• Search form

09.11.2010 | 02:18

Slobodna zona na bis!

Festival Slobodna zona, čiji su filmovi aktuelne društvene i političke tematike privukli za četiri dana 6.700 gledalaca, imaće i bis program 11. novembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda - zbog velikog interesovanja publike dodatno će biti prikazani filmovi “Simfonija Kinšase”, “I ja sam tu”, “Kako sam proveo prošlo leto” i “Kargo: Izgubljeno-nađeno”.

Slobodna zona na bis!

Festival Slobodna zona, čiji su filmovi aktuelne društvene i političke tematike privukli za četiri dana 6.700 gledalaca, imaće i bis program 11. novembra u Dvorani Kulturnog centra Beograda - zbog velikog interesovanja publike dodatno će biti prikazani filmovi “Simfonija Kinšase”, “I ja sam tu”, “Kako sam proveo prošlo leto” i “Kargo: Izgubljeno-nađeno”.

Osim filmskog programa u Dvorani Kulturnog centra Beograda i Muzeju Jugoslovenske kinoteke, publika šeste Slobodne zone ima priliku da 9. novembra prisustvuje u Kulturnom centru Rex prezentaciji projekta i video rada “Deset godina fotografije u zatvoru” autora Klavdija Slubana koji je poslednjih 10 godina vodio fotografske radionice za maloletne prestupnike u zatvorima.

Prvobitno nastale u Francuskoj, u zatvoru Fleri-Merozi, uz podršku Anrija Kartije Bresona, Marka Riboa i Vilijema Klajna, te radionice su zaživele i u kazneno-popravnim ustanovama i zatvorima u čitavoj istočnoj Evropi, bivšem ŠSR-u, zemljama bivše Jugoslavije, u Južnoafričkoj Republici, i, od nedavno, u Irskoj.

Filmski program u DKC-u 9. novembra obuhvata reprizu filma o ilegalnoj muzičkoj sceni u Irani “Niko ne zna za persijske mačke” Bahmana Gobadija, dobitnika specijalne nagrade u programu “Izvestan pogled” 2009. u Kanu, a premijerno će biti prikazan film “Don Žuan: izvinite, gospođice” Gorana Devića iz Hrvatske, jednog od autora nagrađivanog filma “Crnci”.

Osnovna narativna nit tog dokumentarnog filma Devića sledi prilično čudnu radionicu koja je održana u Zagrebu za “strance sa dubokim džepom” - cilj je bio da učesnici steknu jednu sasvim bazičnu veštinu - kako da zavedu ženu da bi je odveli u krevet. Radionica se sastojala od teorijskog dela koji je održan u hotelu i praktične provere stečenog znanja na ulicama Zagreba i u noćnim klubovima. Najintrigantniji paradoks bio je to što se pokazalo da je najčešći izvor problema u odnosima muškaraca i žena zapravo sasvim jednostavan - loša komunikacija.

Premijerno će biti prikazan i film “Šnajderke” Biljane Garvanlijeve o radnicama nekada uspešnog preduzeća “Makedonka” u Štipu, koje šiju košulje za poznate marke kao što su Beneton, Versaće, H&M, dok njihovi muževi sede besposleni i teško im pada što su finansijski zavisni od žena. Takva situacija i dovodi do toga da su parovi često na ivici konflikta.

Publika će premijerno videti i igrani film “Šahada: Dokaz vere” Burhana Kurbanija, dobitnika nagrade Udruženja nemačkih art bioskopa na Berlinalu ove godine, koji se bavi islamom u savremenom nemačkom društvu bez lažnog moralisanja - kroz priču o troje mladih muslimana koji za vreme Ramazana zapadaju u lične i porodične krize zbog kojih stavljaju na probu sve u šta veruju.

Premijerno u Srbiji biće prikazan dokumentarac Srđana Šarenca “Selo bez žena”, francusko-srpsko-hrvatska koprodukcija o trojici braće sa Balkana koji su spremni da se otisnu na put u Albaniju da bi pronašli neveste. U selu u kojem živi samo sedam stanovnika, pronaći ženu je pitanje opstanka. Pošto ne uspevaju da ubede devojke iz okolnih sela da se udaju za njih, trojica braće Janković su spremni na sve, čak i na put u Albaniju.

Program u Muzeju Jugoslovenske kinoteke obuhvata 9. novembra reprizu provokativnog filma Aleksandrua Solomona “Kapitalizam, naša proverena formula” o tajnama uspeha novokomponovanih rumunskih tajkuna.

U Kinoteci će biti prikazan i Slubanov kratki film “Deset godina u zatvoru”, a premijerno i “Godina odluke” Gerarda Milštajna, dokumentarac o
jednom od najvećih izazova našeg doba - transformaciji destruktivne moći u kreativnu energiju.

Film prati petoricu mladića koji imaju godinu dana da srede svoj život i uz pomoć boksa nauče da kanališu bes. U suprotnom, čeka ih zatvor. Od 2002. godine, od kada je osnovana, “Work and Box Company” uspeva da 80 odsto mladih delinkvenata vrati na pravi put i pomogne im da nađu posao. Reditelju Milštajnu je uspelo da prisustvuje nekim od najvažnijih trenutaka u životima tih mladih ljudi.

Publica u Kinoteci videće i dokumentarac “Ostrvo” Ulija Štelcnera o tajnom arhivu o zločinima policije i vojske koji je otkriven posle slučajne eksplozije u jednoj zgradi u Gvatemala Sitiju. Štelcner je do sada jedina osoba kojoj je bilo dozvoljeno da snima u tom arhivu i kojoj je uspelo da na vizuelno i emotivno fascinantan način progovori o neophodnosti rušenja zida ćutanja o tim događajima.

Program Slobodne zone, koji je počela 5. novembra pod sloganom “Preko crte!”, obuhvata ukupno 26 filmova, a prema glasovima publike biće dodeljena nagrada u vidu otkupljivanja televizijskih prava za pobednički film.

Takođe, Slobodna zona nagrađuje i publiku - najbolji kratki prikaz jednog od filmova biće nagrađen laptopom.

Na plakatima šeste Slobodne zone su crteži polaznika likovne radionice “Pohvala ruci”, koji su rođeni sa Daunovim sindromom, a te radove moguće je videti i na izložbi u holu DKC-a.

Karte koštaju 200 dinara, a prodaja ulaznica za “Slobodnu zonu na bis” je od 9. novembra na blagajni DKC-a.

Prošle godine je jubilarnu, petu “Slobodnu zonu” posetilo više do 8.000 gledalaca, a festival je prvi put održan u dve sale - DKC-u i bioskopu “Balkan” koji je u međuvremenu zatvoren zbog rekonstrukcije.

Nagradu publike, u vidu otkupljivanja televizijskih prava za pobednički film, osvojio je “Zaliv” reditelja Luia Psihojosa.

Sajt “Slobodne zone” je www.freezonebelgrade.org, a program se nalazi i u
Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav