• Search form

20.07.2018 | 14:39

Počeo 11. Demofest, prvi finalisti

Počeo 11. Demofest, prvi finalisti

Najveći regionalni festival demo bendova Demofest u Banjaluci počeo je 19. jula na Kastelu, a uz zvezde revijalnog programa, nastupilo je i 12 polufinalista, od kojih je sedam odabrano u finale.

Program 11. Demofesta otvorile su članice rep-elektro sastava Playground Hustle iz Zagreba, a potom su na binu stigli kombijem iz 1919. godine članovi “najstarijeg demo benda na svetu” - Hotela Makedonija iz Beograda.

Žiri je presudio da mesto u finalu pripadne slovenačkom sastavu Captain Morgan’s Revenge iz Novog Mesta, Monstruozu iz Sarajeva, zagrebačkom bendu Fire in Cairo, indie-pop kantautorki Oliveri Popović iz Novog Sada, te Biljkama iz Bele Crkve, sastavu koji čine četvorica braće od stričeva. Priliku da ide dalje dobio je i groovy pop zvuk beogradskog Herza, kao i minimalistički alternativni rok benda Vin Triste, takođe iz Beograda, saopštili su organizatori.

Po proglašenju finalista, došao je red na novosadski Wolfram, trećeplasirani bend na desetom Demofestu, a potom 40 muzičara iz The Serbian Army Orchestra sa Robertom Pešutom – Magnificom, te grupa Dječaci.

Dječaci

Za nagrade 11. Demofesta takmiče se ukupno 26 bendova, a najbolji iz obe polufinalne večeri nastupiće 21. jula, kada će biti poznata i imena najboljih demo bendova sa prostora bivse Jugoslavije.

Pored takmičarskog i revijalnog dela programa, za posetioce je ponovo pušten u rad i Silent disko, a tradicija je nastavljena i u kutku za Demofest venčanja, organizovanom u saradnji sa satiričnim veb-portalom 50nijansipive.com.

Drugi festivalski dan predstavlja drugu grupu polufinalista, a nastupiće i Tyger Lamb, Marko Louis i Darko Rundek & Ekipa, dok će 21. jula u revijalnom programu nastupiti dr Nele Karajlić, Goblini i prošlogodišnji pobednici Demofesta - grupa Slonz.

Ovogodišnji žiri čine: Mirela Priselac Remi (Elemental), Darko Rundek, Zdenko Franjić (izdavačka kuća “Slušaj najglasnije”), Igor Lazić Niggor (ex-Monteniggers), Nikola Pejaković Kolja i Brankica Janković, direktorka Demofesta. Najbolji demo bend  biće nagrađen profesionalnim snimanjem i produkcijom albuma u iznosu od 3.500 evra, vicešampion će osvojiti binsku opremu u vrednosti 2.000 evra, dok će trećeplasirani sastav za binsku opremu dobiti 1.000 evra.

U znak sećanja na Igora Kašikovića Kaleta, Demofest i ove godine uručuje nagradu “Plavi bas”, koju će dobiti najbolji basista Demofesta, kao pomen na tragično stradalog Davida Dragičevića na Demofestu biće dodeljena nagrada “Đakac” za najbolji tekst.

Predstavnici beogradskog SAE instituta odabraće i nagraditi jedan demo bend kojem će pokloniti određen broj sati za snimanje u muzičkom studiju.

Magnifico

Dnevni program u Kamenoj kući tvrđave Kastel obuhvata muzičke promocije, filmske projekcije, izložbe, stručna predavanja i radionice, a za sve posetioce tog programa ulaz je besplatan.

Filmski program otvorio je dokumentarac “Zarobljeno vremeMilana Nikodijevića o rok kritičaru Petru Peci Popoviću, pobednik nedavnog festivala Dok'n'Ritam u Beogradu, a bice prikazan i “Charlatan MagnifiqueMaje Pavlin, posvećen karijeri slovenačkog muzičara Roberta Pešuta Magnifica od kraja 80-ih do danas. Oba filma nagrađena su na nedavnom festivalu muzičkog dokumentarnog filma Dok'n'Ritam u Beogradu, koji održan nedavno treći put u Domu kulture Studentski grad.

Kapije tvrđave otvaraju se u 20 časova, a ulaz je besplatan do 21 čas, nakon čega je cena karte 5 KM.

Demofest se održava pod pokroviteljstvom Banjalučke pivare i kompanije Huawei.

Festivalski sajt je demofest.org, a program se nalazi i u Kalendaru portala SEEcult.org

*Foto: Demofest

(SEEcult.org)

  • 09.02.2018 | 10:00

    Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana

    ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)

     

    NIKA AUTOR

    STOJAN BATIČ

    DRAGICA ČADEŽ

    JURE DETELA

    META GRGUREVIČ

    FRANCE GRUDEN

    SERGEJ KAPUS

    JANEZ LENASSI

    KAREL PLEMENITAŠ

    KAREL PUTRIH

    DRAGO TRŠAR

    DUŠAN TRŠAR

    LUJO VODOPIVEC

    BILAL YILMAZ

    avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec

    http://www.mglc-lj.si

    19.06.2018 | 10:00

    Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana

    SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-28.2.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja

    https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa

    12.07.2018 | 18:30

    Muzej moderne umetnosti - MoMA, 11 West 53 Street, New York, NY

    Izložba “Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980” (Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980)

    Reprezentativna izložba jugoslovenske arhitekture u MoMA obuhvata više od 400 crteža, modela, fotografija i filmskih snimaka iz gradskih arhiva, privatnih i muzejskih kolekcija iz celog regiona. Izložba je prvo predstavljanje izuzetnih dela vodećih arhitekata socijalističke Jugoslavije američkoj i međunarodnoj javnosti.

    Izložba obuhvata radove najvažnijih jugoslovenskih arhitekata, među kojima su Bogdan Bogdanović (1922-2010), Juraj Neidhardt (1901-1979), Svetlana Kana Radević (1937–2000), Edvard Ravnikar (1907-1993), Vjenceslav Richter (1917-2002) i Milica Šterić (1914-1998).

    Izložba će biti otvorena do 13. januara 2019. godine, a obuhvata i prateći program

    *MoMa je otvoren svakog dana od 10.30 sati po lokalnom vremenu

    https://www.moma.org/calendar/exhibitions/3931

    21.09.2018 | 10:00

    Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd

    Dan Etnografskog muzeja - 117 godina

    TO SMO MI - NARODNA ZANIMANJA U SRBIJI (Nazrni, pa se vrni) - izložba (20.9.-20.12.2018)

    autori izložbe: muzejski savetnici Dušica Živković, dr Miloš Matić, dr Marko Stojanović, Jelena Tešić-Vuletić

    https://etnografskimuzej.rs

    21.09.2018 | 16:00

    Laufer galerija, Svetozara Radića 4, Beograd

    BOOGIE: SOMETHING ELSE - izložba (20.9.-15.12.2018.)

    https://lauferart.com

    29.09.2018 | 10:00

    Galerija Matice srpske, Novi Sad

    PERCEPCIJE: ŽENA PO MERI DRUŠTVA? - izložba (28.9.2018.-6.1.2019.)

    ABIGAIL LANE, ANA BEŠLIĆ, ANTHEA HAMILTON, CAMILLA LØW, CELIA HEMPTON, CLARE STRAND, DANICA JOVANOVIĆ, ĐORĐE JOVANOVIĆ, ELIZABETH PRICE, GILLIAN WEARING,  HELEN CHADWICK, IVAN TABAKOVIĆ, KATARINA IVANOVIĆ, LAURA ALDRIDGE, LUBAINA HIMID, LJUBICA CUCA SOKIĆ, MADAME YEVONDE, MILAN KONJOVIĆ, MARKO ZAVIŠIĆ, NADEŽDA PETROVIĆ, PETAR DOBROVIĆ, RACHEL WHITEREAD, SAVA PETROVIĆ, SARAH LUCAS, SAVA ŠUMANOVIĆ, TRACY EMIN, ZORA PETROVIĆ

    organizacija: British Coucnil i Galerija Matice srpske, Novi Sad

    https://www.britishcouncil.rs

    04.10.2018 | 11:00

    Umjetnički paviljon u Zagrebu, Trg Kralja Tomislava 22, Zagreb 

    VLAHO BUKOVAC I ALEXANDRE CABANEL - povijesni susret učenika i učitelja - izložba (3.10.2018-6.1.2019.)

    http://www.umjetnicki-paviljon.hr

    06.10.2018 | 10:00

    Kibla, Maribor

    Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor

    OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.-29.12.2018.)

    Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)

    http://www.kibla.org

    13.10.2018 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad

    ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (12.10.-24.12.2018.)

    kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)

    organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    http://www.msuv.org

    14.10.2018 | 10:00

    Muzej savremene umetnosti Beograd

    ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (13.10.-24.12.2018.)

    kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)

    organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine

    http://www.msub.org.rs

Video
10.12.2018 | 17:42

VOĐENJE: Dan vredan veka - 1. decembar 1918.

Autorsko vođenje kroz izložbu Muzeja Jugoslavije Dan vredan veka - 1.