• Search form

06.07.2023 | 21:27

Sanji Anđelković nagrada Mangelos za 2023.

Sanji Anđelković nagrada Mangelos za 2023.

Nagrada “Dimitrije Bašičević Mangelos” za 2023. godinu dodeljena je Sanji Anđelković, saopšteno je 6. jula u galeriji Remont na otvaranju izložbe finalista tog prestižnog priznanja za mlade umetnike u Srbiji, na kojoj su se predstavili i Željka Aleksić, Anastasija Pavić, Nikola Radosavljević i Marija Mandić.

Sanja Anđelković, kako je istakao žiri u obrazloženju, bitno se izdvojila umetnićkom praksom, odnosno načinom na koji prevodi vlastitu singularnu poziciju na društvenu ravan, ne koristeći pritom generička umetnička i konceptualna rešenja.

“Krećući se kroz izrazito složen sistem referenci koje crpi iz oblasti nauke, filozofije, književnosti, muzike, tehnologije, ekologije i političke teorije, Sanja Anđelković kreira hibridne umetničke forme i spekulativne narative, koji se primarno odupiru još uvek dominantnoj antropocentričnoj paradigmi. Iako se njena praksa oslanja na različite simboličke i referentne sisteme, oni se ne pojavljuju kao samodovljni već su u potpunosti funkcionalizovani unutar njene specifične umetničke poetike, koja generiše ubedljiv vizuelni jezik i politički potencijal”, naveo je žiri, koji su činili: umetnik i koosnivač Centra za savremenu umetnost Stacion u Prištini Albert Heta, direktor obrazovnog programa "Summer school as a school" i RRIPAK - mreže nezavisne kulture, kustoskinja u Muzeju Jugoslavije Simona Ognjanović, nezavisna kustoskinja Jovana Trifuljesko, umetnik i dobitnik nagrade “Mangelos” za 2022. godinu Pavle Banović i nezavisni kustos i performer Vladimir Bjeličić, te kustoskinja, likovna kritičarka i filozofkinja iz Njujorka Melissa Bianca Amore.

Žiri je, kako je naveo, imao veoma težak zadatak da odabere petoro finalista od ukupno 30 umetnika i umetnica prijavljenih na konkurs za nagradu "Mangelos", koja podrazumeva dvomesečni studijski rezidencijalni boravak u Njujorku i produkciju samostalne izložbe ili rada po povratku.

Istričući da je konkursni materijal pružio uvid u raznovrsnu i bogatu praksu koja ocrtava dinamično delovanje mladih umetnika u aktuelnom trenutku, žiri je naveo da je proces izbora bio praćen višečasovnim iscrpnim i uzbudljivim diskusijama, kako o pojedinačnim umetničkim praksama, tako i o značaju same nagrade za njihov dalji razvoj. Petoro umetnika u finalu izdvojilo se u pogledu konzistentnosti i suverenosti u radu sa različitim medijima, kontinuitetu ali i progresu u razvoju vlastitog izraza, kao i u artikulaciji relevantnih društvenih i političkih fenomena, osvrćući se kako na lokalni, tako i na globali kontekst, naveo je žiri.

Sanja Anđelković, “Pogledaj gore! Ja nisam krošnja - Ja sam Glasnik! (video still)

Sanja Anđelković (1991) predstavila je na izložbi finalista rad “Pogledaj gore! Ja nisam krošnja - Ja sam Glasnik!” koji referiše na delove različitih epoha, ali i različitih disciplina. Razmatra spekulativnu zoologiju/entomologiju, ali pretežno istorijske/biološke atribute insekta magicicade septendecim dok na paralelan način analizira pravoslavno pojanje. Rad crpi snažnu referencu iz knjige “Insect singers: A natural history of the Cicadas” (1929), stvarajući novi hibridni mit.

Rad se izvodi u dve forme, kao klimatsko-fantastični performans i kao kompjuterski generisana animacija. Muzika i tekst za to eksperimentalno proročanstvo napisani su referencama iz pravoslavnih napeva, ali dekonstruisani prema drugačijem kontekstu, zagonetkama, apstraktnim razmišljanjima o klimatskim promenama, gladi, strepnji, itd. Iza svake horske kompozicije krije se mit o sadašnjem vremenu povezan sa svakim “pozivom/porukom”, pitajući se za budućnost.

Sanja Anđelković, “Pogledaj gore! Ja nisam krošnja - Ja sam Glasnik! (video still)

Sanja Anđelković fokusirana je na istaživačke metodologije. Ispituje kako se ideja “doma” menja u istorijskom, geografskom, društvenom i ekološkom kontekstu. Crpi reference iz raznih aktuelnih fenomena i radi sa arhivama iz različitih državnih institucija, stvarajući višeslojna dela. Masterirala je umetnost novih medija na Akademiji likovnih umetnosti u Novom Sadu, učestvovala na više umetničkih rezidencija i projekata, a dobitnica je i nagrada Fonda Princ Klaus (Holandija, 2021), 59. Oktobarskog salona (Srbija, 2022) i Sekundarne arhive (Poljska, 2022).

Performans Sanje Anđelković na 59. Oktobarskom salonu

Nagrada "Dimitrije Bašičević Mangelos", koja je deo internacionalne mreže Young Visual Artists Awards (YVAA), nosi ime značajnog umetnika, rodonačelnika konceptualne umetničke prakse i istoričara umetnosti sa prostora bivše Jugoslavije - Dimitrija Bašičevića Mangelosa, a dodeljena je 22. put. Dodelu nagrade organizuju Fondacija Ilija i Mangelos i Remont – nezavisna umetnička asocijacija, u saradnji sa Residency Unlimited u Njujorku i uz podršku Trust for Mutual Understanding (Njujork).

Izložba finalista nagrade “Mangelos” za 2023. godinu otvorena je u galeriji Remont do 6. avgusta.

*Naslovna fotografija: Sanja Andjelković, Pogledaj gore! Ja nisam krošnja - Ja sam Glasnik! (video still, detalj)

(SEEcult.org)

Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.