• Search form

21.12.2015 | 11:09

Raskršća Mile Gvardiol

Raskršća Mile Gvardiol

Beogradska umetnica Mila Gvardiol predstavlja se od 21. decembra izložbom “Raskršća” u Likovnom salonu Kulturnog centra Novi Sad, koja obuhvata geometrijski apstraktne poliptihe.

Poetski i vizuelni efekti prisutni na ranijim slikama Mile Gvardiol (iz ciklusa Predeli duše) sada su evoluirali u pročišćen mentalni prostor koji upravo nosi iskustvo geometrijske apstrakcije, naveo je povodom izložbe “Raskršća” istoričar umetnosti Dragan Danilov, podsećajući da je geometrijska apstrakcija, počev od njujorške škole preko minimal-arta, pa do umetnika sa ovih prostora kao što su Miodrag B. Protić, Aleksandar Tomašević, Julije Knifer ili Radomir Damnjanović Damnjan, otvorila nesaglediva područja izražajnih likovnih mogućnosti.

Geometrija je za Milu Gvardiol, kako je naveo Danilov, samo polazište za proces poosobljene slikarske kontemplacije na temu raskršća.

“Raskršće jeste važno kultno, obredno i mitološko-magijsko mesto kod mnogih indoevropskih naroda. To je epifanijski prostor pribiranja, središte sveta odakle se pružaju zacrtani putevi. Na raskršću nam se valja zamisliti i sabrati se iznutra. Sa raskršća se odlazi u nepoznato, odatle počinje pustolovina”, naveo je Danilov, dodajući da poliptisi Mile Gvardiol ukazuju na simboličku važnost raskršća.

“Jer, nisu li naša bića raskršća na kojima se suočavaju različiti aspekti naših identiteta? Mila Gvardiol je izbegla opšta mesta i ikoničke patente geometrijske apstrakcije tako što je aktivirala individualnu mitologiju i ispovest unutrašnjeg vida. Ona, dakle, predočava unutrašnje duhovno i duševno raskršće i tako posmatraču osetljivog duhovnog sastava otvara nove likovne obzore. Slikarsko polje ovde je sabirno mesto, raskrsnica, poligon, fundus mogućih puteva. To je mentalni i imaginativni prostor otvorenih i ogoljenih unutrašnjih cesti. Beli i sivi putevi koji se prepliću na crnom mat tonu imaju sugestivnost nečeg vitalistički pokretljivog. Jednom autonomnom znakovnošću ovde je dinamizovano slikarsko polje koje u sebi nosi i nečeg od dalekog ođeka Ešerovih iluzionističkih, grafičkih metamorfoza”, naveo je Danilov.

Mila Gvardiol je, kakko je dodao, na svojim stabilno i konsekventno oblikovanim poliptisima koji nikako nisu oslobođeni od inspirativnog podstreka vidljive stvarnosti, dovela emocionalnu suzdržljivost do egzaktnosti. Sačuvavši svoje jasno estetsko mišljenje i integritet apstraktne sinteze, Mila Gvardiol pronašla je svoju intimnu psihološku dispoziciju, naveo je Danilov.

Rođena 1979. godine u Beogradu, gde je diplomirala na Fakultetu primenjenih umetnosti i doktorirala na Interdisciplinarnim studijama na grupi za Digitalnu umetnost na Univerzitetu umetnosti, Mila Gvardiol je izlagala do sada na 17 samostalnih i oko 150 grupnih izlozbi u zemlji i regionu.

Učesnica je međunarodnih slikarskih kolonija i festivala digitalne umetnosti. Nekoliko puta je nagrađivana za svoj rad, a zaposlena je u zvanju docenta na Fakultetu za digitalnu produkciju u Sremskoj Kamenici i FPU u Beogradu.

Članica je ULUS-a od 2006. godine, a od 2011. i ULUPUDS-a.

RTS je 2013. godine producirao dokumentarnu monografiju "Gvardiol - Mila Gvardiol".

Izložbu u Likovnom salonu KCNS-a otvoriće prof. Akademije umetnosti u Novom Sadu Ljubomir Vučinić.

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav