Sanji Anđelković nagrada Mangelos za 2023.
Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2023. godinu dodeljena je Sanji Anđelković, saopšteno je 6. jula u galeriji Remont na otvaranju izložbe finalista tog prestižnog priznanja za mlade umetnike u Srbiji, na kojoj su se predstavili i Željka Aleksić, Anastasija Pavić, Nikola Radosavljević i Marija Mandić.
Sanja Anđelković, kako je istakao žiri u obrazloženju, bitno se izdvojila umetnićkom praksom, odnosno načinom na koji prevodi vlastitu singularnu poziciju na društvenu ravan, ne koristeći pritom generička umetnička i konceptualna rešenja.
“Krećući se kroz izrazito složen sistem referenci koje crpi iz oblasti nauke, filozofije, književnosti, muzike, tehnologije, ekologije i političke teorije, Sanja Anđelković kreira hibridne umetničke forme i spekulativne narative, koji se primarno odupiru još uvek dominantnoj antropocentričnoj paradigmi. Iako se njena praksa oslanja na različite simboličke i referentne sisteme, oni se ne pojavljuju kao samodovljni već su u potpunosti funkcionalizovani unutar njene specifične umetničke poetike, koja generiše ubedljiv vizuelni jezik i politički potencijal”, naveo je žiri, koji su činili: umetnik i koosnivač Centra za savremenu umetnost Stacion u Prištini Albert Heta, direktor obrazovnog programa "Summer school as a school" i RRIPAK - mreže nezavisne kulture, kustoskinja u Muzeju Jugoslavije Simona Ognjanović, nezavisna kustoskinja Jovana Trifuljesko, umetnik i dobitnik nagrade “Mangelos” za 2022. godinu Pavle Banović i nezavisni kustos i performer Vladimir Bjeličić, te kustoskinja, likovna kritičarka i filozofkinja iz Njujorka Melissa Bianca Amore.
Žiri je, kako je naveo, imao veoma težak zadatak da odabere petoro finalista od ukupno 30 umetnika i umetnica prijavljenih na konkurs za nagradu "Mangelos", koja podrazumeva dvomesečni studijski rezidencijalni boravak u Njujorku i produkciju samostalne izložbe ili rada po povratku.
Istričući da je konkursni materijal pružio uvid u raznovrsnu i bogatu praksu koja ocrtava dinamično delovanje mladih umetnika u aktuelnom trenutku, žiri je naveo da je proces izbora bio praćen višečasovnim iscrpnim i uzbudljivim diskusijama, kako o pojedinačnim umetničkim praksama, tako i o značaju same nagrade za njihov dalji razvoj. Petoro umetnika u finalu izdvojilo se u pogledu konzistentnosti i suverenosti u radu sa različitim medijima, kontinuitetu ali i progresu u razvoju vlastitog izraza, kao i u artikulaciji relevantnih društvenih i političkih fenomena, osvrćući se kako na lokalni, tako i na globali kontekst, naveo je žiri.
Sanja Anđelković, “Pogledaj gore! Ja nisam krošnja - Ja sam Glasnik! (video still)
Sanja Anđelković (1991) predstavila je na izložbi finalista rad “Pogledaj gore! Ja nisam krošnja - Ja sam Glasnik!” koji referiše na delove različitih epoha, ali i različitih disciplina. Razmatra spekulativnu zoologiju/entomologiju, ali pretežno istorijske/biološke atribute insekta magicicade septendecim dok na paralelan način analizira pravoslavno pojanje. Rad crpi snažnu referencu iz knjige “Insect singers: A natural history of the Cicadas” (1929), stvarajući novi hibridni mit.
Rad se izvodi u dve forme, kao klimatsko-fantastični performans i kao kompjuterski generisana animacija. Muzika i tekst za to eksperimentalno proročanstvo napisani su referencama iz pravoslavnih napeva, ali dekonstruisani prema drugačijem kontekstu, zagonetkama, apstraktnim razmišljanjima o klimatskim promenama, gladi, strepnji, itd. Iza svake horske kompozicije krije se mit o sadašnjem vremenu povezan sa svakim “pozivom/porukom”, pitajući se za budućnost.
Sanja Anđelković, “Pogledaj gore! Ja nisam krošnja - Ja sam Glasnik! (video still)
Sanja Anđelković fokusirana je na istaživačke metodologije. Ispituje kako se ideja “doma” menja u istorijskom, geografskom, društvenom i ekološkom kontekstu. Crpi reference iz raznih aktuelnih fenomena i radi sa arhivama iz različitih državnih institucija, stvarajući višeslojna dela. Masterirala je umetnost novih medija na Akademiji likovnih umetnosti u Novom Sadu, učestvovala na više umetničkih rezidencija i projekata, a dobitnica je i nagrada Fonda Princ Klaus (Holandija, 2021), 59. Oktobarskog salona (Srbija, 2022) i Sekundarne arhive (Poljska, 2022).
Nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos", koja je deo internacionalne mreže Young Visual Artists Awards (YVAA), nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije - Dimitrija Bašičevića Mangelosa, a dodeljena je 22. put. Dodelu nagrade organizuju Fondacija Ilija i Mangelos i Remont – nezavisna umetnička asocijacija, u saradnji sa Residency Unlimited u Njujorku i uz podršku Trust for Mutual Understanding (Njujork).
Izložba finalista nagrade “Mangelos” za 2023. godinu otvorena je u galeriji Remont do 6. avgusta.
*Naslovna fotografija: Sanja Andjelković, Pogledaj gore! Ja nisam krošnja - Ja sam Glasnik! (video still, detalj)
(SEEcult.org)