• Search form

28.05.2012 | 17:15

Poljski film u CK13

Omladinski centar CK13 u Novom Sadu prikazuje od 27. do 30. maja reviju poljskih filmova, čiji su reditelji velikani Polanski, Vajda, Kavalerovič, Munk, Zanusi, Kišlovski...

Poljski film u CK13

Omladinski centar CK13 u Novom Sadu prikazuje od 27. do 30. maja reviju poljskih filmova, čiji su reditelji velikani Polanski, Vajda, Kavalerovič, Munk, Zanusi, Kišlovski...

Ciklus “Istočnoevropski film - Poljska” obuhvata osam filmova u dva termina, počev od “Noža u vodi” (1962) Romana Polanskog, debitantskog dela tog čuvenog reditelja koje je steklo reputaciju jednog od najboljih prvenaca u istoriji filma. To je minimalistička priča o odlasku buržujskog para na jedrenje i njihovom druženju sa mladim i buntovnim autostoperom, a osim nagrade kritike u Veneciji, imala je i nominaciju za Oskara za najbolji strani film.

Revija obuhvata i filmove Andžeja Vajde (Andrzej Wajda), Ježija Kavalerovičaa (Jerzy Kawalerowicz), Andžeja Munka (Andrzej Munk) i Kšištofa Zanusija (Krzysztof Zanussi).

Munkova “Putnica” (1961) vrhunac je karijere tog reditelja, a govori o iskustvu nemačke stražarke u koncentracionom logoru u Aušvicu i njenom odnosu sa zarobljenicom Martom. Središnja ideja filma je da prošlost može biti mistifikovana i izolovana u istoriji, ali ne i u individualnoj savesti koja za prošlost ostaje otvorena do trenutka smrti.

Zanusijev film “Mimikrije” (1977) jedan je od najvažnijih filmova “kinematografije moralne zabrinutosti”, odnosno “neslaganja s cinizmom i funkcionisanjem vlasti”, kako ga je opisao Vajda, a tematizuje problem konformizma poljske inteligencije.

Publika će videti i Zanusijev film “Struktura kristala” (1969) o različitim sudbinama dva naučnika, bivših kolega sa fakulteta, od kojih jedan gradi briljantnu karijeru, a drugi radi kao nastavnik u provinciji. Zanusi konfrontira dva modela života, od kojih jedan donosi unutrašnje zadovoljstvo, ali i vrlo težak život u autoritarnom društvenom okruženju, a drugi je konformistički kojim se postiže materijalna dobrobit.

Vajdini “Nevini čarobnjaci” (1960) portret su mlade generacije u Poljskoj, sačinjen od posmatranja jedne noći u Varšavi i fragmenata dijaloga i misli. To je bio jedini istočnoevropski film koji je u to vreme otkrivao određene probleme mladih ljudi koje je zvaničan pogled na stvarnost odbijao da vidi: strah od budućnosti, samozavaravanje, neizvesnost, žudnja za lakim životom.

Kišlovski je zastupljen filmom “Kinoamater” (1979) o ljubitelju filma koji se trudi sa strastvenom istrajnošću da prodre u suštinu stvari i ide do samouništenja u borbi protiv društvenih mehanizama i njihove zloupotrebe.

U završnici će biti prikazana i filmska verzija “Dekaloga V” - “Kratki film o ubistvu” Kišlovskog, moćna studija o ubistvu kao najvišem obliku nasilja. Taj film je u Kanu 1988. osvojio nagradu žirija, a potom i Evropsku filmsku nagradu “Feliks”.

Uoči filmskih projekcija i u pauzama, publika će slušati poljski džez, odnosno izvođače među kojima se izdvajaju Kšištof Komeda, Andžej Trzaskovski, Artur Dukievic...

Ulaz na sve događaje je besplatan.

Sajt CK13 je www.ck13.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav