• Search form

28.01.2014 | 11:16

Premijera Merlinkine ispovesti

Premijera Merlinkine ispovesti

Monodrama “Merlinkina ispovest” Miladina Ševarlića, u režiji Stevana Bodrože, zasnovana na autobiografiji legendarnog beogradskog transvestita Vjerana Miladinovića Merlinke, koji je brutalno ubijen 2003. godine, biće premijerno izvedena 30. januara u Domu omladine Beograda, a prve reprize su 7. i 10. februara.

Predstava je rađena prema autobiografiji “Terezin sin” koju je 2002. objavio sam Miladinović, a 2013. godine ju je reizdala izdavačka kuća Red Box.

U predstavi igraju Čarni Đerić i Aleksandar Trmčić, uz muziku koju uživo izvodi gudački kvartet White Witches, koji svira hitove 90-ih u klasičnoj obradi.

Predstava vodi publiku u autentično putovanje “u srce tame i bola” u kojem, kao perpetuum mobile fascinantnog karaktera Miladinovića, pulsira “nikada zadovoljena čežnja za ljubavlju i prihvatanjem”, naveo je reditelj Bodroža, koji je sa Olgom Dimitrijević adaptirao Ševarlićev tekst o Merlinki, zvezdi filma “Marble AssŽelimira Žilnika.

        Merlinkina ispovest, proba, DOB

Bodroža je naveo povodom premijere da nikada Miladinovića nije doživljavao kao nekog narodnog heroja LGBT populacije, niti ga je posebno uveseljavala njegova scenska persona kroz koju je tražio prihvatanje, potvrdu da to čime se bavi nije pogrešno i nije za osudu.

“Vjeran je meni fascinantan iz sasvim drugih razloga. Čitajući ovu dramatizaciju njegove autobiografije imao sam utisak da je Vjeran poput parčeta nekog razbijenog ogledala. U tom parčetu, koje je zauvek izgubilo mogućnost da pruži jasan i celovit odraz, ogleda se raspad jednog karaktera, jedne porodice i jednog društva”, naveo je Bodroža, dodajući da je Miladinović od samog početka života tretiran kao biće obeleženo sramotom (odbačeno i neželjeno dete), zbog čega se identifikovao sa ulogom antiheroja i tu ulogu je nosio kroz život. Odbacivanje je postalo model svih njegovih odnosa, a kako ga je odbacila majka, otac i njegova porodica, tako su ga odbacivale i mnogobrojne mušterije nakon što bi ga upotrebile.

“Vjeran je potresna slika traganja za ljubavlju na pogrešnim mestima, on otelotvoruje tragične sudbine svih onih osoba koje su imale potencijala, darova, mentalnih i svih drugih sposobnosti da žive ispunjeniji i srećniji život ali se to ipak nije desila. Zašto? Odbacivanje, neuklopljenost, nerazumevanje ili možda, na najdubljem nivou, neprihvatanje sebe samog, tragično samoodbacivanje nastalo kao internalizovani odgovor na odbacivanje od strane okoline koje se desilo vrlo, vrlo rano u životu?”, naveo je Bodroža, napominjući da mu je kod Miladinovića posebno “potresna čežnja za ljubavlju koja isijava iz svake njegove rečenice, iz svake njegove misli, bila ona ispovedna, bila ona obraćanje Bogu ili pak ispunjena gomilom psovki kojima je želeo da šokira i privlači pažnju”.

Kako je istakao Bodroža, biće koje je toliko čeznulo za ljubavlju, duboko, do same svoje srži, i u toj čežnji koja se nikada nije ostvarila tragično sagorelo, zaslužuje da se njime bavi umetnost, postavljajući svoja večna pitanja koja večno i ostaju bez valjanog odgovora, o ljubavi, čežnji, autodestrukciji, usamljenosti, patnji...

“Čini mi se da ljudi poput Vjerana postoje upravo zato da bi u svom životu odslikali sve fundamentalne probleme ljudske egzistencije, da bi poslužili kao neki tragični primer, kao ogledalo koje će zauvek zarobiti našu pažnju, vraćati nas sebi kako bismo u tragizmu njihove sudbine reflektovali i proveravali sopstveni tragizam koji teško da ikad može da se poredi sa njihovim...”, naveo je Bodroža, koji je režirao do sada u Bitef teatru, Beogradskom dramskom pozorištu, narodnim pozorištima u Beogradu, Banjaluci i Vršcu, Malom pozorištu “Duško Radović”, Beton hala teatru, Pozorištu lutaka “Pinokio”, Ateljeu 212…

Najznačajnije predstave su mu “Vatreno lice”, “Medeja”, “Gorke suze”, “Majka i dete”, “Ljuljaška - 45”, “Čas iz tetovaže”, “Krila od olova”, “Ifigenijina smrt u Aulidi” Euripida, “Trkač”, “Opasne veze”, “Učene žene”, “Gospa od mora”, “Gospodin”, “Prometej u okovima”, “Oliver Tvist”, “Ja sam vetar”, “Los Yugoslavos”, “U samoći pamučnih polja”

Miladin Ševarlić, autor tridesetak dramskih dela, dobitnik Sterijine nagrade, tri nagrade “Branislav Nušić” i drugih priznanja, napisao je tekst za “Merlinkinu ispovest” na osnovu dogovora s Miladinovićem početkom 2003. godine, nekoliko meseci pre njegovog ubistva. Miladinović je našao bio utočište i posao u Opservatoriji na Kalemegdanu. Prebivao je u stančiću u Planetarijumu.

Miladinović je brutalno ubijen u noći između 22. i 23. marta 2003. godine u blizini Osnovne škole “Zaga Malivuk” u beogradskom naselju Krnjača. Njegovo telo je pronađeno tek nakon mesec dana, 23. aprila 2003, u fazi raspadanja. Obdukcijom je utvrđeno da ga je ubica prvo davio, a potom više puta udario u glavu zidarskim čekićem.

Osumnjičeni za ubistvo F.R. i njegov brat od ujaka R.B. tokom suđenja su oslobođeni svih optužbi zbog nedostatka dokaza.

Danas, više od deset godina nakon zločina, još uvek se ne zna ko je ubio Merlinku.

U znak sećanja na Vjerana Miladinovića, koji je imao hrabrosti da živi u skladu sa svojom prirodom, internacionalni festival kvir filma u Beogradu, u organizaciji Gej lezbejskog info centra i DOB-a, dobio je ime “Merlinka”.

Gej lezbejski info centar i Dom omladine Beograda su i producenti predstave “Merlinkina ispovest”, uz Prvo prigradsko pozorište Lazarevac, OF Beograd “Puls teatar” i podršku Kancelarije Vlade Srbije za ljudska i manjinska prava i holandske ambasade u Beogradu.

Scenografiju i kostim osmislio je Antun Marohnić, producent je Predrag Azdejković.

Ograničen broj ulaznica za premijeru, po ceni od 500 dinara, kao i ulaznice za reprize, po 400 dinara, u prodaji su na Blagajni DOB-a i preko Eventima.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav