• Search form

30.09.2012 | 11:40

Pobednici osmog 25 FPS-a

Pobednici osmog 25 FPS-a

Pobednici osmog Internacionalnog festivala eksperimentalnog filma i videa 25 FPS u Zagrebu su austrijski film “Konferencija” (Beleške o filmu 05) Norberta Pfaffenbichlera, indijski “Ja sam mikro” autorki Shumone Goel i Shai Heredi, te američki “Umeće lovljenja” Jessice Bardsley, a nagrade su dobili i portugalski film “Palate milosrđa” Gabriela Abrantesa i Daniela Schmidta i “Mračni vrt” Nicka Collinsa.

Dobitnike glavnih festivalskih nagrada, nakon što su u zagrebačkom Studentskom centru prikazani poslednji radovi iz takmičarskog programa, proglasili su članovi Velikog žirija, koji su dodelili tri ravnopravna gran prija.

Nakon osamdesetak filmova iz recentne eksperimentalne i avangardne svetske filmske produkcije, dodeljena je i nagrada žirija kritike, kao i nagrada Fujifilm organizatorki 25 PFS-a. Dobitnik nagrade biće poznat 30. septembra, na besplatnoj projekciji svih nagrađenih filmova, kojom se završava osmi Festival 25 FPS.

Međunarodni žiri, koji je ocenjivao tridesetak filmova u konkurenciji, činili su umetnica i filmska autorka bugarskog porekla Mara Mattuschka koja živi i radi u Beču, italijanski filmski programer za kratki i eksperimentalni film Sergio Fant, bivši kurator programa “Horizonti” na venecijanskoj Mostri i na festivalima u Lokarnu i Trentu, te kanadski Japanac Daïchi Saïto, dobitnik nagrade Fujifilm na 25 FPS-u 2009.

Mara Mattusćka je Gran pri dodelila filmu “Konferencija” (Beleške o filmu 05) Norberta Pfaffenbichlera iz Austrije, a posebno priznanje radu “Forêt d'Expérimentation” (Austrija, Kanada) autorke Michaele Grill.

Konferencija (Beleške o filmu 05)" predstavlja u krupnom planu 65 glumaca koji su od 1940. do danas glumili u filmovima Adolfa Hitlera, a spajaju se metodom kadra-protivkadra i čine peti deo umetnikovog serijala "Bilješke o filmu" koji se bavi teorijskim i istorijskim temama u filmu.

Daïchi Saïto proglasio je najboljim film “Ja sam mikroShumone Goel i Shai Heredie iz Indije, a poseban utisak ostavio mu je rad holandskog kolektiva TelcosystemsUznemiren”, koji je i nagradio posebnim priznanjem.

Ja sam mikro” je kratki filmski esej o danas propaloj fabrici National Instruments (NIL) Ltd. u indijskom Jadavpuru u Kalkuti. Fabrika je proizvodila National 35, jedinu 35-milimetarsku foto-kameru koja se ikada proizvodila u Indiji. Iako su slavni dani kamere National 35 bili kratkog veka, NIL je odigrala važnu ulogu u istoriji fotografije u Indiji.

Sergio Fant je Gran prijem nagradio “Umeće lovljenja” autorke Jessice Bardsley iz SAD, dok je posebno priznanje dodelio nagradio rad “ArrastreNicholasa Brooksa iz Velike Britanije.

Film “Umeće lovljenja”, smešten u tople dubine floridskih Evergladesa, delom je autobiografija, a delom izmišljena povest. Razvija se kao grozničav san u kojem se tajanstveni ornitolog pridružuje fotografu na antropološkoj ekspediciji u divljim močvarama, a sugestivni pripovedač skače kroz vreme i mesto.

Članovi domaćeg žirija kritičara - reditelj i kritičar Igor Bezinović, reditelj i novinar Ivan Ramljak i filozof i etnolog Bojan Mucko, uz opasku da su nagradili filmove koje su i sami poželeli ponovo da pogledaju, dali su glavnu nagradu portugalskom filmu “Palate milosrđaGabriela Abrantesa i Daniela Schmidta.

Palate milosrđa” govori o dve devojčice, progonjene vlastitim životom bez cillja, koje se ponovno susreću u poseti svojoj bolesnoj baki. Okružene njenim maštanjima o srednjovekovnoj prošlosti - ispunjenoj strahom i žudnjom - devojčice se transformišu i suočavaju s nasleđem ugnjetavanja.

Posebna priznanja dodeljena su radovima “Tako svetla budućnostMatta McCormicka iz SAD i “Oblak neznanjaTzu Nyen Hoa iz Singapura.

Udruženje za audiovizuelna istraživanja 25 FPS, koje je organizator festivala, dodelilo je nagradu Fujifilm autoru filma “Mračni vrtNicku Collinsu uz obrazloženje da “u vremenu, kada se govori o smrti filmske trake, nagrađuje autora koji nastavlja da istražuje osnovu izražajne mogućnosti filma kao medija, jezika i umetnosti da nam otkrije nove perspektive u svetu za koji smo mislili da je istražen i jasan”.

Collins u tom filmu predstavlja svoj vrt zimi: skeletne i srebrenkaste biljke i njihove peteljke pojavljuju se iz crnog na platnu u nizu filmskih otkrivenja.

Nagrada Fujifilm sastoji se od filmskog materijala, odnosno 35 mm trake.

Osmo izdanje 25 FPS-a počelo je 25. septembra raskošno restaurisanim i obojenim filmom “Put na mesecGeorgesa Mélièsa iz 1902. godine,
autora koji je prvi sistemski istraživao mogućnosti filma da kroz trik stvori iluziju. Muziku za restaurisanu verziju “Puta na mesec” radila je, inače, francuska grupa Air.

Ulaz na 25 FPS bio je besplatan, a pokrovitelji su: Grad Zagreb, Hrvatski audiovizualni centar, Studentski centar - Kultura promjene, Nacionalna zaklada za razvoj civilnog društva i Ministarstvo kulture Hrvatske.

Festivalski sajt je www.25fps.hr, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav