• Search form

20.01.2010 | 14:48

St. Martin i Jansen na Kolarcu

Čuveni kamerni orkestar Akademija St. Martin in the Fields iz Londona nastupiće 23. januara u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu sa mladom zvezdom, violinistkinjom Žanin Jansen, koja je ekskluzivna umetnica diskografske kuće Decca (Universal Music).

Na programu su “Tako različiti putevi” (Such different Paths) Dobrinka Tabakova (1980), Koncert za violinu i orkestar br.3, Adagio za violinu i orkestar E dur i Rondo za violinu i orkestar Ce dur Volfganga Amadeusa Mocarta (1756-1791) i Serenada za gudače Ce dur op.48 Petra Iljiča Čajkovskog (1840-1893), najavio je Jugokoncert.

St. Martin i Jansen na Kolarcu

Čuveni kamerni orkestar Akademija St. Martin in the Fields iz Londona nastupiće 23. januara u Kolarčevoj zadužbini u Beogradu sa mladom zvezdom, violinistkinjom Žanin Jansen, koja je ekskluzivna umetnica diskografske kuće Decca (Universal Music).

Na programu su “Tako različiti putevi” (Such different Paths) Dobrinka Tabakova (1980), Koncert za violinu i orkestar br.3, Adagio za violinu i orkestar E dur i Rondo za violinu i orkestar Ce dur Volfganga Amadeusa Mocarta (1756-1791) i Serenada za gudače Ce dur op.48 Petra Iljiča Čajkovskog (1840-1893), najavio je Jugokoncert.

Orkestar Academy of St. Martin in the Fields osnovao je 1958. godine ser Nevil Mariner, a prvi koncert održali su 1959. Zamisao njegovih članova, vodećih londonskih muzičara, bila je da formiraju orkestar koji će delovati bez dirigenta. Iako je ser Mariner povremeno stajao za dirigentskim pultom, osnovna obeležja ansambla - njihovo visoko zajedništvo i izuzetna pokretljivost, postali su zaštitni znak tog orkestra koji najčešće nastupa bez dirigenta.

Tokom pola veka postojanja ansambl je narastao do sastava koji ima i sopstveni hor.

Rukovođen doživotnim predsednikom ser Marinerom, umetničkim direktorom Kenetom Silitom i glavnim gostujućim dirigentom Marejom Perajom, kamerni orkestar Academy of St. Martin in the Fields ostao je jedan od najuglednijih i najtraženijih ansambala u svetu klasične muzike zahvaljujući širokom repertoaru, strukturnoj fleksibilnosti, duhu zajedništva, briljantnom energičnom zvuku i visokom izvođačkom standardu.

Ansambl blisko sarađuje sa vodećim umetnicima današnjice, kao što su Džošua Bel, Julijan Rahlin, Žanin Jansen i Entoni Marvud.

Obeležavajući 50-togodišnjicu postojanja, Akademija St. Martin je nastupala širom Velike Britanije, u SAD, Kanadi... Nastupala je na koncertima u Bakingemskoj palati za kraljicu Elizabetu II, povodom proslave 60 godina Komonvelta.

Kao jedini dobitnik nagrade kraljice Engleske za dostignuća u inostranstvu, Akademija St. Martin in the Fields i u ovoj sezoni intenzivno nastupa na turnejama koje obuhvataju sve krajeve zemljine kugle.

Tokom 2009/10 u planu orkestra su nastupi na Pekinškom muzičkom festivalu sa Žerarom Korstenom i Sarom Čang i turneje po SAD sa Julijanom Rahlinom, u Aziji sa Džošuom Belom, kao i širom Evrope i Velike Britanije sa glavnim gostujućim dirigentom Marejom Perajom.

Važnu stavku u radu ansambla čine programi uključivanja muzike u život zajednice, saradnja sa školama, kao i projekti za beskućnike i starije osobe.

Ansambl je do danas snimio više od 500 albuma i dobitnik je mnogih nagrada.

Jedna od značajnijih je i Gremi nagrada 2003. godine za snimak ostvaren sa ser Marinerom i Hilari Han, za kompaniju Sony Classical.

Među novim CD-ovima Akademije St. Martin su Bahov Brandenburški koncert br. 5 i Trostruki koncert sa Marejom Perajom, kao i album “Romance of the Violin” sa Džošuom Belom.

Violinistkinja Žanin Jansen, nakon debija u dvorani Koncerhebau 1997. godine, postala je velika zvezda u rodnoj Holandiji. Danas se smatra za jednog od vodećih violinsta sveta.

U Londonu je debitovala 2002. sa Filharmonijskim orkestrom pod upravom Vladimira Aškenazija, a usledili su pozivi za nastupe sa Kraljevskim Koncerthebau orkestrom, Berlinskom i Njujorškom filharmonijom, Londonskim simfonijskim orkestrom, orkestrima Filadelfije i Klivlenda, kao i sa NHK Simfonijskim orkestrom.

Sarađivala je sa uglednim dirigentima što su Lorin Mazel, Valerj Gergijev, Rikardo Šaji, Neme Jarvi, Esa Peka Salonen, Danijel Harding, Ser Mark Elder, Edo de Vaart i Ser Rodžer Norington.

Njeno poslednje izdanje, “Violinski koncert” Čajkovskog sa Kamernim orkestrom Maler, pod upravom Danijela Hardinga, dobilo je izuzetne ocene muzičkih kritičara.

Svaki od njenih pet albuma postao je platinasti disk u Holandiji.

Njeni najznačajniji nastupi u sezoni 2009/10 uključuju koncerte sa Berlinskom filharmonijom, Londonskim simfonijskim orkestrom, Filadelfijskim i Pariskim orkestrom. Tu su i turneje u Španiji i SAD sa Kraljevskim Koncerthebau orkestrom pod upravom Morisa Jansensa i Kamernim orkestrom Orfej, a u planu su i turneje sa Evropskim kamernim orkestrom i Akademijom St. Martin in the Fields.

Žanin Jansen je pozvana da osmisli seriju Carte Blanće u dvorani Koncerthebau - inovativni koreografski projekat sa Martinom Frostom, Itamarom Golanom i koreografima Emiom Grekom i Piterom Šoltenom, kao i edukativni projekat sa Aleksejem Igudismanom. Slede koncerti sa Minhenskom filharmonijom i Kamernim orkestrom Maler u okviru njihove evropske turneje.

Žanin Jansen je i posvećeni izvođač kamerne muzike - osnivačica je Festivala kamerne muzike u Utrehtu, a od 1998. svira i u okviru ciklusa Spektrum Koncerts Berlin, ugledne serije koncerata kamerne muzike u dvorani Berlinske filharmonije, gde nastupa sa Leif Eve Andsnesom, Žan-Iv Tibodeom, Mišom Majskim, Julijanom Rahlinom, Torlaifom Tedenom i Maksimom Rizanovim.

Studirala je kod Kosjea Vijzenbeka, Filipa Hiršhorna i Borisa Belkina.

Bila je proglašena za “umetnika nove generacije” Bi Bi Si-ja, a 2003. dobila je nagradu za muziku Ministarstva kulture Holandije, najveće nacionalno priznanje koje se dodeljuje u oblasti umetnosti. Dobitnica je i brojnih drugih nagrada, među kojima su Edisonova nagrada publike (tri puta), nagrada Eho za snimak Vivaldija 2006. i Mendelsona i Bruha 2007, kao i NDR nagrada za izuzetno umetničko dostignuće u 2007.

U maju 2009. dodeljena joj je nagrada RPS za instrumentaliste, za nastupe u Velikoj Britaniji u 2008.

Žanin Jansen svira na vrhunskom instrumentu, violini Barere, Antonija Stradivarija, Kremona, 1727, iz Fonda Elize Matilde.

Sajt Jugokoncerta je www.jugokoncert.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
08.04.2024 | 10:10

VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country

IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav