Smrt u Trezoru
Izložba “Smrt u Trezoru”, koja predstavlja ekskluzivan izbor eksponata iz trezora Ovalne zgrade - reprezentativnog objekta sazidanog za Tita neposredno pred njegovu smrt, u koji se kasnije uselio Slobodan Milošević, biće otvorena 27. juna u Muzeju istorije Jugoslavije (Muzej 25. maj) u Beogradu.
Izložba “Smrt u Trezoru”, koja predstavlja ekskluzivan izbor eksponata iz trezora Ovalne zgrade - reprezentativnog objekta sazidanog za Tita neposredno pred njegovu smrt, u koji se kasnije uselio Slobodan Milošević, biće otvorena 27. juna u Muzeju istorije Jugoslavije (Muzej 25. maj) u Beogradu.
Posetioci će moći da saznaju šta povezuje Staljinovu komandantsku sablju, Titov maršalski znak, antičke novčiće, ritualni predmet u hindu-budističkoj religiji, statuetu Venere, italo-etrurski šlem, kamen sa Meseca, mač ilirskog plemena, sablju Stevana Knićanina, kraljevski norveški orden, skulpturu Dvoboj i statuu boga Ozirisa...
Reč je o eksponatima koji pripadaju MIJ, a ostali su u trezoru Ovalne zgrade, koji je sve do 2003. bio nedostupan stručnjacima Muzeja i za najosnovnije održavanje i muzeološku obradu eksponata, pod izgovorom da iznad njega stanuje predsednik države.
Pri izboru eksponata za izložbu, koju su pripremili kustosi Ana Panić i Momo Cvijović, nisu primenjivani isključivo muzeološki kriterijumi - odabrani su predmeti koje su svojevremeno, za različite potrebe, potraživali od MIJ istaknuti domaći naučnici, kustosi, reditelji i pisci.
Goran Marković, Ivan Ivanji, Dragomir Acović, Branislav Anđelković, Nenad Radić i drugi, u intervjuima koji su sastavni deo izložbe, govore o izloženim predmetima, njihovom značaju i vrednosti, kao i subjektivnom stavu i odnosu prema Josipu Brozu i njegovom vremenu.
Tokom dva meseca trajanja izložbe, posetioci će moći da obiđu postavku uz stručno vođenje kustosa svake subote u podne, a planirana su i četiri radna sastanka za muzealce, konzervatore i druge eksperte.
Teme su u vezi sa aktuelnim potrebama sa kojima se muzejske institucije svakodnevno susreću: neadekvatni ili nepostojeći depo i izlagački prostori, (ne)dostupnost dokumentacije i predmeta, status poklona i njihov povraćaj, stanje fondova i preventivna zaštita.
Stav tima MIJ je da je saradnja kolega, jedinstven stav o ključnim pitanjima prakse i njihov partnerski odnos neophodan, kako bi se izazovi muzeološke prakse u Srbiji sistemski prevazišli.
U okviru izložbe, biće održana i atraktivna akcija udomljavanja predmeta - budući da je MIJ nastao kao pravni naslednik Memorijalnog centra “Josip Broz Tito” i Muzeja revolucije naroda i narodnosti Jugoslavije, te da je nasledio eksponate koje su oni čuvali, ali ne i njihove prostore, suočen je sa akutnim problemom smeštaja i adekvatne zaštite eksponata.
Za pristojan “život” muzejskih zbirki potrebno je dodatnih 1.000 kvadratnih metara depo prostora, zbog čega se, pod sloganom “Naši eksponati su disciplinovani podstanari”, MIJ odlučio da pozove građane ili kompanije da pomognu i udome neke od veoma vrednih umetnina.
Posetioci izložbe će moći da se prijave popunjavanjem formulara, a na zatvaranju izložbe biće objavljeni rezultati konkursa, odnosno predlog rešenja problema depo prostora, na čijem će realizovanju MIJ raditi u narednom periodu.
Od početka godine do danas, MIJ je posetilo 34.500 posetilaca, što ga čini najposećenijim muzejem u Srbiji. Takođe, dobitnik je i priznanja Muzejskog društva Srbije - nagrade “Mihailo Valtrović” za poseban doprinos unapređenju i razvoju muzejske delatnosti i za zapažene rezultate u stručnom radu, koji predstavlja istaknut doprinos razvoju kulture Srbije u 2008. godini.
Nagradu je dobio za izložbu “Svet od srebra” kustosa Ane Panić i Moma Cvijovića, koja je održana od maja do avgusta 2008. godine, a videlo ju je 9.750 posetilaca.
Do kraja godine planirano je otvaranje prodavnice suvenira, započinjanje projekta “Novi - Stari muzej”, a predviđeno je i renoviranje terase na Kući cveća, kao i organizovanje serijala filmova i mini izložbi “Partizanski film kao meta-žanr”.
Izložba “Smrt u Trezoru” biće otvorena do 23. avgusta.
Sajt MIJ je www.mij.rs
(SEEcult.org)