• Search form

31.05.2012 | 13:22

Strane vs domaće sapunice

Strane vs domaće sapunice

Domaće sapunice na Kosovu trpe štetu zbog jeftinih uvoznih turskih i latinoameričkih serija.

Piše: Besiana Xharra

Od tri najveće televizijske stanice na Kosovu, KTV, RTV 21 i javni servis RTK, dve su potpuno odustale od investiranja u produciranje domaćih serija.

Jedina serija koja se trenutno emituje na zemaljskoj televiziji je „Kafeneja Jone“ (Naš kafić), koju jednom nedeljno prikazuje RTK.

Čak i serija sa ogromnom gledanošću kao što je RTK-ova produkcija "Familija Moderne" (Moderna porodica), prestala je da se prikazuje u leto 2011. RTK je objasnila da je razlog nedostatak novca.

„RTK je prekinula sa emitovanjem bez ikakvog upozorenja“, rekao je Visare Aliu, režiser "Moderne porodice". „Samo su nam rekli da zbog nedostatka novca ne mogu više da podrže seriju“, dodao je.

Dok direktor televizije tvrdi da su strane serije jeftinije i popularnije nego domaće produkcije, kosovski scenaristi smatraju da je jedini motiv u ovome isključivo profit.

Čudesna Turska

U međuvremenu latinoameričke serije i turske sapunice osvajaju programske šeme, nudeći jeftiniju alternativu domaćim serijama i sudeći po direktorima televizija, privlače više reklamera.

Među „osvajačima“ su turski serijal „Sulejman Veličanstveni“ na RTV 21 kao i „Lala“ koju emituje KTV.

„Osnovni razlog zbog koga ne prikazujemo domaće serije je finansijske prirode“, rekao je Kastriot Sahatqija iz KTV-a.

„Nemamo dovoljno novca da podržimo ove serije. Možda RTK može, zato što ga Vlada finansira iz budžeta“, naveo je on i dodao da javnost u svakom slučaju više preferira strane serije: „Gledaoci su zainteresovani više za strane serije iz Turske i drugih mesta. To znamo jer za njih dobijamo više reklama“.

Blerim Ajeti, koji je odgovoran za serije na RTV 21, takođe tvrdi da publika radije gleda strane serije, što je slučaj i svugde u regionu.

„Nije bilo dobrih ponuda domaćih producenata koje bi nas ohrabrile da finansiramo njihov rad, a takođe, publici se više sviđaju strane serije“, rekao je Ajeti.

Sa druge strane, domaći scenarista Arian Krasniqi veruje da je publika na strane serije radije primorana, nego što za njima postoji jaka potražnja.

Serije poručene, a onda ukinute

Početkom 2011, RTK je objavio javni tender za nove programe iz domaće produkcije.

Tri serije - dve drame i jedna komedija bile su izabrane, “Qyteti pa Lum” (Grad bez reke), “Shtepia Ime” (Moja kuća) i “Lagjia e Re” (Novi komšiluk).

Ali, kada su njihovi prvi ugovori sa RTK istekli, serije su ukinute. U međuvremenu, krajem 2011 država je smanjila budžet RTK.

„Razlog zbog koga nismo nastavilu sa serijama ima veze sa tim što su nam budžeti smanjeni za 2,7 miliona evra“, rekao je Bekim Hasani, programski direktor RTK.

Ilir Kabaši, režiser serije Grad bez reke koji je napravio 27 epizoda kaže da problemi nisu samo finansijske prirode; Kosovski televizijski producenti ne žele da podrže domaću produkciju.

„Ove televizijske stanice bi trebalo da promovišu i podrže lokalne predstave", kaže Kabaši.

„Bilo bi bolje da predstavimo naše [albanske] dobre i loše aspekte kroz takve serije nego da promovišemo nevažne kulturne aspekte drugih zemalja“, dodao je Kabaši.

Lirak Qeraj, scenarista serije "Naš komšiluk", veruje da domaće produkcije ostvaruju mnogo veću popularnost nego što im se pripisuje.

Qeraj nikada nije video podatke o gledanosti svoje serije, ali kaže da kada su reakcije publike kada je emitovana bile odlične.

„Glavni problem ima veze sa novcem“, rekao je Qeraj. „Praviti domaću seriju je potpuno drugačije od kupovine serija iz inostranstva“, dodao je on.

„Budžet KTV-a ne može da nas podrži i ne možemo da nađemo druge sponzore, što možda ima veze sa ekonomskom krizom sa kojom se suočava Kosovo“, rekao je Qeraj.

Nema podataka o gledanosti

Blerim Ajeti sa RTV 21 kaže da njegova stanica nije vršila istraživanja tržišta o gledanosti televizijskih serija.

„Ali znamo da javnost želi više stranih serija zbog toga što dobijamo biše reklama tokom njihovog emitovanja“, dodao je Ajeti.

Kastriot Sahatqija sa KTV-a kaže da ni njegova stanica nema podatke o gledanosti.

„Nismo izvršili nikakva istraživaja ali postoje dva razloga zbog kojih ne prenosimo domaće serije“, kaže on. „Prvi je taj da su domaće serije mnogo skuplje nego strane, a drugi da KTV ostvaruje veći profit od reklama za strane serije“, dodao je Sahatqija.

Luan Morina koji drži sajt Telekomanda.com kaže da vrši monitoring televizijskih stanica na Kosovu. On vrši istraživanja na osnovu broja komentara koje dobija povodom određenog programa.

Turska „Lala“ na KTV-u je veoma popularna među publikom. Ljudi vole ovu predstavu“, kaže Morina. „Takođe vole 'Sultana' na RTV 21“.

Naš kafić", koji emituje RTK“ ostaje najpopularnija domaća serija.

Svetlost na kraju kabla

Dok se zemaljska televizija izvlači, na njeno mesto dolazi Kujtesam, jedan od najvećih distributera kablovskog signala u zemlji.

Ove godine je lansirala tri albanske serije: „Kombinati“, „Andrrat“ i „Amkademiku“. Glumačka postava serije „Kombinati“ je uglavnom preuzeta iz "Moderne porodice", koja više ne postoji.

Arber Arifi, direktor kompanije Kujtesa na Kosovu kaže da je zainteresovan za domaće predstave, jer ih publika voli.

On priznaje da to košta mnogo. „Skupo je, zato što morate da finansirate veliku ekipu“, rekao je Arifi.

„To nisu samo glumci; ima puno osoblja koje radi na seriji. Ali to se isplati zato što vidimo da ih naši klijenti veoma vole“, dodao je Arifi.

*Tekst je deo produkcije projekta “Balkanska inicijativa za saradnju, razmenu i razvoj kulture (BICCED)”, koji realizuje BIRN. SEEcult.org je jedan od partnera projekta, koji finansira Švajcarski program za kulturu na Zapadnom Balkanu - SCP.

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r