenja Ivana Picelja (1924- 2011), biće otvorena 19. septembra u Muzeju savremene umetnosti u Zagrebu, u saradnji sa Hrvatskim društvom likovnih umetnika (HDLU), a predstaviće izvanredan i širok Piceljev opus, osvetljujući njegove inovativne doprinose umetničkom području i podcrtavajući njegovu ključnu ulogu na međunarodnoj umetničkoj sceni.

Kao predvodnik apstraktne umetnosti 1950-ih godina na prostoru bivše Jugoslavije, te član umetničkih grupa EXAT-51 i pokreta Nove tendencije, koji je Grad Zagreb stavio na globalnu kartu umetničkih zbivanja, Picelj je zastupljen u kolekcijama istaknutih svetskih muzeja, poput Muzeja moderne umetnosti u Njujorku, Tejt Modern i Viktorija & Albert muzeja u Londonu, Centra “Pompidu” u Parizu…

Kako ističe kustos izložbe Zvonko Maković, Picelj je važan ne samo kao istaknuti pojedinac i umetnik koji je u teškim vremenima inaugurirao apstraktnu umetnost svesno se pozivajući na velike prethodnike iz avangardi sa početka stoleća, što je u tadašnjoj društvenoj i političkoj praksi imalo negativni odjek, nego je svoju umetnost uvek vezao sa umetnošću bliskih saradnika i prijatelja.

Ivan Picelj, Naranga, 1965, Zbirka Vujičić

Od najranijih dana Picelj je težio kolektivnoj afirmaciji, a ne individualnoj. On je bio taj koji je uspostavljao veze u inostrsnstvu i tako stvarao mogućnosti da se već na početku 50-ih i drugi umetnici redstavljaju na relevantnim izložbama u svijetu i to u respektabilnim galerijama. Takođe,  kroz Piceljevo su se delo nalazile jasne veze koje su hrvatsku umetnost 1950-ih godina uključivale u tokove koji su nastajali u velikim, mahom evropskim središtima toga doba.

Upravo sve nabrojano glavni je razlog proširivanja retrospektivne izložbe “Picelj i prijatelji” uključivanjem svih segmenata njegovog delovanja od slikarstva do objekata, preko grafičkog dizajna, kako plakata, tako i opreme knjiga, kataloga i časopisa, a paralelno s njima i dela umetnikovih prijatelja, odreda istaknutih protagonista njegovog vremena: Yaacova Agama, Getulia Alvianija, Hansa Arpa, Mihajla Arsovskog, Vojina Bakića, Vladimira Bonačića, Carlosa Cruz-Dieza, Iva Kaline, Julija Knifera, Almira Mavigniera, Francoisa Morelleta, Vladimira Kristla, Božidara Rašice, Jesúsa Rafaela Sota, Aleksandra Srneca i Victora Vasarelyja.

Ivan Picelj, Passage denfer, 1967. MSU, foto Damir Fabijanić

Izuzetno stvaralaštvo Picelja dodatno će biti aktuelizovano raznovrsnim tematskim pratećim programom u MSU Zagreb, namenjenim širokom dobnom rasponu posetilaca.

Najavljena je radionica Mali i veliki (5. okotbar) namenjena deci od četiri do deset godina i roditeljima ili starijoj pratnji, zatim radionica KreARTivka (9. novembar), namenjena deci od šest do deset godina, te izložba učenika osnovnih i srednjih škola CreArtivci (14-17. novembar).

Biće prikazan i film “Nove tendencije” (15. novembar) uz razgovor s relevantnim stručnjacima, među kojima se očekuju: autor izložbe Zvonko Maković (Ivan Picelj – formativne godine i Exat 51, 3. oktobar), voditeljka Zbirke slikarstva u MSU, saradnica na izložbi i urednica monografije Ivana Picelja dr.sc. Snježana Pintarić (Piceljevi reljefi, 7. novembar), voditeljka Zbirke grafičkog dizajna u Muzeju za umjetnost i obrt dr.sc. Koraljka Vlajo (Vizuelni identiteti Ivana Picelja, 24. oktobar) i voditeljka Arhiva Tošo Dabac Bella Rupena uz gošću Marinu Benažić (Picelj i Dabac – dugogodišnje kreativno prijateljstvo, 30. oktobar).

Ivan Picelj, Cyclophoria 5, 1971, MSU Zagreb

Najavljena su i brojna stručna vođenja nedjeljama u 11:30 sati, dok će stručno vođstvo za javnost uz kustosa izložbe biti upriličeno 17. oktobra u 18 sati.

Zagrebačka pešačka tura Art ex Machina koja tematizuje Nove tendencije biće održana 19. oktobra, s posebnim fokusom na stvaralaštvo Picelja, a povodom izložbe “Picelj i prijatelji”.

Retrospektivu “Picelj i prijatelji” finansijski podržavaju: Ministarstvo kulture i medija Hrvatske, Grad Zagreb, Turistička zajednica grada Zagreba, Program Evropske unije Kreativna Europa, Ured za udruge Vlade Hrvatske

Izložba će biti otvorena do 17. novembra.

*Naslovna fotografija: Ivan Picelj, Mythos II, 1960, privatno vlasništvo. foto: Damir Fabijanić

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r